جیلی در طراحی کراس‌اوورهایش واقعا موفق عمل کرده و جدا از مدل معروف کول‌ری، جیلی ازکارا هم در مسیر موفقیت قرار گرفته است. این کراس‌اوور کامپکت جدا از ظاهر زیبایش، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. حتی مدل پایه‌ی پرمیوم نیز به اندازه‌ی همتای هیبریدی‌اش برای خریداران جذاب است. بنابراین با در نظر داشتن این موارد، بیایید نگاهی عمیق به این تازه وارد داشته باشیم و ببینیم که آیا فراتر از انتظارات ما است یا خیر. این خودرو هنوز در ایران در دسترس نیست، اما به محض اینکه توسط شرکتی به فروش برسد، سپند خودرو آماده فروش اقساطی خودروی جیلی ازکارا خواهد بود. در حالت کلی خرید اقساطی خودروهای جیلی کار عاقلانه ایست.

امتیازات ما به جیلی ازکارا:

امتیاز کلی: 4.4/5

عملکرد: خروجی موتور (اسب بخار)، شتاب، جعبه‌دنده، هندلینگ 4.5/5

طراحی: طراحی خارجی و داخلی، کیفیت، ارگونومی 5/5

راحتی سواری: راحتی کابین، سیستم تعلیق، عایق NVH 4/5

ایمنی و تکنولوژی: تکنولوژی‌های راحتی، امکانات ایمنی فعال و غیرفعال 4/5

ارزش نسبت به قیمت: امکانات و کیفیتی که در برابر پرداخت قیمت خودرو دریافت می‌کنید، مصرف سوخت 4.5/5

چیزهایی که دوست خواهید داشت:

  • ظاهر زیبا و دوست داشتنی
  • کیفیت ساخت بالا
  • موتور سرحال و قوی و در عین حال کم مصرف
  • دوربین 360 درجه با گرافیک واضح و کیفیت عالی

چیزهایی که دوست نخواهید داشت:

  • سیستم اطلاعات سرگرمی فاقد اندروید آتو و اپل کار پلی است
  • پلاستیک‌های مشکی براق استفاده شده در خودرو، جاذب اثرانگشت و غبارند.

نمای خارجی

به نظر من ازکارا واقعا زیباست و احتمالا افراد زیادی با من هم عقیده‌اند. تناسبات در طراحی این خودرو به خوبی رعایت شده و خودرو به طور متعادلی حس وقار و جوانی را منتقل می‌کند. به نظر من این خودرو یک کول‌ری برای افراد مسن‌تر است، هرچند که به شدت برایم جذاب است. شاید من هم یک میانسال خودخوانده‌ام؟ گذشته از شوخی، طراحی خارجی کلی این خودرو احساسات ما را تحریک کرد و کاملا مطمئنیم که دیگران نیز از آن استقبال خواهند کرد.

بین آن چراغ‌جلوهای LED براق، جلوپنجره‌ی به اصطلاح «کیهان در حال گسترش» (Expanding Cosmos) قرار گرفته است؛ یک المان طراحی که در کول‌ری نیز دیده می‌شود. همچنین تعدادی المان طراحی کاربردی نیز وجود دارد، از جمله ورودی‌های هوای واقعی روی سپر جلو.

با رسیدن به نمای بغل، قطعا متوجه جزئیات کرومی نقره‌ای براق خواهید شد. این جزئیات کرومی با نمای جلوی خودرو هماهنگ‌اند. به منظور برجسته‌سازی نمای بغل، مقادیر زیادی روکش پلاستیکی مشکی در بغل خودرو به کار رفته است. این روکش به عنوان یک محافظ اضافی برای رنگ خودرو نیز عمل می کند. رینگ‌های خودرو 18 اینچی‌اند و با لاستیک‌های جی تی سایز 225/60 پوشیده شده‌اند.

