شرکت خودروسازی چینی چری بازگشت افتخارآمیزی در سال 2019 داشت. این برند در ابتدا با چهار خودروی مجزا به بازار وارد شد که امروز قرار است به خریداران معرفی شود. مدل تیگو 7 چیزی بین مدل فوق فشرده تیگو 5X و تیگو 8 با سایز متوسط است. این خودروهای جمع و جور از نظر عملکردی تعادل خوبی دارند و ویژگی‌های مطلوبی با قیمت مقرون‌به‌صرفه به شما ارائه می‌دهند. علاوه بر این که فرصت داشتیم این خودرو را کاملاً تست کنیم، توانستیم برخی داده‌های آزمایشی درباره‌ی آن جمع‌آوری کنیم که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید آیا این مدل ارزش پولی که برایش به ‌سختی کار کرده‌اید را دارد یا نه. پس بدون هیچ حرف دیگری بگذارید ادامه دهیم. جهت خرید قسطی چری تیگو 7 2020 می توانید از طرح های سپندخودرو استفاده کنید.

امتیاز ما به این خودرو: 3.7 / 5

  • کارایی (خروجی موتور، سرعت، ‌دنده، راه‌اندازی): 3.5 / 5
  • طراحی (طراحی خارجی و داخلی، کیفیت، تناسب و پرداخت، ارگونومیک):  4.0 / 5
  • راحتی راندن (کابین راحت، فنربندی، عایق‌بندی NVH): 4.0 / 5
  • امنیت و تکنولوژی (تکنولوژی‌ راحت، ویژگی‌های امنیتی فعال و غیرفعال): 3.5 / 5
  • ارزش خرید (کیفیت خودرو به ازای قیمت، بازدهی سوخت): 3.5 / 5

چیزهایی که احتمال خوشتان می‌آید

  • قدرت کافی موتور
  • کابین جادار
  • ظاهر زیبا و منحصربه‌فرد

چیزهایی که احتمالا خوشتان نخواهد آمد

  • سیستم کنترل آب ‌و هوا در ابتدا تا حدی گیج‌کننده است
  • گیربکس دو کلاچه می‌تواند در دنده‌های اشتباه گیج شود.

طراحی خارجی

طراحی خارجی چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

چری تیگو 7 بسیار تمیز و درعین‌حال خاص به ‌نظر می‌رسد. ظاهر کلی آن با چنین طرح منحصربه‌فردی ساخته شده ‌است. اگر از نمای جلویی شروع کنیم، این خودرو یک جفت چراغ جلوی زنون سه‌تایی دارد که هیچ نشانه‌ای از اقتباس طراحی از دیگر تولیدکنندگان در آن‌ها دیده نمی‌شود. جدا از شکل منحصربه‌فرد آن، سیستم روشنایی خودش DRL هایی دارد که به نور چراغ‌ها اضافه می‌کنند. سپس نور چراغ‌ها با یک روکش مشبک شش‌ضلعی پراکنده می‌شود که با الگوهای مشکی درخشان تزیین شده‌اند و یک تزئین کرومی دندانه‌دار روی آن قرار دارد. بخش‌های پائینی روکش مشبک همراه سپر ظاهر برجسته‌تری دارند. در زیر آن‌ها یک جفت چراغ هالوژن مه شکن دیده می‌شود که یک روکش کرومی و تزئیناتی روی آن برای تکمیل این ظاهر یکدست به چشم می‌خورد.

این طراحی منحصربه‌فرد تا نمای جانبی ماشین ادامه پیدا می‌کند. اما بخشی از منحصربه‌فرد بودن تیگو 7، خطوط خاص آن در نمای جانبی هستند که به گونه‌ای با چراغ‌های راهنما روی درها ادغام می‌شوند و در نتیجه شبیه یک ستاره چشمک‌زن به چشم می‌آیند. درست مثل جلوی ماشین، کناره‌های آن نیز با مقادیر فراوانی کروم و کمی پلاستیک روکش کاری شده که شکل نسبتاً عجیبی به طاق چرخ داده ‌است و در آخر یک مجموعه چرخ‌های آلیاژی 18 اینچی دارد که سپس لاستیک‌های 60/225 بافاصله‌ی 210 میلی‌متری از سطح زمین در آن جای می‌گیرند.

روکش کاری پلاستیکی بیشتری را می‌توان در پشت تیگو 7 همراه با تزئیناتی از جنس نقره مشاهده کرد. سیستم نوردهی LED در پشت ماشین با تنظیمات کاملاً جداگانه‌ای طراحی شده‌ است و چراغ ترمز و چراغ‌های راهنما روی واحد اصلی ادغام شده‌اند، درحالی‌که چراغ‌های عقب ماشین روی سپر و در کنار چراغ‌های مه شکن پشتی قرار دارند.

