روزانه بیش از ۱۲‌ هزار خودرو به‌دلیل نداشتن معاینه فنی جریمه می‌شوند؛ به‌این‌ترتیب از ابتدای سال ۱۴۰۲ تقریبا یک‌میلیون و دویست‌ هزار وسیله‌ نقلیه به دلیل نداشتن معاینه فنی جریمه شده‌اند. این آمارها به‌خوبی اهمیت بالای دریافت معاینه فنی را نشان می‌دهند؛ ازاین‌رو اهمال در مورد داشتن معاینه فنی قطعا به‌زودی شما را نیز متحمل پرداخت جریمه و کسب امتیاز منفی خواهد کرد. به‌این‌ترتیب در این مقاله هر آنچه که باید در مورد جریمه نداشتن معاینه فنی بدانید را شرح خواهیم داد. مطالعه این مطلب مفید را برای آشنایی با مقدار جریمه، نحوه محاسبه، روش استعلام و پرداخت از دست ندهید.

بررسی مبلغ جریمه نداشتن معاینه فنی در سال ۱۴۰۲

بر‌اساس قانون، مالکان کلیه خودروهایی با ۴ سال؛ باید هر ۱۲ ماه نسبت به انجام تست معاینه فنی اقدام کنند. این قانون همه خودروهای معمولی، تاکسی اینترنتی و سایر وسایل نقلیه را شامل می‌شود. اگر خودروهای مشمول این قانون، نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام نکنند، با جریمه روزانه مواجه می‌شوند؛ مبلغ جریمه معاینه فنی در سال ۱۴۰۲ روزانه ۵۲‌ هزار و ۲۰۰‌ تومان اعلام شده است؛ بنابراین تا دیر نشده است، به مراکز معاینه فنی برای دریافت گواهی معاینه فنی ماشین مراجعه کنید.

به‌طورکلی قبل از خرید و فروش هر خودرو نسبت به داشتن گواهی معاینه فنی ماشین اطمینان حاصل کنید. در این موارد باید حتما از ملک قبلی برای استعلام جریمه‌های ماشین کمک بگیرید. این مورد فقط برای خودروهای دست دوم است و برای خرید و فروش اقساطی ایران خودرو و ماشین‌های صفر دیگر نیازی به پیگیری بدهی‌های ماشین نخواهید داشت.

جریمه نداشتن معاینه فنی؛ محاسبه برای هر یک روز خروج ماشین از خانه

جریمه نداشتن معاینه فنی خودروهای دودزا بیشتر است

خودروهای دودزا دو بار جریمه  خواهند شد؛ این اتفاق به دو دلیل دودزا بودن ماشین و نداشتن معاینه فنی، پیش می‌آید. رانندگان وسایل‌ نقلیه دودزا باید پس از دریافت پلاک اعزام به تعمیرگاه از پلیس، ابتدا نسبت به تعمیر خودرو اقدام و سپس معاینه فنی دریافت کنند.

جریمه دودزا بودن ماشین ۶۳‌ هزار تومان و جریمه معاینه فنی نیز مانند خودروهای دیگر است و روزانه همان ۵۲‌ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود. به دلیل هزینه‌های جانبی بالای خودروهای قدیمی و دودزا با اقدام به خرید کرمان موتور اقساطی ماشین نو با عملکرد بهتری داشته باشید. چراکه از دردسرهای پرداخت هزینه بالا برای دریافت معاینه فنی معاف خواهید شد.

خودروهای دودزا؛ جریمه معاینه فنی بیشتری دارند

۹۲ هزار تومان هزینه انجام معاینه فنی در سال ۱۴۰۲

هزینه انجام آزمایش معاینه فنی برای خودروهای سبک و برای مراجعه اول در سال ۱۴۰۲، ۹۲‌هزار تومان است. در‌صورت داشتن ایراد یا مشکل فنی، باید ابتدا برای رفع آن به تعمیرگاه مراجعه کنید و دوباره به مرکز معاینه فنی بازگردید.

هزینه معاینه فنی در مراجعه دوم ۱۹‌ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. از طریق برخی از سامانه‌ها و اپلیکیشن‌ها از جریمه معاینه فنی ثبت شده برای پلاک ماشینتان مطلع شوید. به‌طورکلی اپلیکیشن‌های مربوط به صنعت خرید و فروش خودرو امکانات مختلفی را در دسترس افراد قرار می‌دهند. برای مثال اطلاع از شرایط خرید و فروش اقساطی بهمن موتور یکی از ویژگی‌های این برنامه‌ها به شمار می‌رود. فروشنده‌های مختلف به‌همراه خودروهای فروشی در این برنامه‌های تلفن همراه قرار دارند.

