اگر تجربه رانندگی با ماشین‌های اتومات را داشته باشید، احتمالا می‌دانید که در مقایسه با ماشین‌های دنده‌ دستی راحت تر هستند. در رانندگی با ماشین اتومات نیاز به تعویض دنده در طول مسیر نیست؛ بنابراین تمرکز راننده را به هم نمی‌زند و رانندگی با اطمینان خاطر بیشتری انجام خواهد شد. خرید خودروهایی با دنده اتومات به‌ویژه برای افراد مبتدی نیز گزینه ایده‌آلی به شمار می‌رود تا تجربه رانندگی ایمن را داشته باشند. هر یک از انواع گیربکس اتوماتیک کاربردهای مخصوص به خود را دارند که در این مقاله به‌طورکامل شرح خواهیم داد. فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید. 

 گیربکس‌های MIT؛ یکی از انواع گیربکس اتوماتیک خودرو

اولین گروه از انواع گیربکس‌های اتوماتیک به گیربکس MIT تعلق دارد؛ این دنده اتومات رانندگی در شهرهای شلوغ را به‌شدت راحت‌تر کرده است. این ویژگی گیربکس اتوماتیک MIT در حالی است که پیچیدگی و هزینه بالای سایر گیربکس‌های اتوماتیک را ندارد. در واقع این نوع از سیستم‌های انتقال قدرت همان گیربکس دستی هستند که عمل کلاچ‌گیری و تعویض دنده را با استفاده از یک مجموعه الکترونیکی و مکانیکی انجام می‌دهند.علاوه‌بر این، به دلیل مشترک بودن بیشتر قطعات آن با گیربکس‌های دستی هزینه تعمیرات کمتری نسبت به سایر گیربکس‌های اتوماتیک دارند. البته این نوع گیربکس اتوماتیک بدون مشکل نیست؛ به دلیل لختی بسیار بالا در هنگام تعویض دنده، عملکرد نامطلوبی دارد.  

استفاده از گیربکس اتوماتیک؛ راهکاری برای تسهیل رانندگی در شهرهای شلوغ

گیربکس‌های CVT؛ جعبه دنده تک‌سرعته در خودروهای اتومات

CVT مخفف عبارت (Continuous Variable Transmission) به معنای جعبه دنده‌ی ضریب متغیر است. گیربکس CVT یکی از انواع گیربکس‌های اتوماتیک است که اولین بار توسط شرکت نیسان در ماشین‌های سواری استفاده شد. این جعبه دنده‌ با نام‌های دیگری مانند جعبه دنده‌ تک سرعته نیز شناخته می‌شود. با استفاده از گیربکس اتوماتیک CVT در سيستم‌های انتقال قدرت پیوسته، امکان تغییر نسبت دنده بدون استفاده از چرخ‌­دنده‌­هاي درگير وجود دارد. 

خودروها در لحظه تعویض دنده دچار تکان‌های خفیف و افت دور می‌شوند. گیربکس CVT در این شرایط عملکرد مطلوبی ندارد؛ این نوع جعبه نه مکان بارگیری بیش از حد را ندارد؛ بنابراین در برخی موارد بازده خوبی در شیب‌های تند نخواهد داشت. این نوع گیربکس در خودروهایی نظیر هایما S5، دنا پلاس توربو اتوماتیک، نیسان جوک و نیسان تیانا مورد استفاده قرار گرفته‌­اند.

گیربکس cvt؛ یکی از انواع گیربکس اتوماتیک در خودروهای ایرانی و خارجی

گیربکس متغیر پیوسته؛ یکی از انواع گیربکس اتوماتیک خودرو

گیربکس متغیر پیوسته یک گیربکس تک‌سرعته اتوماتیک است که ابعاد کوچک و ساختار ساده‌ای دارد. ساختار جعبه دنده متغیر پیوسته به شکل دو قرقره مخروطی است که از طریق تسمه محرک v شکل به یکدیگر متصل شده‌اند. قرقره‌‌‌های مخروطی شکل مطابق با دور موتور باعث حفظ کشش یکسان در تسمه محرک می‌شوند. دو مخروط در دنده اتومات متغیر پیوسته، حرکت مستقلی دارند.

