ریمپ چیست؟

 

ریمپ خودرو تنظیمات تخصصی نرم‌افزاری است که می‌توان برنامه کامپیوتر خودرو بازنگری و ایرادات آن را برطرف و اصلاح کرد. تمام ایرادات و کاستی‌های موجود در برنامه کامپیوتر خودرو را می‌توان با کمک این کالا برطرف کرد. ریمپ در واقع باعث می‌شود که موتور خودرو برای سطح حداکثر راندمان آماده شود. ریمپ ایسیو یکی از انواع ریمپ‌های هوشمند است که به صور تکامل موتور خودرو را مدیریت و کنترل می‌کند با کمک این ریمپ ایسیو تمام تاثیرات را شاهد خواهید بود. در ادامه تعریف ریمپ، انواع ریمپ، مزایای و معایب ریمپ و ویژگی‌های یک ریمپ خوب را ارائه خواهیم داد.

ریمپ چیست ؟

ریمپ خودرو چیست؟

تمامی وسایل و کالاهای تولید شده در سال‌های اخیر ارتباط تنگاتنگی با کامپیوتر و نرم‌افزار ها دارند. کالاها و محصولات تولیدی در سال‌های اخیر در راستای هوشمند شدن و استفاده از تجهیزات هوشمند و کامپیوتری می‌باشند. Ecu نیز این قاعده مستثنی نمی‌باشد و یک قطعه کامپیوتری خودرو است که با کمک برنامه نویسی و نرم‌افزار ها کنترل و مدیریت می‌شود‌.MAP یک اصطلاحی است که به برنامه اصلی کنترل کامپیوتر خودرو گفته می‌شود. در واقع کل کنترل موتور خودرو و همچنین نقشه راهنمای تصمیم‌گیری خودرو به شرایط متفاوت بستگی دارد در واقع نام این برنامه اصلی و اساسی و برنامه‌ریزی مجدد آن به ریمپRemap می‌باشد. انواع ریمپ موجود است از جمله: ریمپ ۲۰۶، ریمپ دنا، ریمپ پناپلاس اتوماتیک، ریمپ تارا، ریمپ شاهین هر کدام از این انواع ریمپ‌ها دارای کاربردها و ویژگی‌های متمایزی می‌باشند.

 

ریمپ ماشین

آیا ریمپ خودرو ضرر دارد ؟

ریمپ بر واحد کنترل موتور خودرو به شدت تاثیرات شگفت انگیزی می‌گذارد. لازم به ذکر است تغییرات بیش از حد در تنظیمات خودرو سبب ضرر و زیان نیز خواهد بود. البته ناگفته نماند که درجه ضرر و زیان و آسیب رسیدن به خودرو به مهندسی که آن نرم‌افزار را طراحی و تولید کرده مرتبط است و اینکه چگونه این تنظیمات بر خودروها اعمال می‌شود و یا تنظیمات را تغییر می‌دهند. تغییر تنظیمات نرم افزار بدون تخصص و دانش کافی و به صورت خودسرانه و بدون داشتن مهارت و تجربه باعث به دست آمدن نتایج منفی می‌شود. بنابراین نباید شخص به صورت خودسرانه و بدون تخصص اقدام به تغییر نرم افزار کند بهترین گزینه در این زمینه این است که از افراد ماهر و کاربلد و متخصص در این زمینه کمک گرفت و یا کار تغییر نرم افزار را بر عهده مراکز معتبر و با سابقه سپرده شود.

 

مزایا و معایب ریمپ خودرو

انواع ریمپ دنا، ریمپ ۲۰۶، ریمپ دناپلاس اتوماتیک، ریمپ تارا، ریمپ شاهین وجود دارد که هر کدام از مزایا و معایب مرتبطی برخوردار هستند در این قسمت با مزایا و معایب کلی تمام انواع ریمپ ذکر شده آشنا خواهیم شد. اولین نکته قبل از آشنایی با مزایا و معایب ریمپ این است که ریمپ ایسیو در واقع باید توسط افرادی ماهر و حرفه‌ای انجام بگیرد، در صورتی که این ریمپ به صورت غیرحرفه‌ای و اصولی نصب شود باعث اسیب رساندن به موتور خودرو می‌شود.ریمپ کردن خودرو باعث می‌شود که خودرو برای شرایط آب و هوایی مختلف و متفاوت آماده شود اما در صورتی که توسط افراد غیرماهر ریمپ خودرو صورت بگیرد، خودرو دچار آسیب‌های جدی می‌شود.