طراحی داخلی

طراحی داخلی چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

لازم به ذکر است که تیگو 7 فقط یک مدل دارد، بنابراین مجبور نیستیم که درباره ویژگی‌های متناقض بحث کنیم. حالا باید بگوییم که طراحی داخلی این خودرو جمع و جور از نظر راحتی به هیچ عنوان مسافران خود را ناامید نمی‌کند. صندلی‌ها روکش PVC دارند و مهم‌تر از همه این ‌که درست مثل چرم طبیعی به ‌نظر می‌رسند و علاوه بر نرم اینکه نرم هستند، نشستن روی آنها نیز راحت است.

فضای ماشین بسیار بزرگ است؛ صندلی‌های عقب تا حداکثر سه نفر را جای می‌دهند. فاصله سقف تا سر افراد برخلاف سانروف بزرگ این ماشین خوب است و جای پاها نیز عمیق است. صندوق عقب تیگو 7 چهارصد لیتر فضا دارد که با استفاده از سقف قابل تنظیم آن، که بالا و پایین میرود، می‌توان مقدار آن را افزایش داد چرا که قابلیت بارگیری مسطح نیز دارد. آپشن های پشت ماشین هم عبارت‌اند از یک پوشش کاور قابل حذف برای صندوق و یک چراغ.

همچنین تعداد قابل‌توجهی جالیوانی در اتاقک ماشین وجود دارد و مثل بسیاری دیگر از ماشین‌های مدرن امروزی، تیگو 7 نیز تهویه های پشتی دارد. یکی از افزونه‌های مهم، می‌تواند سانروف پانورامیک این ماشین باشد که باعث می‌شود نور به‌ خوبی اتاقک ماشین را روشن کند.

مواد به‌کاررفته در طراحی داخلی تیگو 7 تقریباً با قیمت این ماشین متناسب هستند. مواد به کار رفته در این ماشین چندان از نظر لمسی نرم و لطیف نیستند و سعی شده به جای گران بودن، بیشتر بادوام باشند.

راحتی

احتی چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

خوشبختانه تنظیمات فنربندی تیگو 7 هنگام عبور ناگهانی از روی سرعت‌گیرها یا چاله‌ها، جذب ضربه رضایت‌بخشی دارد که البته به دلیل طراحی یکپارچه آن این مسئله قابل انتظار است. علاوه‌برآن اتاقک ماشین به‌خوبی عایق‌بندی شده‌ است و عایق‌هایی مثل عایق باد و عایق صدای موتور به ‌درستی نصب ‌شده‌اند.

تکنولوژی

تکنولوژی چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

تکنولوژی این خودرو تسهیلات بسیاری دارد. در بدو ورود تیگو 7 با یک دکمه استارت فشاری روشن می‌شود که در کنار آن یک ورودی هوشمند بدون کلید قرار دارد. عقربه‌ها با واحیک قطعه میانی دیجیتال تزیین شده‌اند که احساس مدرن بودن را القا می‌کند. همچنین تعدادی پورت USB استاندارد تعبیه ‌شده است که می‌توان از آن‌ها هم برای شارژ کردن و هم برای اتصال به سایر دستگاه‌ها استفاده کرد.

حالا قلب تکنولوژی را می‌توان در مرکز داشبورد پیدا کرد؛ جایی ‌که یک سیستم رسانه‌ای ‌9 اینچی قرار دارد. صفحه نمایش مجهز به 6 اسپیکر است اما متأسفانه مثل سایر هم‌قطاران خود هیچ یک از برنامه‌های Apple CarPlay یا Android Auto در این خودرو وجود ندارد اما یک ویژگی میرور لینک (morror link) دارد که به شما اجازه می‌دهد دستگاه‌تان را به سیستم متصل کنید.

علاوه‌برآن تعدادی دکمه روی فرمان تعبیه ‌شده که برای کنترل سیستم سرگرمی رسانه‌ای یا حالت سفر به کار می‌روند. همچنین ویژگی‌های دیگری هم دارد مثل آینه برگردان و سنسورهای پارک کردن که دورتادور آن قرار گرفته‌اند.

حال می‌رسیم به ویژگی‌ که کمی آزارمان می‌دهد؛ همان‌طور که می‌بینید، سیستم کنترل آب ‌و هوا کمی مبهم است به این دلیل که دکمه‌های حالت رانندگی و سیستم سرگرمی رسانه‌ای با هم تلفیق شده‌اند و تنظیمات آن کمی گیج‌کننده شده است. اما مشکل چندان بزرگی محسوب نمی‌شود و مهم این است که در زمان لازم، کارش را درست انجام می‌دهد.

امنیت

ایربگ های چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

امنیت و ویژگی‌های امنیتی استاندارد چری تیگو 7 عبارت‌اند از ایربگ‌های (کیسه هوا) راننده و سرنشین جلو، ترمز ABS با سیستم نظارت بر فشار لاستیک EBD و کنترل حرکت در سرازیری (دیسنت هیل کنترل). چنین ویژگی‌هایی برای این خودرو با قیمتی که دارد به ‌نظر مناسب می‌آیند و در مواقع لازم برای ایمن نگه داشتن شما کافی هستند.

