اگر شما هم با دیدن ظاهر دل‌فریب تارا اتوماتیک، مصرف سوخت بهینه و آلایندگی کم، ترغیب به خرید آن شده‌اید؛ باید از مزایا و معایب آن آگاهی کامل داشته باشید. این خودرو بر پایه پلتفرم پژو 301 ساخته شده است و با گیربکس اتوماتیک CVT عرضه می‌شود. با اینکه تارا مزایای بسیاری همچون طراحی مدرن، امکانات رفاهی مناسب و کابین جاداری دارد، اما بی عیب و نقص نیست. در این مقاله به بررسی معایب انواع خودرو تارا، از نظر فنی، امکانات و خدمات پس از فروش می‌پردازیم. در نهایت این خودرو خانوادگی و اقتصادی را با انواع خودرو داخلی و خارجی مقایسه می‌کنیم تا با آگاهی بیشتری اقدام به خرید کنید.

معایب فنی تارا اتوماتیک؛ چالش‌های اساسی برای مالکان

اگر تصمیم به خرید ماشین قسطی ایران خودرو دارید، تارا گزینه بسیار مناسبی خواهد بود؛ به این شرط که از معایب آن نیز با خبر باشید. مطمئن شوید که نسبت به بودجه‌تان و باتوجه‌به امکاناتی که دارد، انتظارات شما را از یک خودرو برآورده می‌کند. معایب تارا اتوماتیک، در جنبه‌های مختلف آن خودنمایی می‌کنند که ابتدا به بررسی معایب فنی آن می‌پردازیم.

۱. گیربکس CVT؛ نقطه ضعفی آشکار در تارا اتوماتیک

از جمله بزرگ‌ترین معایب خودرو تارا اتوماتیک، می‌توان به گیربکس CVT آن اشاره کرد. متاسفانه این گیربکس با پیشرانه TU5 پلاس هماهنگی کامل ندارد و در برخی مواقع شاهد کندی و تاخیر عملکردی آن در معکوس کشیدن هستیم.

همچنین، بعضی از مالکان این خودرو از صدای ناهنجار گیربکس CVT تارا، زمان رانندگی در سربالایی‌ها و ترافیک سنگین شکایت دارند. هرچند به دلیل استفاده از سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها، به‌طورکلی استهلاک کمی دارد؛ اما احتمال و خطر استهلاک زودتر از موعد در برخی از مدل‌‌ها وجود دارد.

صدای ناهنجار گیربکس CVT تارا؛  هنگام رانندگی در سربالایی‌ها و ترافیک سنگین

۲. نداشتن شتاب و کشش مناسب؛ چالش جدی در جاده‌های شیب‌دار

شتاب و کشش تارا اتوماتیک، باتوجه‌به وزن آن مناسب این خودرو محسوب نمی‌شود. در واقع گیربکس CVT و پیشرانه TU5 پلاس، هماهنگی موردنیاز را برای ایجاد شتاب و کشش مناسب ندارند. عدم تناسب قدرت موتور تارا با وزن آن، زمان رانندگی در اتوبان‌ها و جاده‌های سربالایی، شما را به دردسر می‌اندازد.

در ضمن این خودرو به‌عنوان وسیله‌ نقلیه کم مصرف به مشتریان معرفی شده است. درحالی‌که کم مصرف و اقتصادی بودن تارا بیش‌از آن که حقیقت باشد، یک شعار تبلیغاتی است و از جمله معایب خودرو تارا اتوماتیک مصرف سوخت بالای آن نسبت به رقبای خارجی خواهد بود.

۳. کیفیت متوسط مونتاژ تارا اتوماتیک؛ از دیگر معایب فنی این خودرو

برخی از مالکان خودرو تارا کیفیت مونتاژ این سدان ایرانی را متوسط می‌دانند. گزارش‌هایی از عدم هماهنگی در پانل‌های کابین، ایرادهای رنگ‌آمیزی و آپشن‌های داخلی، صدای جیرجیر مانند و تکان خوردن برخی از قطعات دیده شده است. همچنین سیستم تعلیق خودرو تارا در پستی و بلندی‌ها و دست‌اندازها، آن‌چنان نرم عمل نمی‌کند و ضرباتی را به اتاق خودرو وارد می‌کند. همچنین گاهی اوقات دیده شده است که دقت فرمان این خودرو در سرعت‌ بسیار بالا، کمی پایین‌تر از حد معمول است.

معایب تارا اتوماتیک؛ بررسی دقیق آپشن و امکانات

اگر تصمیم به خرید نقدی یا خرید اقساطی تارا دارید، باید به‌منظور تصمیم‌گیری درست، از کلیه مزایا و معایب تارا اتوماتیک باخبر باشید. علاوه‌بر بخش فنی، از جنبه امکانات و آپشن نیز آنالیز دقیقی انجام می‌دهیم تا با چشمانی باز و اطلاعات کامل اقدام به خرید کنید و بیشترین رضایت را داشته باشید.

