همراه نداشتن کارت خودرو باعث جریمه شدن و انتقال ماشین به پارکینگ راهنمایی و رانندگی می‌شود؛ ازاین‌رو دریافت کارت خودرو اولین اقدامی است که بعد از خرید اتومبیل انجام می‌شود. بسیاری از رانندگان بعد از مدت طولانی ثبت درخواست برای دریافت کارت ماشین، هنوز کارت خود را دریافت نکرده‌اند. استعلام و پیگیری روند صدور کارت ماشین به چند روش انجام می‌شود. هر یک از روش‌ها با دسترسی به فضای مجازی یا بدون نیاز به اتصال اینترنتی انجام می‌شوند. در این مقاله ۳ روش برای پیگیری کارت خودرو را معرفی خواهیم کرد. فقط کافی است سه دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب برای آشنایی با روش‌های پیگیری کارت ماشین بعد از تعویض پلاک اختصاص دهید.

۱. پیگیری کارت خودرو و سند مالکیت خودرو با ارسال پیامک

همراه نداشتن کارت خودرو به این معناست که شما مالک ماشین نیستید؛ بنابراین در هنگام متوقف کردن ماشین توسط پلیس راه، احتمال توقیف و انتقال اتومبیل به پارکینگ وجود دارد. به‌این‌ترتیب اولین کار بعد از انتقال سند مالکیت خودرو و خرید انواع ماشین‌های ایرانی و خارجی مثل خرید هایما s7، کرمان موتور و جک ۵s اقدام برای دریافت کارت خودرو است. روش اول برای پیگیری کارت خودرو ارسال پیامک خواهد بود. ارسال پیامک نیازی به دسترسی به اینترنت ندارد و در زمان کمتر از ۵ دقیقه نیز انجام می‌شود.

برای استفاده از روش پیامکی استعلام کارت خودرو، باید کد رهگیری مرسوله را داشته باشید. کد رهگیری مرسوله توسط اداره پست برای مالک ماشین ارسال می‌شود. سپس کد رهگیری را به‌همراه حرف R به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال کنید. نتیجه پیگیری کارت ماشین در کمتر از ۵ دقیقه ارسال خواهد شد.

استفاده از سامانه پیامکی؛ راهکار استعلام کارت خودرو

۲. پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک؛ روشی آسان برای استعلام کارت خودرو

همه خودروها براساس شماره پلاک در سیستم راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شوند. ازاین‌رو داشتن شماره پلاک برای پیگیری و استعلام کارت ماشین، کارت سوخت و عوارض استفاده می‌شود. اگر برای دریافت کارت ماشین در انواع مدل‌های ایرانی و خارجی مثل شاهین اتوماتیک، جک 5s و مدل‌های دیگر اقدام کرده‌اید، اما هنوز کارت به دست شما نرسیده است، به سایت ناجا مراجعه کنید.

به‌طورکلی دسترسی به اینترنت و مراجعه به سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات خودرو راهکار مناسبی برای رفع نیاز مالکین ماشین به شمار می‌رود. برای مثال استعلام کارت سوخت، پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک، پرداخت عوارضی و صفر کردن جریمه‌ها به‌وسیله سایت‌های اینترنتی و در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شوند. گشت‌و‌گذار در سایت‌های معتبر مربوط به ماشین، اطلاعات متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برای مثال نحوه انجام و پیگیری فرآیندهای مربوط به انتقال مالکیت خودرو یکی از مزایای مراجعه به سایت‌های مربوط به اتومبیل است. همچنین برخی از این سایت‌ها اطلاعاتی درمورد بازار خودرو و قیمت‌های فعال را در اختیار متقاضیان خرید و فروش ماشین قرار می‌دهند. برای مثال آگاهی از شرایط معامله انواع خودروهای چینی مثل شرایط خرید جک s5 در این سایت‌‌ها قابل دسترس است. آگاهی از خرید و فروش اقساطی ماشین به‌همراه قیمت روز از ویژگی‌های این سایت‌ها به شمار می‌روند.

