افزایش قیمت بنزین باعث نگرانی مالکین خودرو به‌ویژه راننده‌های تاکسی برای تامین هزینه‌های جانبی خودرو شده است. ازآنجایی‌که حذف ماشین در زندگی روزمره برای برخی از افراد مثل راننده‌های تاکسی خطی و اینترنتی امکان‌پذیر نیست، باید راه‌حل جایگزینی برای این مشکل در نظر گرفت. راهکار رفع این مشکل استفاده از سوخت ارزان‌تری مثل گاز برای ماشین است. دوگانه سوز کردن خودروها با ثبت‌نام در سامانه امکان‌پذیر است. در این مقاله به بررسی جزئیات نحوه دوگانه سوز كردن خودرو شخصی به همراه مزایا و معایب این راهکار می‌پردازیم. کافی است چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید.

دوگانه سوز کرد خودرو با مراجعه به سامانه اطلاعات جامع خودروهای دوگانه‌سوز

برای دوگانه سوز کردن خودرو شخصی، باید به سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز مراجعه و درخواستتان را ثبت کنید. تقریبا یک هفته پس از ثبت نام در این سامانه، پیامکی برای متقاضی ارسال می‌شود؛ بعد از دریافت پیامک باید مجدد به سایت مراجعه و نسبت به انتخاب نزدیک‌ترین محل مجاز اقدام کنید.

طبق اعلام رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین، حداکثر زمان انتظار برای هر شخص برای گازسوز کردن خودرو شخصی حدود دو ماه خواهد بود. به‌طورکلی مراجعه به سامانه‌های مربوطه اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال مراجعه به سایت کارخانه‌های سازنده ماشین ایرانی مثل سایپا منجربه اطلاع از شرایط مختلف خرید و فروش ماشین مثل شرایط اقساطی سایپا می‌شود. 

مراجعه به سامانه جامع خودروهای دوگانه سوز؛ راهکار گاز سوز کردن ماشین

نحوه ثبت نام در سامانه اطلاعات جامع خودروهای دوگانه سوز کشور چگونه است؟

سامانه اطلاعات جامع خودروهای دوگانه سوز سامانه توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران (NIOPDC) راه‌اندازی شده است. متقاضیان دوگانه سوز كردن خودرو وانت، سواری و تاکسی باید پس از ثبت‌نام در این سامانه، برای  انتخاب مرکز مجاز دوگانه‌سوز کردن اقدام کنند.

ثبت‌نام در سامانه‌های رسمی برای خرید و فروش خودرو به شما در آشنایی با شرایط مختلف معامله ماشین کمک خواهد کرد. با مراجعه به این سایت‌ها از آخرین قیمت ماشین‌ها نیز مطلع خواهید شد. برای مثال اطلاع از قیمت سورن پلاس توربو دوگانه سوز به‌راحتی انجام‌پذیر است. 

هزینه دوگانه‌سوز کردن ماشین‌ چقدر است؟

هزینه دوگانه سوز کردن خودروها، مبلغی بین سه تا پنج میلیون تومان است. اختلاف قیمت برای دوگانه سوز كردن خودرو به دلیل استفاده از تجهیزات مختلف با کیفیت‌های متفاوت است. به‌طورکلی اختلاف کیفیت در ساخت خودرو نیز باعث افزایش قیمت خواهد شد. همان‌طور که کیفیت قطعه‌های استفاده شده در بهترین مدل پژو پارس باعث افزایش قیمت این ماشین خواهد شد. 

دوگانه سوز کردن خودرو چه مزایایی دارد؟

برای تصمیم‌گیری در‌مورد دوگانه‌سوز کردن خودرو باید با مزایای این کار آشنا شوید. شناخت مزایا به شما در تصمیم‌گیری برای صرف هزینه و زمان و دوگانه‌سوز کردن ماشین کمک خواهد کرد.

کاهش هزینه بنزین؛ مهم‌ترین مزیت دوگانه سوز کردن ماشین

اصلی‌ترین دلیلی که باعث ترغیب مالکین خودرو برای دو گانه سوز کردن ماشین می‌شود، پایین بودن قیمت گاز در مقایسه با قیمت بنزین است. علاوه‌بر این، با یک باک کامل گاز مسافت بیشتری را نسبت به باک کامل بنزین طی خواهید کرد. این موضوع به‌خصوص برای افرادی که مسافت طولانی با خودرو خود جابه‌جا می‌شوند مانند راننده تاکسی‌های خطی و اینترنتی نقش پر‌رنگ‌تری دارد.