جذابیت قوی و در عین حال شیک ازکارا تا نمای عقب ادامه پیدا می‌کند. چراغ‌های عقب خودرو تمام LED هستند و چراغ‌های راهنمای عقب به طور ترتیبی روشن می‌شوند که ویژگی زیبایی است.

ما دوست داشتیم که چراغ‌های راهنمای جلو نیز از این ویژگی بهره می‌بردند. شما همچنین یک اسپویلر و چراغ ترمز دیگر را می‌توانید روی خودرو نصب کنید. چراغ‌های LED دنده عقب و چراغ‌های مه‌شکن با یکدیگر ادغام شده‌ و روی سپر عقب قرار گرفته‌اند. در نهایت، این کراس اوور دارای یک جفت سراگزوز واقعی است. بله درست خواندید، سراگزوزها واقعی‌اند.

به طور خلاصه، با اینکه این جیلی ازکارا پرمیوم نسخه پایه است، اما به اندازه‌ی تریم لوکس رده بالا جذاب است.

نمای داخلی

جدا از کیفیت ساخت چشمگیر، جیلی ازکارا از لحاظ کارایی نیز حرفی برای گفتن دارد. فضای داخلی خودرو واقعا زیاد است. ما توانستیم فردی با قد 193 سانتی‌متر را در پشت خودرو جا دهیم و حتی زمانی که فرد قدبلند دیگری در جلو نشست، باز هم چند سانتی متر فضای پا برای عقبی باقی ماند.

ما در بیشتر خودروها با برجستگی های بزرگی مواجه می‌شویم، اما در مورد ازکارا، کف خودرو تقریباً صاف است که به افراد اجازه می‌دهد تا به راحتی در صندلی وسط بنشینند. از لحاظ کارایی، در مجموع هشت جا لیوانی در خودرو وجود دارد به علاوه یک جعبه‌ی خنک کننده‌ی اضافی در کنسول وسط که با آن می توانید نوشیدنی‌های خود را در تمام طول سفر خنک کنید.

همچنین یک فضای ذخیره‌ی اضافی در زیر و در کنار شیفتر نیز وجود دارد. یک ویژگی دلنشین این خودرو سانروف پانورامای آن است که تا صندلی‌های عقب کشیده شده است. این خودرو به پد شارژ بی‌سیم مجهز نیست، اما به جای آن برای سرنشین‌های عقب و جلو پورت شارژر در نظر گرفته شده است.

همانطور که گفته شد، کیفیت ساخت ازکارا به لطف استفاده از مواد بادوام و باکیفیت واقعا چشمگیر است. تریم نقره‌ای در کابین زیبا به نظر می‌رسد اما پلاستیک مشکی براق (piano black) کاملا ناامیدکننده است، زیرا این پلاستیک یک جاذب بسیار قوی گرد و غبار و اثر انگشت است.

بر خلاف تریم لوکس، نسخه‌ی پرمیوم دارای صندلی‌هایی با روکش PVC است اما با وجود آن، هنوز حس و بویی شبیه چرم واقعی دارد. لازم به ذکر است که فضای داخلی نسخه‌ی 2WD تمام مشکی است در حالی که نسخه‌ی 4WD دارای صندلی‌های چرمی ناپای قهوه‌ای است که یک تضاد رنگی ایجاد می‌کند.

این کراس‌اوور کامپکت در حالتی که صندلی‌های عقبش باز باشند، 320 لیتر فضای بار دارد. با خواباندن صندلی‌های عقب فضای بار بیشتری در اخیتار شما قرار می‌گیرد. اگرچه ما دوست داشتیم که دکمه‌های الکترونیکی برای خواباندن صندلی‌ها وجود داشتند. چنین آپشنی می‌تواند بارگیری را راحت‌تر می‌کند. اما باز هم این یک مورد جزئی است و صندوق عقب برای کارهای روزمره و حتی بارهای سنگینتان به اندازه‌ی کافی جا دارد.

