در این پست میخواهیم به یکی از محوب ترین خودرو های موجود در بازار کشورمون یعنی 206 و محبوب ترین مدل آن یعنی ۲۰۶rc بپردازیم . خودروی 206 دارای تیپ های مختلفی بوده که محبوب ترین آن ها 206 آر سی میباشد .

206 rc

سال تولید 206 در فرانسه

 

تولید این خودرو در فرانسه از سال 1998 شروع شده و در سال 2010 پایان یافته است و این تولید به قصد یک جایگزین جوان پسند و جادا برای خودرو 205 بوده است .

سال تولید 206 در ایران

تولید این خودرو در ایران از اوایل دهه 80 شمسی در ایران آغاز شده و تا سال 1401 میباشد. البته همچنان نیز ادامه دارد .

انواع تیپ 206

این خودرو دارای تیپ های 1 الی 6 به همراه rc و cc میباشد .

مهم ترین تیپ های ایرانی آن 2،5،6 و تیپ های وارداتی آن 206 RC و 206  CC میباشد .

۲۰۶rc

این تیپ بهترین و محبوب ترین تیپ 206 بوده که به لحاظ موتوری دارای یک موتور اتمسفر وحشی بوده و این خصلت تنها به موتور آن خلاصه نشده و به ظاهر آن نیز انتقال یافته است. گلگیرها ، سپر ها های عظلانی ویژگی ظاهری خاصی به این ماشین داده و این ماشین ها را از تیپ های دیگر آن متفاوت کرده است .

همچنین این خودرو به صورت فابریک دو درب بوده و دارای رینگ های 17 اینچی میباشد که زیبایی بسیاری به این ماشین به همراه هندلینگ جذاب داده است. ( جالب است بدانید که در 30 سال گذشته فرانسه اقدام به نصب رینک های 17 اینچی نموده. ولی ایران خودرو هم اکنون به صورت آپشن از رینگ های 14 اینچی ایرانی یا چینی استفاده میکند )

ویژگی پک لول به معنی یک رنگ بودن زه ها و دستگیره های درب با رنگ خودرو میباشد که در این ماشین وجود دارد . از صندلی های بسیار راحت و گرم کن دار این خودرو نمیتوان گذشت. که بسیار عالی بوده و همانند یک آدم عاشق شما را در آغوش خود میگیرد .

این خودرو در 30 سال گذشته دارای انواع 6 ایربگ بوده که شامل جلو ، پرده ای و جانبی میباشد . علاوه بر مانیتور DRT3 پر از امکانات ( شامل مصرف سوخت لحظه ای و … ) از مهم ترین ویژگی این خودرو که ESP بوده نمیتوان گذشت .

با سیستم کنترل پایداری الکترونیکی یا ESP دیگر هیچ استرسی در پیچ ها برای شما وجود نخواهد داشت و میتوانید به راحت و با سرعت های بالا به استقبال پیچ ها بروید . آپشنی که در سال 2023 از واجبات خودرو ها بوده و مثل سیستم ترمز ضروری میباشد. ولی خب خودرو ساز های ما این موضوع را قبول نداشته و تنها به روی گرانترین محصول خود یعنی تارا اتوماتیک اقدام به نصب این آپشن نموده اند.

 

۲۰۶rc فروشی

در خیابان نسخه های دو درب 206 را شاید دیده باشید. همه این خودرو ها 206 های 4 درب بوده که صاحب خودرو اقدام به تغییرات در آن کرده اند . خیلی از 206 هایی هم با عنوان rc در آگهی ها مشاهده میکنید که اقدام به تیونینگ خودرو های خود کرده اند .

حتی در بعضی از 206 های ایرانیزه ، قدرت های بالای 400 اسب بخار نیز مشاهده خواهید کرد که این توان توسط تغییرات بسیار زیاد به لطف توربوشارژ گرفته شده است .

موتور ۲۰۶rc

موتور این خودرو 2 لیتری 16 سوپاپ بوده که توانایی تولید 175 اسب بخار را به صورت تنفس طبیعی دارد .این قدرت با توجه به وزن ماشین امتیاز بالایی محسوب شده و باعث شده شتاب 0 تا 100 این خودرو چیزی در حدود 7.4 ثانیه باشد .

بالاتر اعلام شد که 206 هایی با مدل بالا هم اکنون وجود دارد که 400 اسب بخار نیز هستند. مورد مهم در این موضوع این بوده که این خودرو ها به هیچ وجه شهری و safe (ایمن) نیستند و شما نمیتوانید با خیالی آسوده با این خودرو ها مسافرت بروید و یا آن به دست هر تعمیرکاری بسپارید . چون با تغییرات بسیار صورت گرفته هر تعمیرکاری توانایی فنی لازم جهت رفع ایرادات را ندارد .

موتور آر سی

شتاب ۲۰۶rc

شتاب 0 تا 100 این خودرو باتوجه به انواع منابع مختلف بین 7 الی 7.4 ثانیه میباشد .

لازم به ذکر میباشد که هیچکدام از خودرو های ایرانی تا کنون نتوانسته اند این شتاب را تا به اکنون یعنی در سال 1401 و بعد از 30 سال داشته باشند. شاید به نوعی این شتاب یک آرزو در خودرو های ایرانی فعلی میباشد.

گلگیر ۲۰۶rc

گلیگر این خودر عضلانی تر نسبت به 206 های موجود در بازار بوده و دارای داری یک خط برجسته میباشد .شما میتوانید به راحتی این گلگیر را در بازار تهیه کرده و اقدام به رنگ آمیزی و نصب آن به روی خودروی خود نمایید .

گلگیر 206 rc

 

توان 206 های ایرانیزه

در حال حال در تیپ 5 مدل 1401 و با مراجعه به روی داینو. شما عددی بین 85 الی 95 اسب بخار را مشاهده خواهید کر. که این عدد با توجه به ECU ها و برند های استفاده شده در موتور خودرو متفاوت میباشد .

لازم به ذکر است که مدل های تولید شده در سال 84 در تیپ 5 قدرتی بین 105 الی 110 اسب بخار داشتند. که این توان رفته رفته با توجه به چینی و ایرانی شدن قطعات کاهش یافت .

 

همچنین بخوانید :

فروش اقساطی 206 تیپ 2

فروش قسطی 206 تیپ 3 پانا