کاهش هزینه بنزین؛ مهم‌ترین مزیت دوگانه سوز کردن ماشین

کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای؛ مهم‌ترین مزیت استفاده از ماشین‌های گازسوز

سوختن بنزین یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی هوا به‌ویژه در کلان شهر‌ها است. کارشناسان بنزین بی‌کیفیت را یکی از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران می‌دانند. استفاده از خودرو دوگانه سوز یکی از راه‌حل‌هایی است که به کاهش آلودگی و بهبود کیفیت هوا کمک می‌کند.

حفظ محیط زیست؛ مزیتی مهم برای دوگانه سوز کردن خودرو

با دوگانه‌سوز کردن خودرو با اقتصاد کشور کمک می‌کنید

در خودرو دوگانه سوز از گاز به‌صورت CNG یا LPG استفاده می‌شود. این سوخت گازی فرآیند تولیدی ساده‌تر و به‌صرفه‌تری نسبت‌به بنزین دارد؛ بنابراین از نظر اقتصادی برای کشور به‌صرفه‌تر است. استفاده از این مدل خودروها برای کشورهایی مانند ایران که مبنای اقتصاد آن‌ها بر پایه فرآورده‌های نفتی است به‌صرفه‌تر است.

معایب خودروهای دوگانه سوز

دوگانه سوز کردن خودرو در کنار مزایا، معایبی نیز به همراه خواهد داشت. در این بخش به معرفی معایب دوگانه سوز کردن خودرو می‌پردازیم تا با این فرایند آشنایی بیشتری داشته باشید. 

استاندارد نبودن تجهیزات برای گاز PNG خطر‌آفرین است

در مورد خودروهای CNG حتما خودرویی خریداری کنید که فابریک کارخانه گازسوز باشد. پیشرانه این خودروها طوری طراحی شده است که از هر نظر استاندارد هستند. 

ایجاد فشار روی سیلندر و سوپاپ؛ یکی از معایب خشک بودن گاز نسبت به بنزین 

دوگانه سوز كردن خودرو شخصی به قطعات خودرو مثل سوپاپ‌ها و سرسیلندرها فشار وارد می‌کند. در مقابل بنزین این مشکل را ندارد و قطعات خودروهای بنزینی عمر بیشتری دارند. ضمن اینکه کارشناسان صنعت خودرو معتقدند در بهترین حالت یک خودروی دو گانه‌سوز نسبت به خودروی بنزینی تا ۲۰ درصد افت فشار دارد؛ این نکته مشکلاتی چون قدرت نداشتن خودرو، خاموش کردن، گاز دادن بیشتر، وارد کردن فشار بیشتر به خودرو، استهلاک قطعات خودرو و استفاده نکردن از کولر به دلیل قدرت نداشتن خودرو را در پی دارد. 

آسیب به سیلندر و سوپاپ؛ یکی از معایب دوگانه سوز کردن ماشین

سوختن واشر سرسیلندر؛ یکی از معایب دو گانه سوز کردن ماشین

سوختن واشر سر سیلندر مهم‌ترین چالش مالین خودرو برای دوگانه سوز كردن خودرو شخصی است. واشر سرسیلندر بخش واسط میان بلوک سیلندر و سرسیلندر است و وظیفه آب‌بندی این دو بخش را بر عهده دارد. واشر سرسیلندر همواره در معرض دمای بالای احتراق است؛ هرگونه آسیب به آن در نهایت منجر به کاهش توان و خرابی موتور می‌شود و نیاز به تعویض واشر سر سیلندر را کاهش می‌دهد.

دوگانه سوز کردن خودرو؛ قدمی برای کاهش هزینه‌های بنزین و حفظ محیط زیست

در این مقاله به بررسی نحوه دوگانه سوز كردن خودرو به همراه مزایا و معایب پرداختیم. برای دوگانه سوز کردن خودرو باید به سامانه گاز سوز کردن خودروها مراجعه کنید. برای ثبت‌نام باید مبلغ سه تا پنج میلیون را برای گاز سوز کردن خودرو بپردازید. این روش مزایای مختلفی مثل کاهش هزینه‌های بنزین، کاهش آلودگی هوا و کمک به اقتصاد کشور را به همراه دارد. البته دو گانه سوز کردن خودرو شخصی معایبی مثل آسیب رساندن به قطعه‌های ماشین در طولانی‌مدت را نیز به همراه خواهد داشت. اگر سوالی در‌مورد دوگانه سوز کردن خودرو دارید، در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم.