اگرچه استفاده از خودرو برای بیشتر افراد ضروری است، به‌ ویژه کسانی که در شهرهای پرجمعیت زندگی می‌کنند؛ اما تعداد کمی از افراد اطلاعات کافی درباره نحوه خرید خودرو دارند. البته این مسئله مانع از فروش رفتن خودروها نشده است.

براساس تخمین‌ها ۳۰.۹۲ میلیون وسیله نقلیه در سال مالی ۱۹-2018 تولید شد (۱).

آیا مدل‌ها و برندهای بی‌شمار خودروها شما را سردرگم می‌کند؟ نگران نباشید. شما تنها نیستید!

تولیدات و بهره‌وری بسیاری از شرکت‌ها هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی (احتمالا به جز ایران و چند کشور دیگر) به‌ سرعت افزایش پیدا کرده ‌است. در چنین برهه‌ای از زمان، مشتریان اغلب برای پیدا کردن خودروی ایده‌آلشان سردرگم می‌شوند.

۶ نکته لازم قبل ‌از خرید یک خودروی جدید

در فهرست زیر نکاتی برای خریدن یک خودروی جدید آورده‌ شده که می‌توانند تا حد زیادی مشخص کنند شما در نهایت خودروی آرزوهایتان را می‌خرید یا خودرویی که بعداً از داشتن آن پشیمان خواهید شد.

1. خودرو را بر اساس هدف خودتان از خرید آن انتخاب کنید

هر کس می‌تواند دلایل مختلفی برای خریدن خودرو داشته باشد.

 • برخی می‌خواهند خودرویی داشته باشند که هر روز با آن به محل کارشان بروند و به‌این‌ترتیب هزینه‌های رفت‌وآمدشان کاهش پیدا کند.
 • بقیه شاید به ‌دنبال یک ماشین خانوادگی باشند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا همراه همه اعضای خانواده به ‌راحتی به سفر بروند.

پس ‌از تعیین ویژگی‌های خودروی ایده‌آل‌تان، انتخاب بسیار ساده‌تر می‌شود. برای مثال اگر فضای ذخیره برایتان اولویت دارد، فقط به ‌دنبال خودروهایی بگردید که جادار باشند و اصلا به سراغ مدل‌هایی با گنجایش صندوق کمتر نروید.

2. جستجو را آغاز کنید

پس ‌از این‌ که ویژگی‌های مد نظرتان را مشخص گردید، جستجو کردن گام بعدی برای یافتن خودروی ایده‌آل‌تان است.

 • به‌دنبال خودروهایی از برندهای مختلف بگردید که با شرایط شما مطابقت دارند. اگر یک SUV می‌خواهید، به‌ دنبال این شرکت‌های معروفی بگردید که ماشین‌هایی در این کلاس تولید می‌کنند. حدود پنج یا شش گزینه احتمالی را به‌ صورت آنلاین پیدا کنید.
 • علاوه بر بررسی ویژگی‌هایی که یک خودرو دارد، ببینید هر خودرو کدام ویژگی‌ها را ندارد.
 • نقاط ضعف و قوت هر مدل را یادداشت کنید تا این فرایند ساده‌تر شود.
 • یادتان نرود در جستجوی آنلاین برای هر خودرو به نظرات کاربران نیز توجه کنید. این نظرات بسیار مفید هستند و می‌توانند به شما نشان دهند که آیا خودروی موردنظر عملکردی مطابق تبلیغاتش دارد یا خیر.

در بخش جستجو اصلا عجله نکنید. هر چقدر زمان نیاز است صرف کنید تا تمامی جزئیات خودروها را متوجه شوید.

3. هزینه کامل خودرو را مشخص کنید

پس ‌از تکمیل مرحله جستجو، بهتر می‌توانید درباره شرایط مالی خرید خودروی مناسب تصمیم‌گیری کنید.

بیشتر وب‌سایت‌ها هزینه کامل خرید یک خودرو را فهرست می‌کنند. این مبلغ هزینه‌های مختلفی را شامل می‌شود، از جمله

 • پرداخت مالیات
 • هزینه بیمه
 • هزینه‌های ثبت‌نام
 • هزینه‌های دلالان

بااین‌وجود این قیمت‌ها هزینه‌های حقیقی یک خودرو را نشان نمی‌دهند. شما باید هزینه‌های اضافی از جمله هزینه‌های نگهداری از آن را هم مدنظر قرار دهید.

خودروهای گران‌تر، هزینه تعمیر و نگهداری بیشتری هم دارند. بنابراین بهتر است مناسب با توان مالی خود یک خودرو انتخاب کنید.