راحتی

بخشی از مرغوبیت جیلی ازکارا سواری و راحتی آن است. در داخل، کابین به خوبی عایق شده و در سرعت‌های معمولی صدای باد و جاده به سختی به گوش می‌رسد. با این حال، در سرعت‌های بالا شما متوجه صدای تایرها خواهید شد. البته این صدا بسیار کم است و بنابراین مشکلی ندارد.

از سوی دیگر سواری این خودرو به لطف استفاده از سیستم تعلیق کاملا مستقل تکمیل شده است. این خودرو در جلو از تعلیق مک‌فرسون و در عقب از تعلیق چند اتصالی بهره می‌برد. مانند اکثر کراس‌اوورها، ازکارا حتی هنگام عبور از جاده‌های ناهموار با ابهت و شکوه حرکت می‌کند. سیستم تعلیق در هنگام عبور از دست‌اندازها بسیار عالی عمل می‌کند و بنابراین سرنشینان ناهمواری‌ها و ناملایمتی‌های جاده را کمتر احساس می‌کنند.

تکنولوژی

حتی مدل پایه‌ی ازکارا پرمیوم از امکانات تکنولوژی فراوانی بهره می‌برد. قلب فضای داخلی خودرو در وسط داشبورد قرار دارد، جایی که سیستم اطلاعات سرگرمی GKUI 12.3 اینچی به طور هوشمندانه‌ای با داشبورد یکپارچه شده است. جدا از کاربرد سرگرمی، این صفحه نمایش به شما اجازه می‌دهد که سایر ویژگی‌های خودرو را دستکاری کنید. در حالی دکمه‌های فیزیکی برای سیستم تهویه مطبوع وجود دارد، از طریق صفحه‌ نمایش لمسی نیز می‌توان تنظیمات مربوط به دما را تغییر داد. همچنین این صفحه جاییست که دوربین 360 درجه روی آن نمایش داده می‌شود. تصاویر دوربین از وضوح بالایی برخوردارند. سیستم صوتی از 8 بلندگو بهره می‌برد و بسیار باکیفیت است. متاسفانه این خودرو از اپل کارپلی و اندروید آتو استفاده نمی‌کند. هرچند امکان میرور کردن صفحه برای آن وجود دارد.

در ادامه، ازکارا پرمیوم از پشت آمپرهای دیجیتال مشابه با نمونه‌ی لوکس استفاده می‌کند که اطلاعات ضروری خودرویتان را نمایش می‌دهد. شما امکانات بیشتری نیز دریافت می‌کنید از جمله: صندلی‌های برقی قابل تنظیم در 6 جهت برای راننده، ترمز پارک الکترونیکی با قابلیت نگه داشتن خودکار و یک شیفتر الکترونیکی. در آخر، شما دکمه‌های مختلفی را روی فرمان مشاهده خواهید کرد که هم برای سیستم اطلاعات سرگرمی و هم برای کروز کنترل استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها در هنگام رانندگی در بزرگراه بسیار راحت است..

به عنوان یک نسخه سطح پایه، جیلی ازکارا به هیچ عنوان ناامیدکننده نیست. درواقع این امکانات به نوعی بر ارزش کلی آن می‌افزایند.

ایمنی

امکانات ایمنی ازکارا پرمیوم شامل این موارد می‌شوند: ABS با توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، کنترل کشش، کنترل پایداری و 6 ایربگ که شامل ایربگ‌های راننده، سرنشین، جانبی و پرده‌ای می‌شوند.

این خودرو همچنین مجهز به سنسورهای پارک جلو و عقب و دوربین 360 درجه است که در هنگام پارک کردن یا مانور دادن در فضاهای تنگ بسیار مفید واقع می‌شوند.