از‌آنجایی‌که دنده اتومات متغیر پیوسته مکانیزم ساده‌ای دارد، در مقایسه با سایر جعبه دنده‌های معمولی، نرم‌تر است. شرکت‌هایی مثل تویوتا و نیسان از جعبه دنده اتومات متغیر پیوسته در تولید ماشین‌های خود استفاده می‌کنند. این نوع گیربکس اتوماتیک در انواع خودروهای ایرانی و خارجی نیز به کار رفته است. اگر قصد خرید خودروی دنده اتومات با قیمت مناسب را دارید نیازی به نگرانی نیست. با پرداخت قیمت شاهین اتومات به صورت اقساطی امکان رانندگی با ماشین دنده‌ای وجود خواهد داشت. 

گیربکس متغیر پیوسته؛ جعبه دنده اتوماتیک تک‌سرعته

گیربکس دو کلاچه (DCT)؛ گیربکسی با کنترل دنده‌های فرد و زوج

گیربکس اتومات دو کلاچه یا DCT با دو بسته کلاچ کار می‌کند. یک بسته کلاچ از این دنده اتومات برای کنترل کردن دنده‌های فرد است، در مقابل دسته دیگر برای کنترل دنده‌های زوج استفاده می‌شود. برای مثال، هنگامی که دنده اول درگیر است، کلاچ فرد استفاده می‌شود. در این حالت، کلاچ دوم، دنده زوج را از قبل انتخاب کرده است. این ویژگی در دنده دو کلاچه DCT باعث ایجاد امکان تنظیم دنده بدن وقفه می‌شود. گیربکس اتوماتیک DCT ساختار پیچیده و هزینه بالایی دارند. 

گیربکس دنده دایرکت؛ یکی از انواع گیربکس اتوماتیک خودرو

گیربکس دایرکت شیفت که با نام DSG نیز شناخته می‌شود، اولین بار توسط شرکت فولکس واگن به بازار معرفی شد. این گیربکس اتوماتیک ساختاری دوکلاچه دارد که چند شفت را به صورت الکتریکی کنترل می‌کند. گیربکس اتومات دنده دایرکت شامل دو بسته کلاچ موتو‌ محور است. یکی از شفت‌های استفاده شده در این جعبه دنده، قطر بزرگ‌تر و دیگری قطر کوتاه‌‌تری دارد. شفت بزرگتر یا بیرونی وظیفه راندن دنده 1، 3، 5 و معکوس را بر عهده دارد؛ شفت کلاچ داخلی یا کوچکتر 2، 4 و 6 را به حرکت در می‌آورد.

گیربکس DSG شبیه به صفحه چند کلاچ مرطوب موتورسیکلت کار می کند. سازندگانی مانند آئودی، بوگاتی، لامبورگینی و فولکس واگن از گیربکس DSG در اکثر خودروهایی مانند آئودی A4، بوگاتی ویرون و لامبورگینی هوراکان استفاده می‌کنند.

تنوع کاربرد گیربکس اتوماتیک؛ از خودروهای سواری تا سنگین کاربرد دارد

گیربکس اتوماتیک مزایای متعددی نسبت به گیربکس دستی دارد. گیربکس اتوماتیک به راننده مکان تعویض دنده را بدون نیاز به استفاده از گیربکس مکانیکی فراهم می‌کند. مصرف سوخت انواع گیربکس اتوماتیک از جعبه دنده دستی بهینه‌تر است. گیربکس اتوماتیک به حفظ ثبات خودرو در هنگام ترمز و شتاب گیری کمک میی‌کند. گیربکس اتوماتیک در انواع مختلفی از خودروها از جمله ماشین سواری، تجاری، سنگین و اسپرت تعبیه شده است. 

تنوع کاربرد گیربکس اتومات؛ یکی از مزیت‌های این سیستم دنده‌ای

ماشین‌های مجهز به دنده اتوماتیک؛ راهکاری برای افزایش راحتی و ایمنی رانندگی

در این مقاله به معرفی انواع گیربکس اتوماتیک پرداختیم. انواع گیربکس اتوماتیک خودرو برای افزایش راحتی رانندگی در ماشین‌های نسل جدید ایرانی و خارجی قرار داده می‌شوند. گیربکس متغیر CVT، MIT، دنده دایرکت و دوکلاچه از انواع دنده گیربکس اتوماتیک هستند. هر یک از این دنده‌ها عملکرد متفاوتی بر‌اساس ساختارشان دارند. برخی ساختار پیچیده و هزینه بالایی برای سازندگان ماشین به همراه دارند؛ بنابراین استفاده از این جعبه دنده‌ها برای سازنده و مصرف‌کننده مناسب نخواهد بود. درصورتی‌که سوالی در‌مورد انواع گیربکس اتوماتیک دارید، از ما در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم.