انتقال مالکیت خودرو در مراحل مختلف و با شرایط ویژه‌ای امکان‌پذیر است. فرایند انتقال سند خودرو از انجام امور مربوط به پرداخت بدهی‌های ماشین تا تعویض پلاک و بیمه کردن را شامل می‌شود. در هر یک از این مراحل متقاضی خرید خودرو باید مدارکی را ارائه دهد. آیا گواهینامه نیز شامل مدارک الزامی برای خرید ماشین به شمار می‌رود؟ این سوالی است که در ذهن متقاضیان خرید اتومبیل شکل می‌گیرد. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. همچنین مدارک لازم برای خرید خودروهای ایرانی از کارخانه و ماشین های خارجی یا کارکرده را نیز شرح می‌دهیم تا بدانید آیا «بدون گواهینامه میشه ماشین خرید».

سند زدن ماشین بدون گواهینامه امکان‌پذیر است

خریدن یک ماشین به معنی الزام رانندگی با این وسیله نقلیه نیست؛ در برخی موارد خرید و فروش انواع خودروهای ایرانی و خارجی نوعی تجارت برای افراد محسوب می‌شود. انتقال مالکیت خودرو نیازی به ارائه گواهینامه ندارد. مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه از مهم‌ترین اسنادی هستند که برای انتقال مالکیت خودرو باید ارائه دهید.

به‌طورکلی علاوه‌بر اسناد شخصی، در انتقال مالکیت خودرو باید اسناد تسویه جریمه و عوارض ماشین نیز ارائه دهید. همچنین مدارک مربوط به تسویه عوارض ماشین را باید در اختیار داشته باشید. پرداخت عوارض برای تعویض پلاک بعد از خرید و فروش انواع خودرو از قبیل ایرانی و خارجی مثل سلتوس ۲۰۲۳، سانگ یانگ و دیگمینتی الزامی است.

نداشتن گواهینامه؛ مانعی برای خرید ماشین نیست

گواهینامه؛ الزامی برای تعویض پلاک بعد از انتقال مالکیت خودرو نیست

تعویض پلاک یکی از اقداماتی است که بعد از معامله خودرو انجام می‌شود. برخی تصور می‌کنند که برای تعویض پلاک باید گواهینامه داشته باشند که درست نیست. برای تعویض پلاک فقط باید مدارک شناسایی و سند مالکیت خودرو را ارائه دهید. به‌این‌ترتیب افراد بدون گواهینامه نیز شرایط خرید خودرو و اقدامات پس از آن مثل تعویض پلاک را دارند.

در‌صورتی‌که قصد خرید و فروش انواع اتومبیل‌های ایرانی و خارجی را دارید، باید با مراحل انتقال کامل مالکیت خودرو آشنا شوید. بعد از امضای سند، نوبت به تعویق پلاک می‌رسد. تفاوتی ندارد که خودرو ایرانی یا خارجی مثل فروش هایما s7 معامله می‌کنید؛ در هر صورت تعویض پلاک، یک مرحله ضروری است. برای انجام این مراحل نیازی به داشتن گواهینامه ندارید. البته توجه داشته باشید که برای خرید خودرو ایرانی از کارخانه باید گواهینامه ارائه دهید.

تعویض پلاک؛ مراحله‌ای از انتقال مالکیت خودرو بدون نیاز به گواهینامه

ارائه گواهینامه؛ مدرکی الزامی برای ثبت‌نام خودروهای ایرانی

گواهینامه برای خرید خودروهای ایرانی از کارخانه سازنده یک مدرک الزامی است. برای خرید ماشین‌های ایرانی صفر از کارخانه باید از طریق سایت شرکت‌های سازنده اقدام کنید. یکی از شرایط ثبت‌نام در سایت‌های خودروسازی، داشتن گواهینامه است. به‌این‌ترتیب فقط افراد بالای ۱۸ سالی که گواهینامه دارند مجاز به خرید ماشین‌های ایرانی هستند.

اگر بدون داشتن گواهینامه قصد خرید ماشین دارید، باید خودروهای ایرانی را از لیست خود حذف کنید. همچنین در صورت نداشتن گواهینامه، خودروهای ایرانی دست دوم یا صفر با واسطه نیز قابل خریداری است. برای این کار لازم است به مراکز خرید و فروش خودرو مراجعه کنید. اگر نگران سرمایه اولیه لازم برای خرید ماشین هستید، از شرایط اقساطی استفاده کنید. در آژانس معامله خودرو امکان خرید و فروش ماشین‌های چینی مثل خودرو سانگ یانگ نیز وجود دارد.

ارائه گواهینامه؛ مدرکی الزامی برای پیش‌فروش خودروهای ایرانی

آیا برای بیمه کردن ماشین نیاز به گواهینامه دارید؟

بیمه کردن ماشین یکی از مراحل است که بعد از انتقال مالکیت خودرو انجام می‌دهید. برای بیمه کردن ماشین نیازی به داشتن گواهینامه ندارید؛ چراکه بیمه بدنه و شخص ثالث برای ماشین هیچ ارتباطی با راننده ندارد. برای بیمه کردن راننده باید گواهینامه داشته باشید‌. گواهینامه نشان‌دهنده مجوز فرد برای رانندگی است. هر چند که بیمه کردن جزو اقدامات الزامی بعد از خرید ماشین نیست؛ بااین‌حال برای جبران خسارت سریع بعد از سوانح رانندگی اقدامی ضروری است. گاهی اوقات خسارت وارد شده به خودروها در تصادف بیشتر از قیمت ماشین خواهد شد. ازاین‌رو بعد از خرید ماشین حتما به مراکز بیمه برای بیمه کردن ماشین مراجعه کنید.

بیمه کردن به‌ویژه برای ماشین‌های با قیمت بالاتر مثل خودرو شاهین اتوماتیک از اهمیت بالاتری برخوردار است. قطعات خودروهای خارجی سخت‌تر از ماشین‌های ایرانی یافت می‌شود‌؛ بنابراین فرایند تعمیر خودرو در صورت آسیب، به هزینه و زمان بیشتری  نیاز دارد.

خرید ماشین از سایت سپند خودرو نیازی به داشتن گواهینامه ندارد

در این مقاله به بررسی شرایط خرید خودرو و اقدامات بعد از آن پرداختیم تا بدانیم آیا «بدون گواهینامه میشه خودرو خرید». به طورکلی داشتن گواهینامه از شرایط اصلی خرید خودرو نیست، فقط مدارک هویتی و اسناد مربوط به تسویه بدهی‌های ماشین مثل عوارض بزرگراه‌ها و جریمه ماشین برای معامله ارائه می‌شوند. این شرایط برای زمانی است که خودرو  ایرانی و خارجی مستقیم از کارخانه خریداری نمی‌شود و واسطی برای معامله وجود دارد. اگر قصد خرید خودرو ایرانی از کارخانه سازنده را داشته باشید، باید مدرک گواهینامه ارائه دهید. سایر مراحل خرید و فروش خودرو مثل تعویض پلاک و بیمه کردن ماشین نیز نیازی به ارائه گواهینامه ندارند.

برای خرید خودرو به سایت سپند خودرو به عنوان یکی از مراکز عرضه ماشین مراجعه کنید. سایت سپند خودرو شرایط دیگه فروش اقساطی را برای متقاضیان خودرو فراهم می‌کند. در این سایت اطلاعات جانبی از نحوه خرید و فروش انواع خودروهای ایرانی و خارجی مثل معامله فیدلیتی اقساطی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. اگر سوالی درمورد شرایط و مدارک معامله ماشین دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.