چه قصد سفر و چه مهاجرت به دبی را داشته باشید، داشتن گواهینامه معتبر برای رانندگی در دبی ضروری است. شهروندان 32 کشور مختلف از جمله استرالیا، اتریش، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه و آلمان می‌توانند به‌راحتی گواهینامه ملی خود را به مدرک رانندگی رسمی امارات متحده عربی تبدیل کنند؛ متاسفانه ایران جزو این لیست نیست و با هدف رانندگی در دبی، دو راه پیش روی شماست: دریافت گواهینامه بین‌المللی یا شرکت در آزمون تئوری و عملی رانندگی در دبی و دریافت گواهینامه رسمی. در ادامه هر دو این راه‌حل‌ها را کامل توضیح می‌دهیم.

دریافت گواهینامه بین‌المللی برای رانندگی در دبی؛ مراحل و مدارک موردنیاز

گواهینامه رانندگی بین‌المللی (IDP) سندی است که به شما اجازه رانندگی در 174 کشور دنیا به‌طور‌قانونی را می‌دهد. این مدرک در واقع ترجمه گواهینامه رانندگی ملی شما است و به مدت 1 سال اعتبار دارد. فراموش نکنید که IDP جایگزین مدرک رانندگی ملی نیست و شما باید همیشه گواهینامه ایرانی خود را به‌ همراه داشته باشید.

امکان دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی (IDP) برای گردشگران و دارندگان ویزای توریستی در امارات متحده عربی وجود ندارد؛ از این رو شما باید قبل از ورود به دبی، IDP خود را از ایران تهیه کنید. اگر می‌پرسید «چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم»، کافی است مدارک زیر را آماده و سایر مراحل را طی کنید.

رانندگی در دبی با گواهینامه رانندگی بین‌المللی (IDP)

تهیه مدارک موردنیاز برای گواهینامه رانندگی بین‌المللی

مدارک موردنیاز برای دریافت IDP شامل موارد زیر است:

 • گواهینامه رانندگی معتبر ایرانی با حداقل اعتبار 1 ماه و 3 روز برای دریافت گواهینامه بین‌المللی 1 ساله و 3 سال برای گواهینامه بین‌المللی 3 ساله
 • یک قطعه عکس تمام‌رخ (3 در 4) با حجاب اسلامی برای بانوان
 • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست دریافت گواهینامه بین‌المللی به زبان فارسی و انگلیسی (تاریخ تولد باید به تاریخ میلادی در بخش انگلیسی نوشته شود.)

پس از تهیه مدارک بالا، مرحله بعد پرداخت هزینه‌های لازم برای دریافت گواهینامه است.

پرداخت هزینه برای دریافت گواهینامه بین‌المللی

هزینه دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی براساس نوع آن (1 ساله یا 3 ساله) و نحوه صدور (حضوری یا آنلاین) متفاوت است. برای اطلاعات دقیق از هزینه‌ها به سایت کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید.

روش‌های دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی؛ آنلاین و آفلاین

پس از طی مراحل بالا، دو راه آنلاین یا مراجعه حضوری برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی پیش روی شماست:

 • برای دریافت حضوری گواهی‌نامه بین‌المللی باید با در دست داشتن مدارک گفته‌شده به یکی از دفترهای اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید.
 • برای دریافت آنلاین نیز باید به سامانه اینترنتی گواهینامه بین‌المللی بروید. در این سامانه فقط گواهینامه بین‌المللی 1 ساله صادر می‌شود. حدود 7 تا 10 روز پس از ثبت‌نام، گواهی‌نامه از طریق پست به دستتان خواهد رسید.

اگر قصد مهاجرت به دبی را دارید؛ ولی هنوز در ایران گواهی‌نامه نگرفته‌اید، می‌توانید گواهی رانندگی امارات را به‌صورت مستقیم در همان کشور دریافت کنید.

دو راه آنلاین یا مراجعه حضوری برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی

دریافت گواهینامه رانندگی در دبی؛ بررسی مراحل و شرایط

اگر قصد اقامت طولانی‌مدت در دبی را دارید، شرایط فروش اقساطی خودرو برای خرید ماشین موردنظرتان، یک تصمیم هوشمندانه است؛ اما باید در ابتدا گواهینامه رسمی خود را بگیرید. برای شروع فرایند دریافت مدرک رانندگی در امارات، باید حداقل 18 سال و برای دریافت گواهینامه دائم باید 21 سال سن داشته باشید. اگر به این سن رسیده‌اید، مراحل زیر را برای دریافت گواهینامه طی کنید.

