نمره منفی گواهینامه یکی از عوامل مهم در رانندگی ایمن و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است. این نمرات منفی به‌منظور کاهش تخلفات و تقویت رفتارهای ایمنی رانندگان تعیین شده و از رانندگان انتظار می‌رود که با رعایت دقیق قوانین و رفتار ایمن در جاده، این نمره‌های منفی را کاهش دهند. در این مقاله به بررسی نحوه پاک شدن نمره منفی گواهینامه و راهکارهای اعتراض به این نمرات خواهیم پرداخت. همچنین به جدولی از تخلفات رانندگی که منجر به نمره منفی می‌شوند، نیز پرداخته‌ایم.

نحوه پاک شدن نمره منفی گواهینامه؛ رانندگی ایمن و رعایت قوانین

نمره منفی گواهینامه به‌منظور پیشگیری از تصادفات ناشی از رفتارهای بی‌احتیاطانه و نقض قوانین راهنمایی و رانندگی تعیین شده است؛ بنابراین، تنها روش پاک شدن این امتیازات منفی، رانندگی با احتیاط و رعایت دقیق قوانین خواهد بود. نمره منفی گواهینامه سطوح مختلفی دارد که باتوجه‌به تعداد آن‌ها سطح نمره منفی گواهینامه مشخص می‌شود. برای حذف نمره منفی گواهینامه در سطوح مختلف شرایط متفاوت است. سطوح نمره منفی گواهینامه عبارت‌اند از:

  • سطح اول: اگر راننده ۳۰ امتیاز منفی دریافت کند، به مدت ۳ ماه اجازه رانندگی نخواهد داشت.
  • سطح دوم: اگر راننده علاوه‌بر ۳۰ امتیاز قبلی، دوباره ۲۵ نمره منفی دریافت کنند، ۶ ماه گواهینامه او توقیف خواهد شد و همچنین باید جریمه نقدی پرداخت کند.
  • سطح سوم: با دریافت ۲۰ نمره منفی دیگر، گواهینامه راننده به‌طورکامل باطل می‌شود.

برای پاک کردن نمره منفی در سطح اول و دوم، باید به‌مدت ۶ ماه کاملا ایمن رانندگی کرد. برای افرادی که در سطح سوم نمره منفی گواهینامه قرار دارند برای حذف همه این امتیازهای منفی باید به‌مدت یک‌سال مجموع نمره منفی آن‌ها کمتر از ۲۰ باشد.

پاک کردن نمره منفی در سطح اول و دوم؛ ۶ ماه رانندگی کاملا ایمن

اگر به دنبال خرید خودروهای وارداتی با بهترین شرایط هستید، پلن فروش تویوتا اقساطی و سایر برندهای خودرویی را در وبسایت سپند خودرو مشاهده کنید. با استفاده از پلن‌های فروش سپند خودرو می‌توانید خودرو موردنظر خود را با پرداخت اقساط بلند مدت خریداری کنید. با خرید ماشین از سپند خودرو از همان ابتدا سند به‌نام شما خواهد بود و نگرانی بابت مالکیت خودرو نخواهید داشت.

چگونگی اعتراض به نمره منفی گواهینامه و حذف آن

ممکن است برخی مواقع نمره منفی اشتباه ثبت شود. برای اعتراض به نمره منفی گواهینامه باید به واحدهای اجرائیات تخلفات مراجعه کنید. برای ثبت اعتراض به نمره منفی گواهینامه مدارکی لازم دارید که عبارت‌اند از:

  • اصل گواهینامه
  • کارت مالکیت خودرو
  • وکالت‌‌نامه یا قول‌نامه
  • فرم درخواست اعتراض به نمره منفی

کارشناسان ذی‌صلاح بعد از بررسی و رسیدگی به اعتراض، رای نهایی خود را صادر می‌کنند و در صورت تایید اعتراض، نمره منفی گواهینامه پاک خواهد شد.

توجه داشته باشید برای خرید خودرو جدید برخلاف استعلام خلافی خودرو، نیازی به استعلام نمره منفی گگواهینامه نخواهید داشت. ازاین‌رو، اگر نمره منفی دارید با استفاده از پلن‌های مختلف فروش خودرو مانند شرایط اقساطی ایران خودرو اعلام شده در سپند خودرو می‌توانید به‌راحتی ماشین موردنظر خود را بخرید.

کدام تخلفات در رانندگی شامل نمره منفی می‌شوند؟

نمره منفی گواهینامه برای تخلفات پرخطر و تهدیدکننده سلامتی راننده و افراد دیگر ثبت می‌شوند. از بین ۱۷۲ تخلف رانندگی در جدول جرایم رانندگی، فقط ۲۰ مورد از آن‌ها به‌عنوان جرایم رانندگی پرخطر شناخته می‌شوند. به‌طورکلی، قانون نمره منفی به‌منظور کاهش تخلفات و رانندگی ایمن تعیین شده است. در جدول نمره منفی به تخلفات رانندگی که مشمول نمره منفی می‌شوند اشاره می‌کنیم.

ثبت نمره منفی گواهینامه؛ تخلفات پرخطر و تهدیدکننده سلامتی راننده و افراد دیگر

سپند خودرو با ارائه انواع پلن‌های فروش خودرو، خرید محصولات برندهای مختلف خودرویی را آسان کرده است. ازاین‌رو با پرداخت اقساط بلند مدت می‌توانید انواع خودرو‌های به‌روز و مجهز به تکنولوژی‌های مختلف مانند کنترل سرعت را از این شرکت به‌آسانی تهیه کنید. برای خرید انواع خودرو قسطی داخلی و وارداتی، بخش فروش سپند خودرو را مشاهده کنید.