رانندگی و راه‌اندازی

زیر کاپوت یک توربو شارژر 1.4 لیتری 4 سیلندره کوچک اما پرقدرت در کنار یک گیربکس دو کلاچه قرار دارد که 145 اسب‌بخار کامل و گشتاور Nm 210 ایجاد می‌کند. این موتور قدرت کافی برای مسافرت در جاده‌های شهری و حتی بزرگراه‌ها را نیز دارد. حال اولین چیزی که متوجهش می‌شوید این است که فرمان چقدر سبک و راحت حرکت می‌کند و باعث می‌شود که احساس خیلی خوبی داشته باشید.

اگرچه موتور دور خوبی دارد اما دنده دو کلاچه هنگام تعویض دنده گاهی اوقات کمی کند است و در دنده‌های اشتباه گیج می‌شود. مساله دیگر این است که گاهی اوقات وقتی پایتان را روی پدال گاز فشار می‌دهید، کمی تاخیر وجود دارد و با کارکرد ناگهانی گیربکس ممکن است ماشین کمی تکان بخورد. بله البته این ‌موضوع به نوعی آزاردهنده است اما اگر با سرعت ثابتی حرکت کنید، خودرو کاملاً یکنواخت و سریع حرکت می‌کند؛ درست همان‌طور که باید باشد. حالا اگر بخواهیم راجع ‌به حالت‌های رانندگی صحبت کنیم، باید گفت که حالت اکو بیشتر برای جاده‌های شهری مناسب است و درعین‌حال قدرت موتور در این حالت به ‌طرز شگفت‌انگیز کافی است. اگر آن را به حالت اسپرت تغییر دهید، پاسخ‌دهی گیربکس بهتر می‌شود و می‌توانید سریع‌تر سرعتتان را افزایش دهید.

به‌طورکلی تیگو 7 در واقع یک ماشین تفریحی مناسب هم در شهر و هم در بزرگراه‌ها است. بنابراین در یک پکیج مقرون‌ به ‌صرفه تمامی این ویژگی‌های مطلوب را ارائه می‌دهد.

عملکرد سوختی

مصرف سوخت چری تیگو 7 مدل 2020 اتوماتیک

باید بگوییم که ما آزمایش واقعی روی این‌ مورد انجام دادیم و عدد مصرف سوخت این ماشین کاملاً خوب از آب درآمد. در طول ساعات شلوغی جمعه، عدد مصرف بنزین تا 6 کیلومتر بر لیتر کاهش پیدا کرد، اما اگر کمی سرعتتان را زیاد کنید تا 8 کیلومتر بر لیتر افزایش پیدا می‌کند. همچنین یکسری رانندگی‌های ترکیبی در شهر و بزرگراه انجام دادیم که نتیجه آن 12 کیلومتر بر لیتر شد. در آخر رانندگی فقط در بزرگراه ما را به عدد 13 کیلومتر بر لیتر رساند.

در کمال صداقت باید بگوییم که انتظارمان بیشتر بود، اما می‌توانیم این مساله را ناشی از شرایط محیطی و ترافیک موجود حین دوره آزمایشمان بدانیم.

جمع بندی

شاید برای خرید یک خودروی جمع‌ و جور با گزینه‌های متعددی روبرو باشید اما چری تیگو 7 کاملاً به هویت خود وفادار است؛ نه ‌فقط از نظر زیبایی بلکه همچنین از نظر انجام استراتژی‌های کارایی، راحتی و ویژگی‌های فراوان این برند در کنار قیمت مناسب. بر اساس آزمایشی که خودمان انجام دادیم، میزان مصرف سوخت این ماشین خوب بود و علاوه ‌بر آن به‌طورکلی این ماشین می‌تواند تجربه رانندگی دلپذیری را برای مسافرانش به ارمغان بیاورد.

البته که جای بهبودهایی برای این مدل وجود دارد اما تیگو 7 گزینه جمع و جور و مناسبی برای کسانی است که به‌ دنبال یک خودرو با قیمت مناسب و کاملاً مجهز می‌گردند؛ چرا که قیمت آن فقط برابر 23000 دلار است که برای یک خودروی چری واقعا ‌خوب است. این همان خودرویی است که می‌توانید با آن مسافت‌های طولانی رانندگی کنید و در کنار آن به لطف گارانتی یک میلیون ‌کیلومتری چری، سرنشینان خودرو کاملاً احساس امنیت خواهند کرد.

لازم به ذکر است خرید اقساطی محصولات چری در سپند خودرو امکان پذیر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

گالری عکس طراحی خارجی چری تیگو 7

گالری تصاویر طراحی داخلی چری تیگو 7