جدا از این امکانات، واقعاً خوب بود که ازکارا با امکانات کمکی دیگر مانند سیستم نظارت بر نقاط کور، هشدار خروج از لاین و هشدار ترافیک عقب عرضه می‌شد. اما بر اساس امکانات ایمنی فعلی، نسخه‌ی پرمیوم کمبودی ندارد و حتی امکانات بیشتری نسبت به برخی رقبایش دارد.

سواری و هندلینگ

در مقایسه با تریم لوکس، ازکارا پرمیوم قدرت کمتری دارد اما با این حال سرحال و قوی است. این نسخه‌ی ازکارا از یک پیشرانه‌ی کوچک 1.5 لیتری 3 سیلندر توربوشارژ بهره می‌برد که 175 اسب بخار توان و 255 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. توان تولیدی موتور از طریق یک گیربکس 6 سرعته‌ی اتوماتیک به چرخ‌های جلو ارسال می‌شود.

با این اعداد و ارقام انتظار عملکرد خوبی از ازکارا می‌رود که همین طور نیز هست؛ با ازکارا به آرامی و بدون هیچ زحمتی می‌توان در اتوبان سبقت گرفت. تعویض دنده‌ی گیربکس بسیار دقیق و سریع است اما بعضی مواقع هم در تعویض دنده به کندی عمل می‌کند. در مجموع شتاب آنی و نرمی که پیشرانه و گیربکس ارائه می‌دهند مرا تحت تاثیر قرار داد. جدا از این‌ها، فرمان خودرو نیز حس خوبی منتقل می‌کند. فرمان نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم و حس پایداری کاملی دارد و در هنگام پیچیدن نیز بازخورد خوبی می‌دهد.

ازکارا با سه حالت رانندگی مختلف عرضه می‌شود: اکو، راحت (comfort) و اسپورت. حالت اسپورت لذت‌بخش‌ترین و جذاب‌ترین حالت است اما بهتر است که خودرو را روی حالت راحت بگذارید. در این حالت هم قدرت قابل قبول و هم مصرف سوخت خوبی دریافت می‌کنید. با تغییر حالت رانندگی به اکو، مصرف سوخت کاهش پیدا می‌کند اما از قدرت موتور نیز کاسته می‌شود و سیستم تهویه مطبوع نیز با قدرت کمتری کار می‌کند بنابراین بهتر است که فقط در شهر از این حالت رانندگی استفاده کنید و نه در بزرگراه.

مصرف سوخت

در ترافیک شهری سنگین مصرف سوخت ازکارا به 12.5 لیتر در 100 کیلومتر رسید و در ترافیک نیمه سنگین این رقم به 9 لیتر در 100 کیلومتر کاهش پیدا کرد. ما ازکارا را در بزرگراه هم تست کردیم اما متاسفانه در ایستگاه‌های عوارضی به ترافیک سنگینی برخورد کردیم. با این وجود، ازکارا توانست مصرف سوخت 7.7 لیتر در 100 کیلومتر را ثبت کند که با توجه به شرایط مذکور همچنان کم‌مصرف است. رانندگی ترکیبی در شهر و بزرگراه نیز نتایج رضایت‌بخشی به همراه داشت؛ 8.3 لیتر در هر 100 کیلومتر.

فروش اقساطی جیلی ازکارا

جیلی ازکارا مطمئنا راه برادرش کول‌ری را ادامه خواهد داد زیرا هر دو مدل از یک فرمول برنده استفاده می‌کنند. درهنگام خرید ازکارا، ممکن است مدل هیبریدی گزینه‌ی مطلوب‌تری به نظر برسد اما اگر صادقانه بگوییم، مدل پرمیوم که تنها 28000 دلار قیمت دارد، همه‌ی نیازهایتان را براورده می‌کند زیرا این خودرو تقریبا تمام امکانات موجود در نسخه‌ی هیبریدی را ارائه می‌دهد. شما همچنین عملکرد خوب در کنار مصرف سوخت پایین خواهید داشت که یک فاکتور مهم برای یک خودروی جدید است.

