مرسدس بنز در طول تاریخ همیشه به‌عنوان خودروسازی مطرح بوده که برخی از پیشرفته‌ترین، لوکس‌تر و قوی‌ترین اتومبیل‌های دنیا را می‌سازد و به دست آوردن چنین اعتباری برای آن‌ها به‌هیچ‌وجه راحت نبوده است. از زمانی که کارل بنز در سال 1886 اولین خودروی بنزینی دنیا را رونمایی کرد، این شرکت همیشه در حال طراحی و ساخت خودروهای فوق‌العاده از نظر تکنولوژی و خلاقیت می‌باشد. خودروی سه‌چرخ و موتورعقب برای همیشه حمل‌ونقل بشر را تغییر داد و مسیری را شروع کرد که تا به امروز مرسدس بنز همچنان در آن روبه‌جلو حرکت می‌کند. در این مطلب سپند خودرو قصد داریم نگاهی به برخی از نکات در مورد مرسدس بنز بیندازیم که احتمالاً تاکنون از آن‌ها خبری نداشته‌اید.

1 – گاتلیب دایملر نخستین موتورسیکلت را اختراع می‌کند

موتورسیکلت گاتلیب دایملر

زمانی که دایملر یک موتور بنزینی عمودی تک سیلندر در سال 1885 می‌سازد، آن را روی یک فریم چوبی دوچرخه نصب می‌کند. این ترکیب خلاقانه و جالب که Daimler Reitwagen نامیده شده بود تبدیل به نخستین موتورسیکلت واقعی دنیا می‌شود.

2 – نخستین مرسدس بنز مفهوم اتومبیل مدرن را به دنیا معرفی می‌کند

خودروی سه چرخ مرسدس بنز

کارل بنز، مدل Motorwagen سه‌چرخه و بنزینی خود را در سال 1886 ثبت اختراع می‌کند و همسر وی برتا بنز، بدون اطلاع او مسیری تقریباً 200 کیلومتری را با آن رانندگی می‌نماید. این خودروی سه‌چرخ از یک موتور 954 سی‌سی تک پیستون 4 زمانه که 0.9 اسب بخار قدرت داشت استفاده می‌کرد.

3 – مرسدس بنز سال 1906 یک مدل هیبریدی می‌سازد

مرسدس بنز Mixte

شرکت‌های خودروسازی اولیه قبل از این‌که موتورهای بنزینی را به‌عنوان پیشرانه اصلی در خودروها خود را مطرح کنند، پیشرانه‌هایی از ترکیب موتورهای الکتریکی و بنزینی را روی خودروها امتحان می‌کردند و مرسدس بنز Mixte نخستین مدل واقعاً هیبریدی شرکت بود. این خودرو به یک موتور بنزینی در جلو و یک دینام الکتریکی که جرقه موردنیاز دو موتور موجود در محور عقب را تأمین می‌کرد مجهز شده بود. خودروی Mixte حداکثر سرعتی برابر با 120 کیلومتر بر ساعت داشت.

4 – یکی از اولین شرکت‌هایی که از ترمز و سیستم تعلیق روی هر چهارچرخ استفاده کرد

مرسدس بنز 170

تا تابستان سال 1924، تمام خودروهای مرسدس بنز روی هر چهارچرخ ترمز داشتند، اتفاقی که کاملاً با شعار شرکت مبنی بر ایمنی بالا کاملاً هم‌خوانی داشت. سپس در سال 1931، شرکت از خودروی مرسدس بنز 170 رونمایی کرد که در هر چهار گوشه سیستم تعلیق داشت. تعلیق این خودرو در جلو از نوع کمک‌فنر برگی و در عقب فنر لول بود.

5 – رنگ نقره‌ای نمادین شرکت از تلاش کمپانی برای کاهش وزن خودروی مسابقه‌ای متولد شد

خودروی مسابقه ای مرسدس بنز

بسیاری از خودروهای مسابقه‌ای مرسدس بنز و برخی از خودروهای ویژه و پرچم‌دار شرکت، رنگ بدنه نقره‌ای معروفی داشتند، جالب است بدانید این رنگ بدنه از یک ابتکار و خلاقیت جالب به‌دست‌آمده بود. در سال 1934 در پیست نوربورگ رینگ، خودروی مسابقه‌ای W 25 سفید رنگ مرسدس بنز با بدنه آلومینیومی خود باید زیر 750 کیلوگرم می‌شد، ولی نهایتاً مشخص شد که خودرو 1 کیلوگرم وزن بیشتری دارد. مدیر تیم مسابقه‌ای مرسدس بنز مجبور شد با تراشیدن رنگ بدنه خودرو این اضافه‌وزن را جبران کند، نتیجه یک خودروی مسابقه نقره‌ای زیبا بود که درنهایت برنده مسابقه شد و یک رنگ بدنه نمادین برای محصولات مرسدس بنز متولد کرد.

