کلاهبرداری در خرید و فروش در سال‌های گذشته و با افزایش سرسام‌آور قیمت ماشین به‌وفور دیده می‌شود. ممکن است کلاهبردار، یک خودرو را به چندین نفر بفروشد یا اصلا خودرویی که به نام فرد دیگری است را معامله کند. در این شرایط خریدار ضرر بسیاری را متحمل می‌شود. راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از فریب خوردن توسط کلاهبرداران وجود دارد. یکی از این راهکارها استعلام سند خودرو است. در این راهکار به روش‌های مختلف حضوری و اینترنتی برای استعلام مالکیت خودرو اقدام می‌کنید تا از نام مالک ماشین مطمئن شوید. در این مقاله به بررسی ۵ روش برای استعلام سند ماشین می‌پردازیم. برای جلوگیری از فریب خوردن در معامله فقط چهار دقیقه به مطالعه این مطلب مفید اختصاص دهید.

۱. استعلام سند خودرو با کد ملی؛ روشی حضوری برای پیگیری مالکیت ماشین

استعلام سند خودرو با کد ملی یکی از روش‌های حضوری برای استعلام مالکیت ماشین به شمار می‌رود. در این روش باید با همراه داشتن مدارک شناسایی به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. البته استعلام سند خودرو با کد ملی در ثبت احوال فقط در مواردی انجام می‌شود که خود شما مالک ماشین باشید یا حکم قضایی داشته باشید. در غیراین‌صورت ثبت اسناد اجازه در اختیار قرار دادن اطلاعات اموال دیگران را ندارد.

برای اطمینان از اینکه آیا واقعا خودرو به نام فروشنده است یا خیر، حتماً باید فروشنده همراه شما به سازمان ثبت و اسناد مراجعه کند. شاید تصور کنید که حضوری بودن این روش باعث اتلاف وقت است؛ بااین‌حال یکی از بهترین راه‌های استعلام مالکیت ماشین است. این راهکار برای معامله انواع خودروی ایرانی و خارجی استفاده می‌شود. برای مثال در خرید و فروش جک s5 اقساطی تحویل فوری، خودروهای ایرانی و سایر ماشین‌های چینی با ارائه مدارک شناسایی از پیگیری سند خودرو مطمئن شوید.

استعلام سند با کد ملی؛ یکی از روش‌های استعلام مالکیت خودرو

۲. استعلام سند خودرو با شماره پلاک چگونه است؟

استعلام سند خودرو با شماره پلاک فقط تحت شرایط خاص و با داشتن حکم قضایی امکان‌پذیر است. معمولا استعلام سند خودرو شامل اطلاعات صاحب خودرو مثل کدملی، آدرس، محل سکونت و شماره تلفن خواهد بود که محرمانه محسوب می‌شود. برای استعلام سند ماشین با پلاک باید پرونده درخواست استعلام را در اداره پلیس ثبت و از مراجع قضایی حکم دریافت کنید.

شرایط دریافت حکم قضایی برای استعلام سند خودرو با پلاک در سایت‌های مختلف اینترنتی موجود است. به‌طورکلی فضای وب، اطلاعات مفیدی را در زمینه‌های مختلف از جمله ماشین در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. اطلاعات مختلفی مثل شرایط معامله ماشین ها به‌همراه شرایط خرید و فروش، قیمت کیا سلتوس 2023، قیمت خودروهای چینی صفر یا کارکرده و هر نوع اطلاعات دیگری در فضای وب و سایت‌های مرتبط مثل سپند خودرو موجود است. فقط با یک جستجوی ساده به اطلاعات گسترده‌ای دسترسی دارید.