مزایای ریمپ:

 • افزایش و بالا رفتن شتاب اولیه و شتاب ثانویه
 • بالا رفتن میزان بازدهی خودرو
 • پایین و کاهش یافتن مصرف سوخت و پیشگیری و جلوگیری از خام‌سوزی خودرو‌ها
 • برطرف شدن تمام محدودیت‌های اعمال شده توسط کمپانی‌های مختلف برای سرعت
 • میزان مصرف سوخت بالاتر برود و افزایش یابد.
 • دمای موتور به درجه بالا برسد.
 • کاتالیست دچار آسیب‌های جدی شده و خراب شود.
 • واشر سرسیلندر دچار خرابی شود و یا بسوزد.

 

آیا با ریمپ گارانتی باطل می‌شود ؟

همان طور که در بالا ذکر شد ریمپ یک برنامه هوشمند است که به منظور ایجاد تغییرات اساسی در تنظیمات خودرو به کار برده می‌شود. ریمپ بدون علائم بیرونی است، یعنی علائمی ندارد که نمایندگی‌ها شاهد آن باشد. عده ای از نمایندگی‌ها هستند که به دنبال باطل کردن گارانتی هستند تا خدمات رایگان به مشتری‌ها ندهند، پس بهتر است به آنها بهانه ندهیم و از خدمات آنها استفاده کنیم. نصب دزدگیر غیراستاندارد یکی از دلایل شایع برای ابطال گارانتی است.

 

حالت ایموبلایزر و والت ریمپ

عده ای از نرم‌افزارهایی که بر خودروها نصب می‌شوند و نقشه جدید آنها از حالت ایموبلایزر و والت برخوردار می‌باشند. یعنی می‌توان با سوئیچ اصل اقدام به فعال سازی آن کرد. حالت ایموبالایزر یک نوع سیستم امنیتی الکترونیکی است که اگر بر روی خودروها نصب شود، باعث پیشگیری خودروها از روشن شدن به روش دیگری به جز استفاده از سوئیچ اصلی خواهد شد. در واقع این حالت باعث می‌شود که ماشین ضد سرقت بشود.

حالت والت، مخصوص مواقعی است که ماشین را به دست یک نفر دیگر بسپرید. برای طی کردن مسافت کوتاه و جابه جایی خودرو برای مسیر های کوتاه، در واقع اگر فرد بخواهد ماشین خود را به دست فرد دیگری بسپارد تا به پارکینگ برساند، می‌تواند از حالت والت استفاده کند. در حالت والت حداقل حرکت خودرو به ۱۶ الی ۳۰ کیلومتر در ساعت‌ می‌رسد.

 

ویژگی‌های یک ریمپ خوب چیست؟

ویژگی‌های بی‌نظیر ریمپ با کیفیت شامل:

 1. بی سرو صدا بودن
 2. کاهش مصرف سوخت
 3. عدم آسیب رساندن به موتور
 4. افزایش عمر موتور
 5. بهبود تعویض دنده
 6. کاهش دمای کارکرد موتور

 مزایای ریمپ

در ریمپ خودروهای شهری چه مواردی قابل اصلاح هستند؟

موارد قابل اصلاح در ریمپ خودرو شهری شامل: رفع تاخیر در پدال گاز، کاهش دمای آب، رفع مشکلات شتاب و بهبود شتاب با عملکرد عالی و ست آپ موتور با سایر قطعات. این موارد در خودرو های موجود در داخل کشور عزیزمان ایران اصلاح و برطرف می‌شوند.

 

جمع بندی

به اصطلاح برنامه یا نرم‌افزار کامپیوتر خودرو که مخففECU می‌باشد، ریمپ گفته می‌شود. این محصول در بهبود راندمان خودرو بسیار اثربخش واقع شده است. ریمپ خودرو در بهبود عملکرد خودرو فوق‌العاده موثر بوده و دارای مزیای بی‌نظیری است. ریمپ دنا، ریمپ ۲۰۶، ریمپ شاهین، ریمپ تارا، ریمپ دناپلاس اتوماتیک دارای گارانتی هستند و هر کدام از آنها دارای زیر مجموعه‌ای از انواع خود می‌باشد. ارزش اقتصادی هر کدام از این انواع ریمپ دنا، ریمپ ۲۰۶، ریمپ تارا، ریمپ دناپلاس اتوماتیک و ریمپ شاهین به سال تولید، کیفیت و جنس آنها بستگی دارد.