برای خرید خودرو بیش ‌از حد پول خرج نکنید؛ زیرا نگهداری آن نیز هزینه زیادی از شما می‌برد. در عوض خودرویی انتخاب کنید که بتوانید پنج ‌تا ده سال بعد هم از عهده هزینه‌های آن بربیایید.

4. به یک نمایندگی فروش مراجعه کنید و درخواست رانندگی آزمایشی بدهید

جستجوی آنلاین خوب است اما برای این ‌که ارزش حقیقی یک خودرو را متوجه شوید، باید به یک نمایندگی فروش که آن مدل خاص را می‌فروشد مراجعه کنید. با کادر فروش صحبت کنید تا ببینید که مدل انتخابی شما عملکرد نهایی قابل‌توجهی دارد یا نه.

علاوه‌برآن فراموش نکنید که یک رانندگی آزمایشی نیز انجام دهید. بیشتر بر روی عملکرد خودرو و همچنین ظرفیت ترمز آن تمرکز کنید. به‌ عنوان یک راننده حین این آزمایش‌ها متوجه می‌شوید که آیا یک خودروی خاص برای نیازهای شما و سبک رانندگیتان مناسب است یا نه.

ویژگی دیگری که باید بررسی کنید، عملکرد موتور حین رانندگی‌های آزمایشی است. اگر موتور عملکرد مناسبی نداشته باشد، ویژگی‌های دیگر خودرو چندان نمی‌توانند این نقص را جبران کنند.

5. تخفیف‌ها و پیشنهادات موجود هنگام جشنواره‌ها یا فروش‌های اختصاصی را بررسی کنید

در یکسری جشنواره‌ها و فروش‌های اختصاصی در هر شرکت، خریداران ممکن است تخفیف‌های جذابی بر روی خودروها دریافت کنند. پس‌از این ‌که خودروی مدنظرتان را انتخاب کردید، درباره تخفیف‌های موجود روی قیمت آن پرس ‌و جو کنید. اگر فروشنده مد نظر شما مایل نبود که اطلاعات مربوط به این تخفیف‌ها را در اختیارتان قرار دهد، به راحتی می‌توانید آنلاین به‌ دنبال آن‌ها بگردید.

یکی از بهترین نکات برای خریدن یک خودروی جدید، جستجو به‌ دنبال پیشنهادات و تخفیف‌ها است؛ چرا که در برخی موارد قیمت خرید شما را به‌ طرز جذابی کاهش می‌دهد. البته چند سالیست که در ایران خبری از این جشنواره ها نیست.

6. به ‌دنبال بهترین بیمه‌گذار بگردید

درباره بیمه نامه خودرو باید این موارد را به خاطر داشته باشید:

 • بر اساس قانون، تمامی دارندگان خودروها باید بیمه نامه شخص ثالث برای خودرویشان خریداری کنند. عدم انجام این کار منجر به افزایش قابل توجه جریمه‌های عبور و مرور میشود.
 • اگرچه داشتن بیمه‌ شخص ثالث اجباری است، اما برخی طرح‌های بیمه‌ای جامع نیز پوشش‌دهی کامل‌تر و بهتری دارند. به‌ همین دلیل بهتر است به ‌دنبال یک بیمه جامع تر مانند بیمه بدنه برای خودروی جدیدتان باشید.

همچنین ضروری است که قبل ‌از خرید درباره ویژگی‌ها و مزایای هر طرح بیمه و بیمه‌گذار اطلاعات کسب کنید.

قبل ‌از خریدن یک خودروی جدید چه سوالاتی از نماینده فروش بپرسید؟

حتما نباید عشق ماشین باشید که بتوانید بین یک ماشین خوب و یک ماشین فوق‌العاده تمایز قائل شوید! تمام کاری که باید بکنید این است که وقتی در نمایندگی فروش هستید، با دقت به همه‌ چیز توجه کنید.

