سرد یا گرم بودن بیش‌ازحد موتور خودرو باعث آسیب این قطعه می‌شود‌. سرد بودن بيش از حد موتور منجر به افزایش علت و گرانروی روغن موتور و در آخر روانکاری این قطعه خواهد شد. همچنین افزایش دمای بیش از حد موتور باعث رقیق شدن روغن و از بین رفتن دمای روانکاری این قطعه می‌شود. با این تفاسیر متوجه می‌شویم که قطعه‌ای باید برای تنظیم دمای موتور در ماشین تعبیه شود. ترموستات قطعه‌ای است که وظیفه تنظیم دما و بهبود عملکرد موتور را برعهده دارد. در این مقاله به بررسی وظیفه ترموستات خودرو می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی عملکرد ترموستات ماشین، مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

ترموستات خودرو؛ سیستم خنک‌کننده موتور

ترموستات بخشی از سیستم خنک‌کننده ماشین است. سیستم خنک‌کننده خودرو شامل اجزایی مثل فن، واتر پمپ، شلنگ‌ها، رادیاتور و منبع انبساط است. به محض روشن شدن موتور ماین، واتر پمپ به چرخش درمی‌آید. واتر‌پمپ بخشی از سیستم خنک‌کننده خودرو است که در مسیر تسمه و دینام قرار دارد؛ بنابراین واتر‌پمپ همراه با این قطعه‌ها شروع به چرخش می‌کند. 

چرخش واتر پمپ، آب درون مجاری موتور و اطراف سیلندرها را به گردش درمی‌آورد. آب بعد از گرم شدن دوباره وارد شبکه‌های رادیاتور ماشین می‌شود؛ پس از ورود به این سیستم، آب مجدد خنک شده و به سمت موتور برمی‌گردد. ایجاد اختلال در شبکه‌ خنک‌کنندگی ماشین مثل رادیاتور باعث اختلال در عملکرد موتور و همچنین گرم نشدن بخاری ماشین خواهد شد. ازاین‌رو چک کردن عملکرد صحیح رادیاتور و ترموستات می‌تواند به یافتن علت گرم نشدن بخاری ماشین ختم شود. برای رفع این مشکل حتما به تکنسین مراجعه کنید. 

ترموستات خودرو؛ قطعه‌ای برای تنظیم دمای موتور ماشین

ترموستات خودرو چگونه کار میکند؟

ترموستات قطعه‌ای الکتریکی و یکی از اجزای اصلی سیستم خنک‌کننده ماشین است. داخل ترموستات از ماده‌ای پر شده که در دمای محیط به‌صورت جامد است. این ماده در حالت جامد در منقبض‌ترین حالت ممکن قرار دارد. انقباض این ماده باعث می‌شود سوپاپ ترموستات در بالاترین حالت قرار گیرد و جریان آب را ببندد. 

زمانی که آب داخل موتور گرم می‌شود، دمای قطعه پایین ترموستات نیز افزایش می‌یابد. افزایش دمای قطعه پایین ترموستات باعث ذوب شدن ماده داخل این قطعه می‌شود. ذوب شدن این ماده باعث افزایش حجم و خارج شدن از حالت انقباض خواهد شد. این موضوع در نهایت باعث باز شدن سوپاپ عبور آب می‌شود و این چرخه به‌طورمتوالی تکرار خواهد شد. توالی این چرخه از گرم یا سرد شدن بیش از حد آب موتور جلوگیری می‌کند. 

یکی از راه‌های دیگر تنظیم دمای موتور، استفاده از ضدیخ است. با ریختن ضد یخ باعث انبساط آب و افزایش گرانروی روغن ماشین خواهید شد. این نکته پاسخ مناسبی برای سوال «اگر ضد یخ زیاد بریزیم چه میشود» به شمار می‌رود.  

ترموستات ماشین؛ قطعه‌ای برای تنظیم دمای جریان آب

باز کردن ترموستات در روزهای گرم؛ سرد شدن موتور عامل کاهش عملکرد ماشین

جوش آمدن خودرو یکی از چالش‌هایی است که مالکین ماشین در روزهای گرم سال تجربه می‌کنند. نقش ترموستات در این روزها برای جلوگیری از جوش آمدن خودرو بیشتر مشخص می‌شود. نحوه عملکرد ترموستات خودرو به این گونه است که با تعدیل دمای آب داخل رادیاتور ماشین از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می‌کند.

اگر دمای موتور در مدت کوتاهی به حد مشخصی نرسد و موتور سرد بماند، مشکلاتی برای عملکرد ماشین به وجود می‌آید. افزایش مصرف سوخت، روانکاری نامناسب به دلیل افزایش غلظت روغن، ساییدگی و فرسودگی قطعاتی مانند سیلندرها، رینگ‌ها و پیستون‌ها از جمله مشکلاتی هستند که در پی خراب شد ترموستات به وجود می‌آیند. برای جلوگیری از این اختلال‌ها، ترموستات را در روزهای گرم از مدار ماشین خارج نکنید. 

کاهش دمای بیش از حد موتور با باز کردن ترموستات

نکات مهم در مورد ترموستات خودرو

ترموستات یک قطعه مهم در سیستم خنک‌کننده خودرو و تنظیم دمای موتور است. خرابی ترموستات باعث افزایش یا کاهش بیش‌ازحد دمای موتور و آسیب دیدن آن می‌شود. درصورتی‌که علائم خرابی ترموستات را مشاهده کردید، حتما برای تعویض این قطعه اقدام کنید. دمای باز شدن ترموستات در خودروهای مختلف متفاوت و معمولا بین ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد است. 

عملکرد ترموستات خودرو؛ عاملی برای حفظ سلامت باتری ماشین

توجه به سالم بودن ترموستات؛ نکته‌ای مهم برای حفظ عملکرد خودرو

در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد ترموستات خودرو پرداختیم تا بدانیم ترموستات خودرو چگونه کار میکند. ترموستات قطعه‌ای الکتریکی است که وظیفه خنک کردن ماشین را بر عهده دارد. این قطعه با تنظیم جریان آب باعث تعدیل دمای موتور ماشین می‌شود. تنظیم دمای موتور ماشین از کاهش عملکرد این قطعه مهم جلوگیری خواهد کرد. 

افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو باعث رقیق شدن روغن و کاهش دمای بیش از حد موتور باعث افزایش گرانروی روغن خواهد شد. در هر دو صورت، عملکرد موتور ماشین کاهش می‌یابد. در صورت خرابی ترموستات خودرو باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض این قطعه اقدام کنید. اگر سوالی در‌مورد ترموستات ماشین دارید از ما در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی‌تان باشیم.