معاینه فنی برتر برعکس معاینه فنی عادی در دور بالای موتور انجام می‌شود. انجام معاینه فنی برتر تقریبا از ۶ سال گذشته انجام می‌شود. علیرغم دریافت گواهی معاینه فنی عادی، معاینه فنی برتر برای همه خودروها اجباری نیست. علاوه‌بر این، معاینه فنی برتر تفاوت‌های متعددی با معاینه فنی عادی دارد. در این مقاله به بررسی تعریف معاینه فنی برتر و تفاوت‌های آن با معاینه فنی عادی می‌پردازیم. فقط سه دقیقه از وقتتان را برای مطالعه این مطلب و آشنایی کامل با معاینه فنی برتر اختصاص دهید.

معاینه فنی برتر؛ آزمایشی برای تست میزان آلاینده‌های تولید شده توسط خودرو

معاینه فنی برتر از سال ۱۳۹۷ انجام می‌شود. پیش از سال ۱۳۹۷ آزمایش‌های مربوط به تست آلایندگی هوا در دور پایین موتور انجام می‌شد. در معاینه فنی برتر علاوه‌بر اجرای تست‌های سخت‌گیرانه ظاهری و فنی، قوانین بیشتری برای معاینه فنی خودرو در نظر گرفته می‌شود. حجم میزان آلاینده در دور موتور بالا از قوانین جدید است که در قالب معاینه فنی برتر انجام می‌شود. معاینه فنی برای خودروهای زیر ۵ سال الزامی نیست؛ بااین‌‌حال داشتن کارت معاینه فنی هم ایمنی خودرو را تضمین می‌کند و هم امکان استفاده از تخفیف ۳۰ درصدی برای ورود به طرح ترافیک را فراهم خواهد کرد.

ماشین‌های کارکرده نیاز به معاینه فنی دارند؛ درصورتی‌که معاینه فنی برای ماشین‌های بالای ۵ سال انجام نشود، جریمه لحاظ خواهد شد. اگر قصد خرید خودرو دارید، حتما به تعداد سال‌های گذشته از ساخت خودرو توجه کنید. نیاز نداشتن ماشین برای انجام معاینه‌های فنی و سرویس کردن در بازه‌های زمانی کوتاه از عوامل موثر بر قیمت خودرو است. برای مثال قیمت شاهین اتومات متاثر از کارکرد و سال‌های گذشته است.

معاینه فنی برتر؛ تستی برای اندازه‌گیری میزان آلاینده‌های در دور بالای موتور

تفاوت‌های معاینه فنی برتر و معاینه فنی عادی چیست؟

در معاینه فنی برتر نیز همانند معاینه فنی عادی از تست‌های حجم آلاینده‌های خروجی از اگزوز استفاده می‌شود. بااین‌حال تفاوت‌هایی در نحوه اجرای آزمایش دارند. علاوه‌بر این، دریافت معاینه فنی برتر برای همه خودروها امکان‌پذیر نیست. در ادامه مطلب به بررسی تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی عادی می‌پردازیم.

ارائه گواهی معاینه فنی برای ماشین‌های کارکرده از مدارک الزامی برای خرید و فروش این نوع اتومبیل‌ها به شمار می‌رود. ماشینی با عمر بیش از ۵ سال که معاینه فنی عادی ندارد، مشمول پرداخت جریمه خواهد شد. ازاین‌رو در هنگام معامله انواع ماشین‌های ایرانی و خارجی حتما برای دریافت معاینه فنی اقدام کنید. تفاوتی ندارد که خودروهای ایرانی یا خرید و فروش اقساطی جک s5 را در برنامه داشته باشید، ارائه گواهی معاینه فنی الزامی است.

معاینه فنی برتر؛ روشی برای تست سلامت عملکرد خودرو

دور موتور برای انجام آزمایش؛ اولین تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه برتر عادی

مهم‌ترین تفاوت معاینه فنی برتر و عادی، انجام آزمایش در دور موتور متفاوت است. در معاینه فنی برتر میزان آلایندگی هوا و خروجی اگزوز در دور موتور ۴۰۰۰ انجام می‌شود. در مراکز معاینه فنی عادی، کارشناسان معمولا دور موتور را پایین در نظر می‌گیرند؛ درحالی‌که این میزان دور موتور اصلا برای معاینه فنی برتر مناسب نیست.