اگر می‌خواهید حداکثر بهره را از اطلاعات نماینده فروش ببرید، موارد زیر را مدنظر قرار دهید

1. درباره تجهیزات رایگان خودرو سوال کنید

برخی از فروشندگان یکسری لوازم و تجهیزات ضروری را جزء شرایط خرید خودرو قرار می‌دهند و به ‌صورت رایگان همراه خودرو به خریدار ارائه می‌کنند. بنابراین از نماینده فروش بپرسید آیا هیچ‌گونه تجهیزاتی به‌صورت رایگان ارائه می‌شود؟ اینگونه می‌توانید سود بیشتری از این معامله ببرید. برخی از این تجهیزات عبارت‌اند

 • کف‌پوش ها و روکش صندلی
 • شارژرهای باتری
 • چرخ‌های آلیاژی
 • هزینه های پلاک
 • جک
 • جعبه‌ابزار

2. اگر می‌توانید درباره قیمت‌ها مذاکره کنید

اگرچه فروشنده می‌خواهد بیشترین سود را از فروش خودرو ببرد اما شما هم می‌توانید درباره قیمت خودروی مدنظرتان با آن‌ها مذاکره کنید. شرایط و قوانین خرید را بررسی کنید و ببینید کدام گزینه‌های موجود برایتان هزینه‌ اضافی دارند و می‌توانید بدون آن‌ها هم خریدتان را انجام دهید. مثلاً می‌توانید تصمیم بگیرید که یکی از تجهیزات غیرضروری خودرو را همراه آن نخرید.

همچنین حتما از توانایی‌های چانه زدنتان استفاده کنید. به‌ این ‌ترتیب می‌توانید مقدار قابل‌توجهی از پولتان را ذخیره کنید.

3. به ‌دنبال روش‌های پرداخت آسان‌تر باشید

ببینید آیا فروشنده هیچ‌ روش پرداخت آسان‌تری ارائه می‌دهد. برای مثال شاید بخواهید خودرو را به صورت قسطی یا با گرفتن وام خودرو خریداری کنید. مطمئن شوید که فروشنده انتخابیتان با روش پرداخت موردنظر شما موافقت می‌کند تا خرید آسوده‌تری داشته باشید. سپندخودرو شرایط خوبی برای فروش اقساطی خودرو در نظر گرفته است.

4. دنبال ضمانت نامه‌ها باشید

ببینید آیا فروشنده هیچ ضمانت نامه‌ای برای انواع مختلف خودروها ارائه می‌دهد. آیا ضمانت نامه مربوط به خودروی موردنظر شما به طول عمر خودرو یا تعداد کیلومترهای رانندگی شده با آن بستگی دارد.

برخی از تولیدکنندگان خودرو خدمات رایگانی را برای چند خرید اول ارائه می‌دهند. یادتان باشد قبل ‌از خرید خودرو در نمایندگی فروش درباره شرایط و مقررات این خدمات رایگان پرس‌ و جو کنید.

5. درباره پیشنهادات تعمیر و نگهداری سالیانه بپرسید

اگر هر روز از خودرویتان استفاده کنید، هزینه‌های نگهداری آن می‌تواند بسیار گزاف باشد. برخی فروشندگان شرایط نگهداری یا تعمیر سالانه رایگان را در صورت خرید یک خودرو برایتان ارائه می‌دهند. اگر بتوانید این شرایط ویژه را به دست آورید، مقدار قابل‌ توجهی از هزینه‌هایتان کاهش پیدا می‌کند. پس حتما درباره آن پرس ‌و جو کنید و البته یک فروشنده مناسب پیدا کنید.

همیشه یک خریدار باهوش باشید. اطلاعات مربوط به خودرو را سرسری نگاه نکنید. صحت ویژگی‌های مطرح شده خودرو را با خواندن نظرات آنلاین سایر خریداران بررسی کنید.

اگر برای خرید به این نکات توجه کنید، خرید خودروی مورد نظرتان بسیار راحت‌تر خواهد بود.

سوالات پرتکرار

1. بهتر است ماشین نو بخرم یا دست ‌دوم؟

امروزه بازار خرید و فروش ماشین‌های دست ‌دوم در ایران بسیار پررونق است. مشتریان اغلب می‌خواهند این خودروهای دست ‌دوم را خریداری کنند تا هزینه‌هایشان کاهش پیدا کند. اگر محدودیت مالی دارید، خریدن یک خودروی دست‌دوم انتخاب مناسبی برای شماست. اما به‌ هر حال یک خودروی نو همیشه بهتر است؛ به‌ ویژه از نظر دوام، اطمینان و ارزش تعهد شده از سوی بیمه.

2. بیمه خودرو را باید از نمایندگی خریداری کنم یا از شرکت؟

بیمه نامه خودرو را باید مستقیماً از شرکت بیمه خریداری کنید زیرا این ‌گونه هیچ واسطه‌ای در این معامله وجود ندارد و این باعث می‌شود که هم پولتان ذخیره شود و هم بیمه‌نامه را با قیمت کمتری در مقایسه با سایر فروشندگان تهیه می‌کنید.

همچنین می‌توانید شرکت‌های مختلف بیمه را با هم مقایسه کرده و گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.