۱. سیستم تهویه نامناسب، به‌خصوص برای سرنشینان صندلی عقب

اگر از دید سرنشینان جلو نگاه کنیم، سیستم تهویه تارا اتوماتیک بسیار مناسب و کارآمد عمل می‌کند و بی‌عیب و نقص است؛ اما سرنشینان عقب از سیستم تهویه ناراضی خواهند بود. هیچ دریچه تهویه‌ جداگانه‌ای برای عقبی‌ها وجود ندارد و قدرت پرتاب باد از دریچه‌های وسطی برای صندلی‌های عقب، نسبتاً ضعیف است.

البته می‌توانید دما و دور فن و جهت دریچه‌ها را خودتان تنظیم کنید، هرچند فن با دور بالا کمی سروصدا برایتان ایجاد می‌کند. در ضمن اگر عملکرد بهتری می‌خواهید، بهتر است فیلتر فن کابین را به صورت دوره‌ای عوض کنید.

سیستم تهویه نامناسب برای سرنشینان صندلی عقب؛ از معایب خودرو تارا 

۲. سیستم صوتی؛ کیفیتی کمتر از حد انتظار مشتریان

انتظار مشتریان از سیستم صوتی تارا، بالاتر از چیزی است که در واقعیت روی آن تعبیه شده است. نبود آمپلی فایرهای جداگانه، کمی کیفیت صدا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی دیگر از نقاط ضعف سیستم صوتی تارا این است که از سیستم ناوبری داخلی پشتیبانی نمی‌کند. البته از مزایایی چون صفحه نمایش لمسی، کنترل از طریق فرمان و داشتن ساب ووفرها نباید غافل شد.

۳. فقدان برخی از امکانات رفاهی؛ نبود تناسب با قیمت پرداختی

یکی دیگر از معایب تارا اتوماتیک این است که به نسبت هزینه پرداختی برای این خودرو، فقدان برخی از آپشن‌ها و امکانات رفاهی کاربردی، مانند موارد زیر، نسبت به رقبای هم رده خود احساس می‌شود:

 • گرمکن‌ صندلی
 • سانروف و آینه بغل برقی
 • سیستم هشدار دهنده نقاط کور و عبور از خطوط جاده
 • سیستم تهویه هوای اتوماتیک برای سرنشینان عقبی
 • دوربین با دید 360 درجه

امکان فروش اقساطی تارا اتوماتیک کمی از فشارهای مالی را از روی دوش مشتریان کم می‌کند، اما مشتریان در نهایت باتوجه‌به به مبلغی که برای خودرو می‌پردازند، امکانات رفاهی و آپشن‌هایی در نظر دارند.

معایب خودرو تارا اتوماتیک؛ مشکلات مربوط به خدمات پس از فروش

تفاوتی ندارد که از طریق پلن‌های فروش اقساطی تارا برقی یا تارا اتوماتیک خریداری کرده‌اید. در نهایت خدمات پس از فروش به اندازه خدمات حین خرید یا حتی بیشتر از آن مهم است. اگر تصمیم به خرید تارا اتوماتیک دارید، در کنار مزایای فوق‌العاده‌اش باید معایب زیر از خدمات پس از فروش آن را نیز بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید.

۱. کمبود نمایندگی فعال در شهرهای کوچک

تعداد نمایندگی‌های فعال کمپانی ایران خودرو در مقایسه با تعداد اتومبیل‌های تولیدی آن، به‌خصوص در شهرهای نسبتاً کوچک و مناطق روستایی، بسیار محدود است. همین موضوع دسترسی مالکان تارا اتوماتیک را به دریافت خدمات پس از فروش دشوار می‌کند و زمان بسیاری از آن‌ها خواهد گرفت.

کمبود نمایندگی فعال در شهرهای کوچک؛ از معایب خرید خودرو تارا

۲. سطح کیفی متوسط خدمات گوناگون

بسیاری از خدمات ایران‌خودرو برای مشتریان سطح کیفی متوسط و در برخی موارد پایینی دارد. برخی از خدمات متوسط این گروه خودروسازی عبارت‌اند از:

 • زمان انتظار نسبتاً طولانی برای دریافت خدمات ضروری
 • کمبود نیروی متخصص و عدم مهارت کافی برخی از تعمیرکاران تارا اتوماتیک
 • کمبود لوازم و قطعات یدکی خودرو

البته که ایران خودرو در تلاش است تا سطح کیفی خدمات پس از فروش خود را ارتقا دهد.