برخی از خودروهای فرسوده امتیاز کافی را برای قبولی در آزمایش معاینه فنی عادی کسب نمی‌کنند؛ زیرا مقدار مونوکسید کربن بیشتر از مقدار استاندارد است. این مقدار ممکن است در دور بالای موتور کمتر شود؛ به‌این‌ترتیب کسب  نمره قبولی در معاینه فنی برتر برای درصد بیشتری از خودروها نسبت به معاینه فنی عادی اتفاق می‌افتد. خودروهای خارجی مثل هایما اس۷ شانس کسب حداقل امتیاز قبولی با درصد بیشتری در معاینه فنی برتر را نسبت به خودروهای ایرانی دارند.

دور موتور بالا؛ تفاوتی مهم میان معاینه فنی برتر و معاینه فنی عادی

محل سکونت؛ فقط ساکنین تهران امکان دریافت گواهینامه معاینه فنی برتر را دارند

دریافت معاینه فنی عادی برای همه خودروها امکان‌پذیر است. بااین‌حال دریافت معاینه فنی برتر فقط برای ساکنین تهران انجام می‌شود. معاینه فنی برتر برای خودروهایی با پلاک شهرستان صادر نمی‌شود. تفاوتی ندارد که خودرو ایرانی یا خارجی باشد همه ماشین‌های با پلاک تهران اجازه دریافت معاینه فنی برتر را دارند.

البته دریافت معاینه فنی عادی و برتر فقط بعد از پنج سال کار کردن ماشین امکان‌پذیر است. برای مثال محصولات سانگ یانگ در ایران که به‌تازگی وارد کشور شده‌اند، حتی با داشتن پلاک تهران نیز امکان دریافت معاینه فنی ندارند. باید ۵ سال از سال ساخت این خودروها گذشته باشد تا بتوانید برای معاینه فنی اقدام کنید.

تخفیف برای رزرو بسته طرح ترافیک؛ 30 درصد از هزینه خرید طرح ترافیک می‌کاهد

دریافت‌کنندگان معاینه فنی برتر، امکان دریافت تخفیف 30 درصدی برای استفاده از طرح ترافیک را دارند. این تفاوت میان معاینه فردی برتر و معاینه فنی عادی به عدد پلاک بستگی ندارد؛ به‌عبارتی دیگر این تخفیف برای همه ماشین‌های با پلاک تهران و شهرهای دیگر که معاینه فنی برتر دارند، اعمال می‌شود.

مراجعه به سایت‌های خرید و فروش اطلاعات خوبی را در زمینه معامله انواع ماشین خارجی مثل ماشین کیا سلتوس ۲۰۲۳ و خودروهای ایرانی را در اختیار کاربران خود قرار می‌هد. فقط یک جستجوی ساده برای آشنایی با قوانین معامله ماشین کافی است. ازاین‌رو مراجعه به سایت سپند خودرو به‌عنوان یکی از مراجع کسب اطلاعات درمورد قوانین ماشین را از دست ندهید.

مراجعه به سایت‌های خرید خودرو؛ بهترین راهکار برای آشنایی با قوانین معامله ماشین

در این مقاله به بررسی تعریف معاینه فنی برتر به‌همراه تفاوت‌های این تست فنی با معاینه فنی عادی پرداختیم. در معاینه فنی برار تست‌های مربوط به اندازه‌گیری آلاینده‌های تولید شده توسط خودرو در دور بالای موتور انجام می‌شود. این نوع معاینه فنی فقط برای ماشین‌هایی با پلاک تهران انجام می‌شود. ماشین‌هایی که تست معاینه فنی برتر را انجام می‌دهند از تخفیف ۳۰ درصدی برای رزرو طرح ترافیک استفاده می‌کنند. اگر تجربه‌ای درمورد معاینه فنی برتر دارید، با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.