جریمه طرح ترافیک چقدر است؟ این سوال دغدغه بسیاری از افرادی است که در طول روز باید با خودرو شخصی خود وارد محدوده طرح ترافیک و آلودگی تهران شوند. برای ورود به طرح ترافیک و آلودگی هوا باید مجوز ورود به این محدوده را برای روز موردنظر خود در سامانه تهران من رزرو کنید. درصورتی‌که مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک داشته باشید، جریمه نخواهید شد. هر خودرو پلاک تهران و شهرستان تعداد روزهای مشخصی از هر فصل سال را امکان ورود به محدوده طرح ترافیک خواهد داشت. درصورتی‌که از همه روزهای مجاز خود برای ورود به طرح استفاده کرده باشید، در صورت تردد در مناطق ممنوعه در ساعت‌‌های مشخص، باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنید. در این مقاله جریمه ورود به طرح ترافیک را اعلام کرده‌ایم و همچنین راهکاری را برای جریمه نشدن هنگام ورود به این محدوده شرح داده‌ایم.

جریمه طرح ترافیک؛ قوانین و تعرفه سال ۱۴۰۲

طرح کاهش آلودگی هوای تهران، یک طرح جایگزین برای طرح زوج و فرد محسوب می‌شود. قوانین این طرح از سال ۱۳۹۸ تغییر کرده و به منظور کنترل ترافیک و کاهش میزان آلودگی هوا در حال اجرا است. براساس این طرح، هر خودرو در هر فصل، فارغ از زوج یا فرد بودن پلاک، تعداد روزهایی را به‌عنوان سهمیه‌ای برای تردد در محدوده طرح آلودگی هوا دارد. خودروهای پلاک تهران و شهرستان هرکدام تعداد روزهای متفاوتی در هر فصل را امکان تردد در محدوده طرح ترافیک دارند.

خودروهای پلاک‌ تهران ۲۰ روز در هر فصل را می‌توانند بدون پرداخت جریمه در محدوده طرح رفت‌وآمد داشته باشند. درصورتی‌که خودروهایی با پلاک شهرستان فقط ۱۵ روز در هر فصل، اجازه ورود به محدوده طرح را خواهند داشت. هر یک از پلاک‌های تهران و شهرستان، برای تردد در محدوده طرح ترافیک تهران باید در سایت تهران من به آدرس my.tehran.ir ثبت‌نام کنند و مجوز طرح روزانه را از طریق این سامانه رزرو کنند. در صورت اتمام روزهای مجاز، اگر در محدوده طرح ترافیک وارد شوید، مبلغ ۱۰۹ هزار تومان جریمه خواهید شد؛ این مبلغ تعرفه جریمه ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ است.

جریمه نقدی طرح ترافیک؛ در صورت تردد غیرمجاز در محدوده طرح

برای اطلاع از شرایط ویژه فروش محصولات هیوندای بخش فروش اقساطی وبسایت سپند خودرو را مشاهده کنید.

محدوده طرح؛ معرفی خیابان‌ها و اتوبان‌های قرارگرفته در محدوده طرح آلودگی هوا

محدوده طرح زوج و فرد در سال ۹۸ به محدوده طرح آلودگی هوا تغییر پیدا کرد. این محدوده در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. محدوده طرح آلودگی هوا به شرح زیر است:

 • از جهت شمال تهران: از اتوبان چمران به اتوبان همت تا بزرگراه زین الدین به بزرگراه امام علی
 • از جهت شرق تهران: از اتوبان زین الدین به بزرگراه امام علی تا بزرگراه امام علی به بعثت
 • از جهت جنوب تهران: از بزرگراه امام علی به بعثت و از بعثت به بزرگراه نواب
 • از سمت غرب تهران: از بعثت به بزرگراه نواب و از اتوبان چمران به بزرگراه همت

پیش از ورود به محدوده طرح باید در سامانه تهران من مجوز ورود پلاک خودرو را رزرو کنید. درصورتی‌که رزرو را انجام ندهید، برای مالک پلاک اس‌ام‌اس پرداخت عوارض ورود به محدوده طرح ارسال می‌شود. اگر در مدت زمان اعلام شده به پرداخت عوارض ورود به محدوده طرح اقدام نکنید، جریمه‌ نقدی مشمول آن خواهد شد.

محدوده طرح ترافیک تهران؛ تبدیل طرح زوج و فرد به طرح ترافیک

طرح خرید تویوتا قسطی با سند به‌نام خریدار و اقساط بلند مدت توسط سپند خودرو عرضه شده است. در بخش خرید اقساطی پلن‌ها خرید خودروهای برند تویوتا را مشاهده کنید.

نحوه رزرو طرح ترافیک؛ ورود به محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا بدون پرداخت جریمه

برای ثبت‌نام در سامانه تهران من و رزرو طرح ترافیک ابتدا باید وارد وبسایت آن به آدرس my.tehran.ir شوید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از ورود به سایت، گزینه ثبت‌نام را از منو بالای صفحه انتخاب کنید.
 • اگر قصد خرید طرح ترافیک برای خودرو شخصی خود را دارید و نماینده شرکت نیستید گزینه شخص حقیقی را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت روی گزینه حقوقی بزنید.
 • کد ملی، تاریخ تولد و نام کاربری، رمز عبور و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و با وارد کردن کد امنیتی بر روی دریافت کد تایید را بزنید.
 • با ورود کد ارسال شده به شماره تلفن همراه، ثبت‌نام تکمیل می‌شود.