6 – منطقه ایمنی روی بدنه خودرو نخستین بار توسط مرسدس بنز استفاده شد

تصادف مرسدس بنز

در سال 1951 و زمانی که بیشتر خودروهای آمریکایی با این فلسفه ساخته می‌شد که فلز بیشتر به معنی ایمنی بالاتر است، بلا بارنی، مهندس مرسدس بنز تحقیقی را شروع کرده بود که نهایتاً منجر به ثبت اختراع مهمی شد. روی بدنه خودرو بخش‌هایی تحت عنوان Crumple Zone باید وجود داشته باشد که در اثر تصادف مچاله می‌شوند. این مناطق با مچاله شدن خود نیروی تصادف را جذب می‌کنند و این نیروی زیاد به سرنشین وارد نمی‌شود. نهایتاً این تکنولوژی از سال 1959 روی تمامی خودروهای مرسدس بنز استفاده شد.

7 – آام‌گ، به‌عنوان شاخه تیونینگ مرسدس بنز در یک گاراژ آلمانی شروع به کار می‌کند

مرسدس بنز 300 sel 6.8 amg

در حال حاضر، بیش از 50 خودرو در خانواده مرسدس بنز محصولات آام‌گ هستند. همان‌طور که می‌دانید این خودروها فوق‌العاده قدرتمند بوده و به لطف سیستم تعلیق با تیونینگ مسابقه‌ای خود هندلینگ و سواری بسیار خوبی دارند. آام‌گ را دو مهندس مسابقه‌ای سابق دایملر بنز تأسیس کردند.  بنز بعدازاین که خودروی 300 SEL 6.8 آن‌ها توانست رتبه دوم را در مسابقه 24 ساعته اسپا در سال 1971 به دست بیاورد با آام‌گ آشنا شد. در سال 1990 بود که به‌صورت رسمی، مرسدس بنز آام‌گ را خریداری کرد.

8 – ترمز ضدقفل به‌صورت اختصاصی در سال 1978 برای مرسدس بنز اس کلاس ساخته شد

مرسدس بنز اس کلاس

ترمزهایی که تحت‌فشار شدید قفل نمی‌کنند را این روزها روی همه خودروهای مدرن می‌توان یافت. این تکنولوژی ترمز تاکنون جان بسیاری از انسان‌ها را نجات داده و قدرت ترمزگیری خودروها را به میزان زیادی افزایش داده‌اند. مرسدس بنز این تکنولوژی را نخستین بار در دهه 70 میلادی با همکاری شرکت بوش توسعه داد و بعدها از آن روی سدان اس کلاس در سال 1978 استفاده کرد. اندکی بعد، سیستم ترمز ضدقفل روی همه مدل‌های مرسدس به‌صورت استاندارد ارائه شدند.

9 – خودروهای CPO مرسدس بنز گارانتی کارکرد نامحدود دارند

مرسدس بنز E63 آ ام گ

با توجه به سابقه بسیار غنی بنز در ساخت خودروهای پرفورمنس و لوکس بازار، این روزها خودروهای آن‌ها قیمت‌های نسبتاً گرانی دارند. خوشبختانه، با کمک برنامه CPO مرسدس بنز شما می‌توانید یک خودروی بسیار خوب شرکت را به قیمتی بسیار پایین‌تر خریداری کنید. خودروهای CPO به مدل‌های دست‌دومی گفته می‌شود که توسط شرکت معمولاً بازسازی و دوباره به مشتریان فروخته می‌شوند. علاوه بر قیمت بسیار منطقی‌تر، خودروهای CPO مرسدس بنز تا 5 سال گارانتی نامحدود دارند.

10 – مرسدس بنز نخستین بار دو دهه پیش یک خودروی خودران رونمایی کرد

مرسدس بنز خودران

خودروهای خودران این روزها بسیار محبوب شده‌اند، ولی در دهه 90 میلادی بود که مرسدس بنز یک سیستم خودران را روی اس کلاس W140 مدل 1995 ارائه کرد. این خودرو که از میکرو پردازنده‌های زیادی استفاده می‌کرد و برخی آن را نمونه یک ابرکامپیوتر در حال حرکت می‌نامیدند، در تست خود توانست 1600 کیلومتر را در اتوبان بدون دخالت انسان رانندگی کرده و سرعتش را تا 185 کیلومتر بر ساعت نیز افزایش بدهد. سیستم‌های استفاده شده روی آن خودرو پایه و اساس سیستم‌های ایمنی رانندگی زیادی هستند که بنز این روزها در خودروهای خود ارائه می‌کند.

11 – تمام خودروهای CPO مرسدس بنز توسط مهندسان ماهر مرسدس بنز بازسازی می‌شوند

مرسدس بنز جی کلاس

برنامه CPO مرسدس بنز با اولویت قرار دادن کیفیت، برخی از بهترین مدل‌های مختلف سدان، کوپه، استیشن و شاسی‌بلند مرسدس را توسط مهندسان و تکنسین‌های مورد تأیید شرکت بازسازی کرده و با قیمت‌هایی بسیار خوب در معرض فروش قرار می‌دهند. خودروهایی که طی این برنامه بازسازی می‌کنند تقریباً می‌توان گفت هیچ تفاوتی با مدل‌های صفرکیلومتر ندارند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟ چقدر از این مواردی که مطرح کردیم را می‌دانستید؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید. ضمناً همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، فروش نقدی بنز هم‌اکنون در وب‌سایت سپند خودرو برقرار است.