کنترل پلیس راهور؛ روش بررسی معاینه فنی نداشتن خودرو

پلیس راهور با استفاده از ابزارهای گوناگون از جمله دوربین‌های نظارتی معابر و خیابان‌ها به جریمه کردن خودروهای بدون معاینه فنی اقدام می‌کند. همچنین افسران راهنمایی و رانندگی در زمان کنترل مدارک راننده متخلف و در صورت نبود برگه معاینه فنی نسبت به اعمال قانون در این زمینه اقدام می‌کنند. ازاین‌رو در هنگام خرید خودرو قسطی دست دوم حتما نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی اقدام کنید.

بررسی معاینه فنی خودروها در معابر شهری توسط دوربین‌های کنترل هوشمند یا افسران پلیس انجام می‌شود. در‌حال‌حاضر، دوربین‌های بین شهری و جاده‌ای امکان ثبت تخلف نداشتن معاینه فنی را ندارند،؛ بااین‌حال در‌صورت انجام تخلف در جاده‌ها، پلیس علاوه‌بر مدارکی مانند کارت ماشین، گواهینامه و بیمه را نیز بررسی خواهد کرد و در‌صورت نداشتن آن با جریمه مواجه خواهید شد.

استعلام میزان جریمه معاینه فنی با مراجعه به پلیس راهور

برای اطلاع از میزان جریمه معاینه فنی خودرو روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله آن‌ها می‌توان به مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+، مراجعه به سایت پلیس راهور rahvar120.ir و بخش استعلام تخلفات رانندگی برای پیگیری بدهی مربوط به معاینه فنی را نام برد.

همچنین نصب برنامه پلیس من از روش‌های دیگر استعلام جریمه نداشتن معاینه فنی به شمار می‌رود. همچنین اجرای کد دستوری *۱۱۰# نیز برای استعلام میزان جریمه استفاده می‌شود. در این روش باید شماره شناسایی یا VIN را ارسال کنید. در سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی نام‌برده شده امکان کسب اطلاعات از شرایط فروش سایپا و سازنده‌های دیگر ایرانی خودرو نیز وجود دارد.

مراجعه به سایت راهور؛ روشی برای پیگیری میزان جریمه نداشتن معاینه فنی

مراجعه به سایت راهور؛ یکی از روش‌های پرداخت جریمه معاینه فنی

روش استعلام و پرداخت جریمه معاینه فنی خودرو مشابه روش استعلام و پرداخت خلافی خودرو است. باید به سایت پلیس راهور به نشانی rahvar120.ir مراجعه کنید. در مرحله بعد با ورود به بخش پرداخت الکترونیکی جرائم شناسه قبض و شناسه پرداخت را در محل موردنظر وارد و روی گزینه پرداخت کلیک کنید.

دریافت گواهی معاینه فنی نیازمند داشتن خودرویی منطبق بر استانداردهای سلامت ماشین است. ازاین‌رو اگر خودرویی فرسوده و دودزا دارید، احتمالا مبلغ هنگفتی را برای تعمیر دوره‌ای پرداخت می‌کنید. ازاین‌رو در انتها هزینه بالایی را باید برای دریافت گواهی معاینه فنی در نظر بگیرید. ازاین‌رو خرید خرید ماشین‌هایی با کیفیت بالا اقتصادی‌تر است و دردسرهای کمتری نیز به‌همراه خواهد داشت. ازاین‌رو قیمت ماشین چینی را مورد بررسی قرار دهید و برای جایگزین کردن آن با خودرو فرسوده اقدام کنید.

دریافت گواهی معاینه فنی؛ الزامی برای همه مالیکن خودروها

در این مقاله به بررسی همه چیز در مورد جریمه نداشتن معاینه فنی پرداختیم. دریافت گواهی معاینه فنی یکی از الزامات برای مالکیت خودرو است. ازاین‌رو نداشتن این گواهی باعث جریمه شدن خودرو خواهد شد. برای استعلام و پرداخت بدهی مربوط به جریمه نداشتن معاینه فنی به سایت پلیس راهور مراجعه کنید. اگر سوالی در مورد جریمه نداشتن معاینه فنی دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.