درصورتی‌که بعد از ۵ دقیقه کد را دریافت نکردید باید مراحل ثبت نام را مجدد انجام دهید. پس از ثبت‌نام در بخش رزرو طرح می‌توانید برای خودرویی که اطلاعات آن را وارد کرده‌اید، مجوز طرح ترافیک صادر کنید. پس از انتخاب روز موردنظر، باید حساب تهران من را شارژ کنید. پس از پرداخت هزینه و شارژ حتما چک کنید که روز مجوز طرح روز موردنظر شما رزرو شده باشد. اگر مجوز صادر نشده بود باید دوباره اقدام کنید.

 

رزرو طرح روزانه در سامانه تهران من؛ برای تردد مجاز در محدوده طرح ترافیک

برای مشاهده شرایط فروش اقساطی سایپا، وارد بخش فروش وبسایت سپند خودرو شوید و همین حالا ماشین خود را دریافت کنید.

شرایط رزرو طرح ترافیک؛ جلوگیری از جریمه شدن

برای جلوگیری از جریمه طرح ترافیک باید شرایط و قوانین رزرو طرح ترافیک را بدانید. برای رزرو مجوز روزانه طرح برای هر روز تا ساعت ۲۴ همان روز مهلت دارید؛ اگر ظرفیت رزرو تکمیل باشد، امکان دریافت مجوز تردد را نخواهید داشت. ازسوی‌دیگر، لغو مجوز ورود به طرح ترافیک برای هر روز تا قبل از ساعت ۶ همان روز و به مدت ۲۴ ساعت امکان پذیر است. توجه داشته باشید که امکان جابه‌جایی رزرو از یک خودرو به خودرو دیگر وجود نخواهد داشت. اگر چندین خودرو دارید برای هر خودرو باید به صورت جداگانه اقدام به دریافت مجوز کنید.

قوانین رزرو طرح ترافیک؛ جلوگیری از پرداخت جریمه

سپند خودرو طرح خرید اقساطی خودرو را با شرایط ویژه و اقساط بلند مدت به مشتریان ارائه می‌دهد.

تسهیلات ساکنان محدوده طرح ترافیک (۱۴۰۲)

به ساکنان محدوده‌ طرح ترافیک برای تردد با خودرو تسهیلاتی تعلق می‌گیرد. ضریب تخفیف و شرایط استفاده از این تسهیلات در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • ساکنان محدوده طرح ترافیک تهران، در صورت ثبت اطلاعات در سامانه تهران من، می‌توانند عوارض طرح ترافیک را با ۵۰ درصد تخفیف پرداخت کنند.
 • مالکان و مستأجران این مناطق برای استفاده از سهمیه ساکنان منطقه طرح ترافیک، باید همه عوارض شهرداری از جمله عوارض نوسازی، پسماند، سالیانه خودرو و سایر بدهی‌های ترافیکی را پرداخت کرده باشند.
 • درصورتی‌که مالک عوارض نوسازی را پرداخت کرده باشد، تمدید سهمیه مجوز طرح ترافیک او اتوماتیک انجام خواهد شد.
 • مستأجران ساکن در این مناطق، برای استفاده از سهمیه خود باید با داشتن اجاره نامه، به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه کنند.
 • به‌ازای هر سند ملکی، فقط یک خودرو مشمول تخفیف مذکور می‌شود. این خودرو، می‌تواند به‌نام همسر، فرزند یا والدین باشد.

باید نام صاحب ملک یا مستاجر ملک با نام حساب کاربری در سایت «تهران من» یکسان باشد. ساکنان محدوده طرح ترافیک برای تردد در ساعت غیرمجاز، نیازی به رزرو در سایت نخواهند داشت؛ فقط کافی است که حساب کاربری آن‌ها به مبلغ لازم، شارژ شده باشد.

تسهیلات ویژه برای ساکنان محدوده طرح ترافیک؛ مجوزها با طرح تخفیف

فروش خودروهای ایران‌خودرو با شرایط ویژه توسط سپند خودرو انجام می‌شود. برای مشاهده لیست قیمت ایران خودرو اقساطی روی لینک درج شده کلیک کنید.

جلوگیری از جریمه طرح ترافیک با رزرو مجوز روزانه ورود به محدوده طرح

در این مقاله، جریمه طرح ترافیک و آلودگی هوا در تهران مورد بررسی قرار گرفته است. براساس این طرح، هر خودرو با پلاک تهران و شهرستان مجاز به تردد در محدوده طرح ترافیک تهران است و تعداد روزهای مجاز برای تردد در هر فصل برای هر پلاک متفاوت خواهد بود. برای ورود به طرح ترافیک باید مجوز روزانه خودرو را در سامانه تهران من رزرو کنید. اگر نکته دیگری در رابطه با محدوده طرح ترافیک می‌دانید برای تکمیل موارد گفته شده در این مقاله، آن را در زیر همین مقاله برای ما کامنت کنید.