دو خودرو لاماری از گروه خودروسازی دانگ فنگ و فیدلیتی از کمپانی چری، دو کراس اوور چینی محبوب در بازار ایران هستند که شرکت آرین موتور و گروه خودروسازی بهمن مسئولیت مونتاژ و عرضه آن‌ها به بازار را بر‌عهده دارند. با‌توجه‌به نزدیکی مشخصات فنی، آپشن‌های ایمنی، امکانات رفاهی و قرارگیری در یک رنج قیمتی، انتخاب بین لاماری و فیدلیتی ممکن است برای مشتریان کمی دشوار باشد. برای انتخاب آگاهانه و آشنایی خوانندگان با ویژگی‌های مختلف این دو کراس‌اوور چینی در این مقاله به بررسی مقایسه لاماری و فیدلتی می‌پردازیم. بعد از مطالعه این مطلب و بررسی نقاط ضعف و قوت هر خودرو می‌توانید خریدی آگاهانه و مطمئن‌تر داشته باشید.

بررسی مشخصات فنی و عملکرد بین لاماری‌ و فیدلیتی

در بخش مقایسه فنی، لاماری برتری محسوس نسبت به فیدلتی دارد. در بدنه هر دو خودرو یک موتور ۱.۵ لیتری قرار گرفته است؛ اما موتور لاماری با قدرتی نزدیک به ۱۹۵ اسب بخار و گشتاور ۲۸۵ نیوتن‌متر از موتور فیدلیتی با قدرت ۱۵۵ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن‌متر گشتاور در رده بالاتری قرار دارد. قرارگیری موتور قدرتمند‌تر در بدنه لاماری باعث می‌شود که شتاب‌گیری این خودرو نیز بیشتر باشد. شتاب صفر تا صد لاماری بین ۹ تا ۹.۵ ثانیه و شتاب صفر تا صد فیدلیتی بین ۱۲ تا ۱۲.۵ ثانیه است. البته مشخصات فنی و ویژگی‌های فیدلیتی کاملا برای استفاده‌های عادی و روزانه کاملا متقاعد‌کننده و مطلوب خواهد بود.

یکی دیگر از برتری‌های لاماری نسبت به فیدلیتی در بخش فنی مربوط به مصرف سوخت می‌شود. لاماری به دلیل استفاده از گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک، مصرف سوخت کمتری نسبت به فیدلیتی دارد. این گیربکس از نوع دو‌ کلاچه خیس است که استهلاک پایین‌تری نسبت به مدل ۶ سرعته و دو کلاچه خشک فیدلیتی دارد. اگر به‌دنبال خرید یک کراس‌اوور چینی قدرتمند با مصرف سوخت پایین هستید ما به شما خرید لاماری اقساطی را پیشنهاد می‌کنیم.

مقایسه لاماری و فیدلیتی؛ برتری فنی لاماری

مقایسه طراحی بدنه و کابین؛ مهم‌ترین فاکتور تفاوت بین لاماری‌ و فیدلیتی

خودروهای چینی طراحی مدرن و جذابی دارند. لاماری و فیدلیتی هم از این قاعده مستثنی نیستند؛ در بخش طراحی ظاهری و بدنه، در طراحی لاماری از خطوطی و شاخصه‌هایی استفاده شده است که به این خودرو چهره‌ای کاملا اسپرت و خشن می‌بخشد. در‌ مقابل، جلو پنجره بزرگ، نوار کرومی سرتاسری، چراغ‌های ساده، خطوط هدفمند روی کاپوت، سپر ساده و هماهنگ با طراحی قسمت جلویی، ظاهری با وقار و زیبا به فیدلیتی داده است.

در بحث طراحی داخلی نیز فیدلیتی تاکید بیشتر بر سادگی دارد. در‌ مقابل، طراحی لاماری با وجود المان‌های لمسی و پشت آمپر تمام دیجیتال کاملا مدرن و مهیج است. با‌توجه‌به فاصله محوری مناسب، هر دو کراس‌اوور چینی فضای مناسبی درون کابین برای سرنشینان جلو و عقب فراهم کرده‌اند. اگر هم ظرفیت صندوق عقب برایتان مهم است، صندوق‌عقب فیدلیتی فضای بزرگ‌تری نسبت به لاماری دارد. به‌طور‌کلی هر دو خودروی چینی استانداردهای مورد‌قبول در طراحی و نمای ظاهری و داخلی دریافت کرده‌اند و استفاده از شرایط فروش دانگ فنگ چری برای خرید بین این دو خودرو کاملا به سلیقه مشتریان بستگی دارد.

مقایسه ظاهری لاماری و فیدلیتی؛ ظاهر مدرن‌تر لاماری

بررسی تفاوت در امکانات و تجهیزات لاماری‌ و فیدلیتی

در بحث امکانات رفاهی و ایمنی، دو خودروی لاماری و فیدلیتی در بسیاری از آپشن‌ها یکسان هستند؛ هر دو خودرو به امکاناتی مانند کروز کنترل، کیسه هوا (لاماری ۶ عدد و فیدلیتی ۴ عدد)، سانروف پانوراما، استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید، چراغ اتولایت،  ترمز پارک برقی، اتوهلد، کنترل توقف در سربالایی، سامانه کنترل حرکت در شیب، سامانه کنترل کشش، کنترل پایداری برخوردار هستند.