جدول نمره منفی برای تخلفات مربوط به سال ۱۴۰۲

هر تخلف، نمره منفی مشخصی برای گواهینامه راننده ماشین شخصی، سنگین و وسایل نقلیه عمومی دارد. در جدول نمره منفی زیر، می‌توانید تخلفات مشمول نمره منفی را مشاهده کنید.

نوع تخلف نمره منفی وسایل نقلیه شخصی نمره منفی وسایل نقلیه عمومی و سنگین
انجام حرکات نمایشی مانند حرکت موتور سیکلت روی یک چرخ ۸ ۱۰
عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۵ ۱۰
سبقت غیر مجاز در مسیرهای دو طرفه ۵ ۱۰
م‍صرف روان‌گردان‌ها و رانندگی در مستی ۱۰ ۲۰
ح‍رکت دنده عقب در آزادراه و بزرگراه‌ها ۵ ۷
ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت) ۵ ۱۰
ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت)‍ ۱۰ ۱۵
حرکت به‌طور مارپیچ ۳ ۵
ع‍بور از محل ممنوع ۴ ۶
ت‍جاوز به چپ از محور راه ۵ ۹
ع‍بور وسایل نقلیه از پیاده‌رو ۵ ۷
د‍ور زدن در محل ممنوع ۳ ۵
ع‍دم رعایت نکردن حق تقدم ۴ ۶
ا‍ستفاده از تلفن همراه و وسایل مشابه در سرعت بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت ۳ ۵
نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب ۳ ۶
رعایت نکردن مقررات ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای مواد خطرناک ۸ ۸
رانندگی با وسایل نقلیه عمومی  بیشتر از زمان مجاز ۷
رعایت نکردن شرایط مندرج در گواهینامه مانند استفاده از عینک و … ۳ ۷
توجه نکردن به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه ۳ ۵
رعایت نکردن مقررات حمل بار ۵ ۸

پاک شدن نمره منفی گواهینامه، برخلاف جریمه‌ها، فقط با رعایت قوانین راهنمایی‌و‌رانندگی پاک خواهد شد. توجه داشته باشید همه این قوانین برای جلوگیری از تصادف‌های سنگین و آسیب‌های جبران‌ناپذیر وضع شده است؛ ازاین‌رو، رعایت آن‌ها از پشیمانی‌های غیر‌قابل جبران جلوگیری خواهد کرد.

نمره منفی گواهینامه؛ قانونی برای جلوگیری از تصادف‌های پرخطر

بسیاری از خودروهای خارجی مانند هیوندا و برخی از خودرو‌های داخلی مجهز به سیستم هوشمند کنترل سرعت هستند. با استفاده از این سیستم می‌توانید از جریمه شدن و گرفتن نمره منفی گواهینامه به‌دلیل سرعت غیرمجاز جلوگیری کنید. اگر به دنبال خرید هیوندا قسطی هستید، بخش فروش سایت را مشاهده کنید.

استعلام نمره منفی گواهینامه؛ با استفاده از سایت‌های آنلاین

برای استعلام نمره منفی گواهینامه می‌توان از انواع سایت‌های ارائه‌دهنده این خدمات استفاده کرد. توجه داشته باشید. یکی از سایت‌ها برای استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق کد ملی، سامانه پلیس راهور است. همچنین برای استعلام پاک شدن نمره منفی گواهینامه معمولا می‌توانید از طریق این سایت‌ها اقدام کنید.

استعلام نمره منفی گواهینامه؛ از طریق سامانه‌های آنلاین

اگر به دنبال خرید خودرو صفر با شرایط ویژه هستید، پیشنهاد می‌کنیم پلن‌های فروش اقساطی سایپا و سایر برندهای خودروسازی را در بخش فروش سایت مشاهده کنید. سپند خودرو انواع ماشین‌ها را با اقساط بلند مدت و به صورت تحویل فوری عرضه می‌کند. همچنین از همان ابتدا سند خودرو به‌نام خریدار خواهد بود و جای نگرانی بابت انتقال سند و مالکیت خودرو باقی نمی‌ماند.

رانندگی ایمن و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از نمره منفی گواهینامه

نمره منفی گواهینامه نشانه‌ای از رفتارهای بی‌احتیاطانه و نقض قوانین رانندگی است که به جلوگیری از تصادفات و خسارت‌های جبران‌ناپذیر مرتبط با رانندگی کمک می‌کند. برای پاک شدن این نمرات منفی، رانندگان باید رانندگی ایمن داشته باشند و قوانین راهنمایی‌و‌رانندگی را رعایت کنند. سطوح مختلف نمره منفی گواهینامه تعیین شده و روش‌های مختلفی برای حذف آن‌ها وجود دارد. همچنین امکان اعتراض به نمره منفی نیز وجود دارد و در صورت تایید اعتراض، نمره منفی گواهینامه پاک می‌شود. در نهایت، از رانندگان خواسته می‌شود که همیشه قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده و به این ترتیب به رانندگی ایمن و جلوگیری از تصادفات کمک کنند.