۳. عدم شفافیت قیمت‌ ها

یکی از بزرگ‌ترین معایب خودرو تارا اتوماتیک، چه برای فروش اقساطی خودرو با اقساط 60 ماهه و چه به صورتی تمام نقد، این است که یک قیمت نهایی، شفاف و تمام شده از سمت ایران خودرو  برای آن اعلام نمی‌شود و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز سو استفاده برخی از نمایندگی‌ها و البته نارضایتی مشتریان شود.

مقایسه تارا اتوماتیک با رقبای داخلی و خارجی

خودرو تارا اتوماتیک در مقایسه با رقبای داخلی، از نظر قیمت، خدمات پس از فروش، آپشن‌ و امکانات رفاهی در پله‌های میانی قرار می‌گیرد و در مقایسه با رقبای خارجی، با قیمت خود رقابت می‌کند. اما از نظر آپشن‌ و امکانات رفاهی و کیفیت مونتاژ سطح ضعیف‌تری دارد و در پله‌های پایینی قرار می‌گیرد.

مقایسه خودرو تارا با برخی از خودروهای داخلی و خارجی هم‌رده در بازار ایران

نبرد تارا اتوماتیک با دنا پلاس توربو اتومات

مزایای دنا پلاس توربو اتومات:

 • قدرت موتور، شتاب و سرعت بیشتر
 • دارای امکانات رفاهی بیشتر (مانند سانروف برقی، گرمکن صندلی‌ها، سیستم تهویه سرنشینان عقب)
 • صندوق عقب بزرگ‌تر و جادارتر

معایب دنا پلاس توربو اتوماتیک:

 • قیمت بیشتر خودرو و قطعات یدکی
 • مصرف سوخت بالاتر
 • مونتاژ بی‌کیفیت
 • سطح خدمات پس از فروش ضعیف‌تر

مقایسه دقیق تارا اتوماتیک با رانا پلاس اتوماتیک

مزایای رانا پلاس اتوماتیک:

 • قیمت پایین‌تر
 • خودرو اقتصادی‌تر با مصرف سوخت و ایجاد آلودگی کمتر
 • فرمان پذیری یا کنترل بهتر

معایب رانا پلاس اتوماتیک:

 • فضای داخلی کابین خودرو کوچک‌تر
 • آپشن‌ها و امکانات رفاهی کمتر
 • سطح پایین‌تر کیفیت مونتاژ

در ضمن قبلاً از میان خودروهای داخلی، مقایسه شاهین و تارا را بسیار دقیق و با جزئیات کامل بررسی کرده‌ایم. به نظر شما برنده نبرد شاهین و تارا، کدام است؟

مقایسه تارا اتوماتیک با جک S5 اتوماتیک

مزایای جک S5 اتوماتیک:

 • موتور قوی‌تر، شتاب و سرعت بیشتر
 • آپشن‌های رفاهی بیشتر (سانروف برقی، گرمکن نشیمن، سیستم تهویه اتومات صندلی‌های عقب)

معایب جک S5 اتومات:

 • قیمت بالاتر
 • خدمات پس از فروش نمایندگی کمی ضعیف‌تر
 • رکود بازار خرید و فروش دست دوم

مقایسه تارا اتومات با چری آریزو 5

مزایای خودرو چری آریزو 5:

 • آپشن‌های بیشتر (سانروف برقی، گرمکن صندلی، تهویه اتوماتیک سرنشینان عقب، دوربین 360 درجه)
 • طراحی مدرن‌ و به‌روزتر
 • مونتاژ با کیفیت بسیار بالا

معایب خودرو چری آریزو 5:

 • قیمت بالاتر
 • دسترسی محدود به خدمات بعد از فروش
 • بازار دست دوم ضعیف‌

باتوجه‌به مزایا و معایب خودرو چری آریزو ۵، این ماشین نسبت به تارا اتوماتیک مدرن‌تر محسوب می‌شود و همچنین امکانات بیشتری دارد.

بررسی نهایی؛ آیا تارا اتوماتیک ارزش خرید دارد؟

تارا اتوماتیک نیز مانند کلیه خودروهای داخلی و خارجی دیگر، در کنار مزایای چشمگیر، معایبی نیز دارد که بهتر است قبل از خرید به آن‌ها آگاه باشید. در این مقاله سعی کردیم خود را در جایگاه مخاطب بگذاریم و مزایا و معایب تارا اتوماتیک را به صورت دقیق، با جزئیات و کاملاً صادقانه بررسی کنیم. در نهایت این شما هستید که با توجه به میزان بودجه و نیازهایتان، معایب تارا اتوماتیک را در یک کفه ترازو و مزایای آن را در کفه دیگر می‌گذارید و انتخاب می‌کنید. همه چیز به شما بستگی دارد.