اما صفحه لمسی ۱۰.۲۵ اینچی سیستم مالتی مدیا با بلوتوث، تهویه مطبوع با دریچه عقب، صفحه آمپر ۱۲.۳ اینچی، سنسور باران و برف‌پاک‌کن خودکار، نور مخفی کابین، حسگرهای پارک، مود رانندگی اکو و اسپرت، آینه داخلی ضد اشعه، درب صندوق‌عقب برقی با امکان تشخیص مانع و سنسور پا، رادار انحراف از مسیر، رادار نقاط کور و سنسور باد تایرها از امکانات اضافی فیدلیتی هستند؛ بنابراین اگر به دنبال ماشین فول آپشن‌تری هستید، بین دو خودروی لاماری و فیدلیتی ما خرید اقساطی فیدلیتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برتری فیدلیتی نسبت به لاماری در بخش امکانات

قیمت؛ لاماری نسبت به فیدلیتی گران‌تر اما اقتصادی‌تر است

به‌طور‌کلی با‌توجه‌به برتری نسبی لاماری نسبت به فیدلیتی در بخش فنی و کیفیت بالای طراحی داخل کابین، قیمت لاماری‌ در مقایسه با فیدلیتی کمی بالاتر است. اگر‌چه لاماری قیمت بیشتری نسبت به فیدلتی دارد، اما با مقایسه فیدلیتی و لاماری و قرار گرفتن لاماری در رتبه بالاتر می‌توان نتیجه گرفت که این اختلاف قیمت توجیه اقتصادی دارد و با پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید لاماری، محصول با‌کیفیت‌تر و یک کراس اوور چینی با امکانات بیشتر می‌توانید تهیه کنید.

اگر در بخش بودجه با محدودیت روبه‌رو هستید ما به شما خرید اقساطی چری را پیشنهاد می‌کنیم. در این طرح می‌توانید نسبت به خرید فیدلیتی با مشخصاتی مشابه به لاماری اقدام کنید.

جدول مقایسه‌ای لاماری‌ و فیدلیتی؛ بررسی تفاوت‌های کلیدی در یک نگاه

در جدول زیر در یک نگاه کلی برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های فنی و ظاهری دو کراس‌اوور چینی لاماری و فیدلیتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ویژگی‌ها لاماری فیدلیتی
سیلندر ۴ ۴
سوپاپ ۱۶ ۱۶
تنفس موتور توربوشارژ توربوشارژ
قدرت موتور ۱۹۷ اسب بخار ۱۵۵ اسب بخار
گشتاور ۲۸۵ نیوتن‌متر ۲۳۰ نیوتن‌متر
حجم موتور ۱۴۸۱ سی‌سی ۱۴۹۸ سی‌سی
گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه
مصرف سوخت ترکیبی ۶.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
فاصله دو محور ۲۷۱۵ ۲۷۲۰
شتاب ۹.۵ ثانیه ۱۲ ثانیه
حجم باک ۵۵ لیتر ۵۵ لیتر
حداکثر سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
فرمان برقی برقی
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی
وزن خالص ۱۵۵۰ کیلوگرم ۱۵۷۵ کیلوگرم
استاندارد آلایندگی یورو ۵ یورو ۵

با مقایسه شاخصه‌هایی که در جدول فوق آورده‌ایم، خرید اقساطی ماشین از دو برند چینی دانگ فنگ و چری و انتخاب بین دو شاسی‌بلند فیدلیتی و لاماری برایتان ساده‌تر خواهد بود.

مقایسه لاماری‌ و فیدلیتی؛ برنده نبرد شاسی‌بلندهای چینی کیست؟

با مقایسه لاماری و فیدلیتی متوجه شدیم که این دو خودروی چینی از لحاظ ویژگی‌های فنی، امکانات ایمنی و آپشن‌های رفاهی شباهت بسیاری نسبت به هم دارند و در رده‌بندی کراس‌اوورهای چینی در یک جایگاه قرار می‌گیرند؛ اما به‌طورکلی اگر به دنبال خودرویی با قدرت موتور بیشتر، مصرف سوخت کمتر و تجربه یک رانندگی لذت‌بخش هستید، لاماری انتخاب مناسب‌تری برایتان محسوب می‌شود. در‌صورتی‌ هم که برای انتخاب بین دو خودروی لاماری و فیدلیتی قیمت برایتان مهم است، با خرید فیدلیتی نیز می‌توانید یک کراس‌اوور چینی با مشخصات فنی قابل‌قبول و امکانات رفاهی قوی‌تر نسبت به فیدلیتی خریداری کنید. البته در شرایط فروش اقساطی آرین موتور و شرایط اقساطی بهمن موتور، امکان خرید هریک از این خودروهای چینی با امکان پرداخت در اقساط بلند‌مدت فراهم آمده است.