تهیه مدارک موردنیاز برای درخواست گواهی‌نامه در دبی

برای دریافت گواهینامه دبی باید ابتدا مدارک زیر را تهیه کنید:

 • گزارش تست چشم‌پزشکی از یک مرکز معتبر و موردتایید
 • کپی پاسپورت
 •  کپی ویزا
 • دو عکس پرسنلی
 • گواهی عدم اعتراض کارفرما به دریافت گواهینامه رانندگی

با داشتن این مدارک باید به فکر قبولی در امتحان تئوری و عملی باشید.

آموزش تئوری و قبولی در امتحان رانندگی در دبی

حال باید با تحقیق و بررسی، آموزشگاه رانندگی معتبر و مناسب خود را در دبی انتخاب کنید؛ می‌توانید به‌صورت حضوری یا از طریق سایت آموزشگاه‌ها ثبت‌نام و هزینه کلاس‌های آموزشی را پرداخت کنید. پس از ثبت‌نام، باید در کلاس‌های درس تئوری برای آموختن مباحثی مانند قوانین و علائم راهنمایی‌ورانندگی در دبی شرکت کنید.

در این مرحله، پایه و اساس رانندگی ایمن و قانونمند در امارات را می‌آموزید. پس از اتمام دوره آموزشی، زمان شرکت در  آزمون نهایی تئوری است؛ این آزمون‌ها معمولاً شامل سوالات چندگزینه‌ای در مورد قوانین و مقررات رانندگی می‌شوند. قبولی در این امتحان برای ورود به مرحله بعدی و آموزش عملی رانندگی الزامی است.

قبولی در آزمون عملی رانندگی و دریافت گواهینامه دبی

در این مرحله زیر نظر مربیان مجرب، رانندگی در شرایط مختلف (خیابان، اتوبان، پارکینگ و…) را به‌صورت عملی می‌آموزید؛ تسلط بر مهارت‌های رانندگی، آشنایی با قوانین امارات و رعایت دقیق آن‌ها در این مرحله اهمیت دارد. پس از گذراندن دوره عملی، در آزمون نهایی رانندگی شرکت می‌کنید. قبولی در این آزمون به منزله تسلط بر رانندگی در امارات و آمادگی شما برای دریافت گواهینامه رانندگی است.

در صورت قبولی، گواهینامه رانندگی موقت خود را از آموزشگاه رانندگی دریافت می‌کنید. اگر به فکر خرید خودرو پس از دریافت گواهینامه هستید، ابتدا قیمت ماشین در دبی را بررسی و سپس برای خرید خودروی موردنظر خود اقدام کنید. اطلاع از قیمت‌های جاری ماشین در دبی، به شما در مدیریت بودجه کمک می‌کند.

رانندگی در دبی برای ایرانیان با دریافت IDP یا گواهینامه رانندگی دبی امکان‌پذیر است

همان‌طور که خواندید، امکان تبدیل مستقیم گواهینامه ایرانی به مدرک رانندگی دبی برای ایرانیان وجود ندارد؛ از این رو اگر به‌ قصد سفر یا زندگی به این کشور می‌روید، دو راه پیش روی شماست: دریافت گواهینامه بین‌المللی یا کسب گواهینامه امارات. دریافت گواهینامه بین‌المللی یک روش سریع و مناسب برای کسانی است که قصد اقامت کوتاه‌مدت در دبی را دارند.

این گواهینامه به مدت یک سال اعتبار دارد. اما این گزینه برای کسانی که قصد اقامت دائم یا طولانی‌مدت دارند، مناسب نیست. از سوی دیگر دریافت گواهینامه دائم دبی، اگرچه زمان‌بر و نیازمند صرف هزینه و تلاش بیشتر است، اما به شما امکان رانندگی به‌صورت قانونی و دائم در دبی را می‌دهد؛ بنابراین انتخاب مسیر مناسب برای دریافت گواهینامه در دبی به نیازها، برنامه‌های آتی و مدت‌زمان اقامت شما در امارات بستگی دارد.