جیلی ازکارا شاید زیر سایه‌ی برخی از نام‌های معروف این سگمنت قرار گرفته باشد، اما ما اطمینان داریم که این محصول به لطف کیفیت ساخت بالا و ارزش بالایی که دارد، به زودی هویت خودش را پیدا کرده و شناخته خواهد شد. امیدواریم این خودرو در ایران هم جهت فروش عرضه شود. تیم سپند خودرو آماده است که پس از عرضه، شرایط فروش اقساطی جیلی ازکارا را فراهم آورد. جهت خرید اقساطی خودرو در طرح های مشابه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مشخصات جیلی ازکارا

  • موتور: 1.5 لیتر
  • نوع سوخت: بنزین
  • توان تولیدی: 175 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
  • جعبه‌دنده: اتوماتیک

دیگر مشخصات جیلی ازکارا 2020

نام خودرو جیلی ازکارا پرمیوم
نوع بدنه کراس‌اوور
قیمت 28000 دلار
نوع جعبه‌دنده اتوماتیک

موتور

حجم موتور 1.5 لیتر
حجم دقیق 1477 سی‌سی
تعداد سیلندرها 3
تعداد سوپاپ‌ها 12
نوع جعبه‌دنده 6 سرعته اتوماتیک

عملکرد

انتقال قدرت دیفرانسیل جلو
حداکثر توان خروجی 175 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 255 نیوتن‌متر در 1500 دور در دقیقه
شتاب نامشخص
حداکثر سرعت نامشخص

مصرف و سوخت و آلایندگی

نوع سوخت بنزین
آلاینده‌های co2 نامشخص
ظرفیت باک 60 لیتر
مصرف سوخت 8.3 لیتر در 100 کیلومتر
برد نامشخص

ابعاد

طول 4519 میلی‌متر
عرض 1831 میلی‌متر
ارتفاع 1694 میلی‌متر
فاصله‌ی دو محور 2670 میلی‌متر
شعاع چرخش نامشخص
فاصله از زمین 163 میلی‌متر
عمق حرکت در آب نامشخص
ظرفیت صندوق عقب 320 لیتر
حداکثر بار نامشخص
تعداد درها 5
تعداد صندلی‌ها 5

ایمنی و امنیت

ایربگ راننده دارد
ایربگ سرنشین جلو دارد
ایربگ‌های کناری دارد
ایربگ‌های پرده‌ای دارد
ایربگ زانو ندارد
سیستم ترمز خودکار ندارد
توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) دارد
سیستم ترمز ضد قفل (ABS) دارد
ایموبلایزر دارد
هشدار ایمنی دارد
کنترل پایداری دارد
قفل الکترونیکی درها دارد
قفل در حساس به سرعت دارد
ایزوفیکس دارد
سیستم هشدار خروج از لاین ندارد
سیستم تشخیص نقاط کور ندارد

امکانات

کروز کنترل
سنسورهای پارک جلو
سنسورهای پارک عقب
روکش‌های چرمی
استارت دکمه‌ای
سایز رینک 18 اینچ
جنس فلز رینگ‌ها آلیاژی
سیستم تهویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع دوگانه
سیستم سرگرمی صفحه‌ لمسی 12.3 اینچی با قابلیت اتصال میرورلینک و 8 بلندگو
اتصالات Aux، بلوتوث، USB، میرورلینک
سیستم ناوبری
ضمانت 5 سال (150000 کیلومتر)
ورود بدون کلید
باربند سقف
سانروف
صندلی‌های قابل تنظیم برقی
فرمان هیدرولیک
شیشه‌های برقی
خروجی برق
کنترل صدا از روی فرمان

تکنولوژی

کمکی پارک فعال
کمکی شروع حرکت در سربالایی
حالت‌های AWD نامعلوم
نظارت فشار باد لاستیک‌ها
نمایشگر سربالا
درب صندوق برقی
سیستم استارت/استاپ