استعلام کارت ماشین از سایت ناجا چگونه انجام می‌شود؟

برای استعلام کارت ماشین با پلاک باید آدرس najatracking.post.ir را در موتورهای جستجو وارد کنید. این مرحله برای پیگیری کارت خودرو از پست انجام می‌شود. بعد از ورود به سایت باید گزینه نوع سند مالکیت و سپس کارت خودرو را انتخاب کنید. سپس در صفحه، کادری نمایش داده می‌شود که باید پلاک ماشین را به‌طور دقیق در این کادر وارد کنید. بعد از وارد کردن شماره پلاک، باید جستجو را بزنید تا پیگیری کارت ماشین انجام شود. در کمتر از چند ثانیه نتیجه استعلام کارت ماشین نمایش داده خواهد شد.

استفاده از شناسه VIN؛ راهی برای پیگیری کارت خودرو

۳. شماره‌گیری کد دستوری؛ روشی راحت برای پیگیری کارت ماشین

یکی از راهکارهای راحت برای استعلام کارت خودرو استفاده از کد دستوری است. مالکین خودرو بعد از خرید و فروش انواع ماشین باید کارت خودرو را به نام مالک جدید تغییر دهند. اگر به سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات ماشین و عرضه‌کننده انواع خودروهای ایرانی و خارجی مراجعه کنید، به‌راحتی از ضوابط معامله ماشین آگاه خواهید شد. برخی از قوانین مثل تغییر نام کارت ماشین به نام مالک جدید، از شرایط معامله همه خودروها است؛ تفاوتی ندارد که خودرو چینی، خارجی یا ایرانی باشد. برای مثال بعد از فروش سانگ یانگ به‌عنوان ماشین چینی یا پراید به‌عنوان خودروی ایرانی، باید انتقال کارت ماشین اقدام کنید.

اگر بعد از چند روز درخواست کارت ماشین، هنور کارت را دریافت نکرد‌اید، با شماره‌گیری کد دستوری برای آگاهی از روند صدور کارت ماشین اقدام کنید. کدهای دستوری نیازی به اتصال اینترنتی ندارند. فقط شماره‌گیری کد #۱۰۰* کافی است تا از فرایند صدور کارت خودرو آگاه شوید. البته این روش در حال حاضر غیرفعال است. به‌این‌ترتیب از سامانه رهگیری مرسولات پستی و مراجعه به سایت ناجا برای پیگیری کارت ماشین اقدام کنید.

شماره‌گیری کد دستوری؛ راهکاری برای پیگیری کارت خودرو

مراجعه به سایت‌های خرید و فروش خودرو؛ راهکار مناسب برای کسب اطلاعات مربوط به ماشین

در این مقاله به بررسی روش‌های آسان برای پیگیری کارت خودرو پرداختیم. مراجعه به سایت ناجا، استفاده از رهگیری مرسولات پستی، ارسال پیامک و شماره‌گیری کد دستوری از راه‌های پیگیری کارت سوخت به شمار می‌روند. البته شماره‌گیری کد دستوری در حال حاضر غیر فعال است؛ بنابراین از روش‌های دیگر برای استعلام کارت سوخت استفاده کنید. همه روش‌های نام‌برده شده مزایای ویژه‌ای دارند. برای مثال ارسال پیامک بدون نیاز به دسترسی اینترنتی انجام می‌شود.

البته روش‌های دیگری مثل مراجعه به سایت ناجا نیز برای استعلام کارت سوخت مناسب است. به‌طورکلی سایت‌های مرتبط با خرید و فروش ماشین نیز بهترین، راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهند. همچنین این سایت‌ها مرجع مناسبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط فروش انواع خودروهای ایرانی و خارجی مثل قیمت کیا سلتوس ۲۰۲۳ را در اختیار متقاضیان خرید ماشین قرار می‌دهند. اگر شما تجربه‌ استفاده از هر‌یک از روش‌های نام‌برده شده را دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.