دریافت حکم قضایی؛ یکی از مدارک موردنیاز برای استعلام سند ماشین

۳. استعلام سند خودرو با شناسه vin؛ کدی منحصربه‌فرد برای هر خودرو

کد VIN برای هر ماشین به‌طور‌مجزا تعریف می‌شود؛ این کد روی کارت ماشین درج شده است و برای هر خودرویی یکتا است. بسیاری از پیگیری‌های خودرو مثل استعلام کارت سوخت و پرداخت عوارضی با استفاده از کد ۱۷ رقمی VIN انجام می‌شود، اما کد VIN برای استعلام مالکیت ماشین کاربردی ندارد. شناسه ۱۷ رقمی VIN نشان‌دهنده کارخانه سازنده خودرو، مدل ماشین، نوع و کد موتور و نوع بدنه است.

کد VIN برای استعلام بدهی‌های ماشین استفاده می‌شود. این موضوع برای معامله ماشین‌ها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در هنگام انتقال مالکیت خودرو باید همه عوارض، جریمه‌ها و بدهی ماشین صفر شده باشد. با در دست داشتن کد VIN و با مراجعه به سایت‌های ناجا برای استعلام بدهی‌های ماشین اقدام کنید. این روش برای معامله انواع خودروهای خارجی مثل فروش و  خرید شاهین اتومات و خودروهای ایرانی کاربرد دارد.

۴. استعلام سند خودرو از پست؛ رهگیری مرسولات پستی در کمتر از یک دقیقه

استعلام فرآیند ارسال سند خودرو با استفاده از کد ملی و از سایت رهگیری مرسولات اداره پست امکان‌پذیر است. این روش برای استعلام کارت سبز خودرو انجام می‌شود. به‌طورکلی مراجعه به سایت رهگیری مرسولات پستی برای استعلام فرایند ارسال کارت سوخت انواع خودروهای ایرانی و چینی مثل سانگ یانگ و دیگنیتی کاربرد ندارد. برای این کار فقط کافی است به سایت post.ir مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت کد رهگیری مرسوله را وارد و فرایند استعلام برگ سبز خودرو را آغاز کنید.

مراجعه به سایت اداره پست؛ روشی اینترنتی برای استعلام سند ماشین

۵. استعلام سند خودرو در دفترخانه؛ یکی از روش‌های اینترنتی برای استعلام مالکیت ماشین

مراجعه به دفترخانه یکی از روش‌های استعلام سند خودرو است. برای این کار نیازی به مراجعه حضوری نیست و فرآیند استعلام به روش اینترنتی انجام می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید سند خودرو به‌نام شخص شما خورده است، سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را باز کنید.

بعد از ورود به سایت از منوی خدمات الکترونیک وارد بخش تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر رسمی شوید. سپس شناسه سند و رمز تصدیق را در کادر مشخص‌شده وارد کنید. در مرحله بعد اطلاعات ثبت‌شده برای این سند در سازمان ثبت به شما نمایش داده می‌شود.

به‌طورکلی دسترسی به اینترنت انجام بسیاری از امور را سرعت بخشیده است. مراجعه به سایت‌های اینترنتی مثل سپند خودرو اطلاعات به‌روز و کاربردی در زمینه امور مربوط به ماشین در اختیار افراد قرار می‌دهند. برای مثال یک جستجوی کوچک در مورد شرایط فروش فیدلیتی اقساطی، اطلاعات گسترده‌ای را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مراجعه به سایت‌های خرید و فروش خودرو؛ بهترین مرجع برای کسب اطلاعات در مورد ماشین‌

در این مطلب به بررسی ۵ روش ساده برای استعلام سند خودرو پرداختیم. استفاده از کد ملی، مراجعه به دفتر اسناد، استفاده از پلاک خودرو و مراجعه به سایت مرسولات پستی از روش‌های استعلام مالکیت خودرو هستند. البته برای استفاده از برخی از روش‌ها مثل استعلام سند خودرو با پلاک باید حکم مراجع قضایی را داشته باشید. همچنین ثبت احوال اطلاعات خودروی فرد دیگری را با شما به اشتراک نخواهد گذاشت.

هر یک از روش‌های نام‌برده شده به دو روش آنلاین و غیرحضوری انجام می‌شود. اگر تجربه یا سوالی درمورد استفاده از روش‌های استعلام سند خودرو دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.