معاینه فنی خودرو یکی از فرآیندهای الزامی برای ماشین‌هایی با بیش از ۵ سال طول عمر است. نداشتن معاینه فنی باعث جریمه شدن مالک خودرو خواهد شد. همه ماشین‌های نقلیه مثل وانت، اتوبوس و سواری با پلاک تهران و شهرستان باید معاینه فنی عادی داشته باشند. مالکین ماشین در شرف دریافت گواهی معاینه فنی یا کسانی که قبلا معاینه فنی را انجام داده‌اند، سوال‌هایی مثل «معاینه فنی خودرو چند ساله است» را در ذهن خود دارند. در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال می‌پردازیم. مطالعه این مطلب کوتاه را از دست ندهید تا بدانید معاینه فنی چند ساله است و از چه سالی باید گرفته شود.

معاینه فنی خودرو چند ساله است؟

معاینه فنی برای همه خودروهای با بیش از ۴ سال عمر، الزامی است. این تست سلامت خودرو برخلاف معاینه فنی برتر برای همه ماشین‌ها با پلاک شهرستان انجام می‌شود. ازاین‌رو یک تفاوت معاینه فنی برتر و عادی این است که معاینه فنی برتر فقط برای خودروهایی با پلاک تهران انجام می‌شود. در این نوع معاینه فنی، میزان تولید آلاینده‌های هوا در دور بالای موتور اندازه‌گیری می‌شود. معاینه فنی برتر نیز همانند معاینه فنی عادی برای کنترل میزان آلاینده‌ها در کلان‌شهرها انجام می‌شود. در ادامه دوره زمانی قانونی برای تمدید برگه معاینه فنی را شرح خواهیم داد تا بدانید «معاینه فنی خودرو چند ساله است».

انواع وسایل نقلیه عمومی سبک و سنگین درون‌شهری و برون‌شهری با عمر کمتر از ۱۰ سال، باید هر شش ‌ماه یک‌بار تست معاینه فنی انجام دهند. این مدت برای وسایل نقلیه سبک و سنگین برون و درون شهری با عمر بیش از ده سال، به سه ماه کاهش پیدا می‌کند. مالکین انواع ماشین‌های شخصی و دولتی یا موتورسیکلت سبک نیز هر سال ۱ بار، موظف به دریافت گواهی معاینه فنی برتر هستند. گواهی معاینه فنی عادی برای انواع وسایل نقلیه شخصی و دولتی سنگین نیز هر شش‌ ماه یکبار باید تمدید شود.

معاینه فنی خودرو صفر؛ خودروهای قبل از ۱۳۹۷ نیاز به معاینه فنی دارند

خودروهای صفر کیلومتری که قبل از سال ۱۳۹۷ تولید شده باشند، ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند. به عبارت دیگر اگر مالک خودرویی با عمر بیش از ۴ سال هستید، باید گواهی معاینه فنی داشته باشید. این قانون برای همه خودروهای ایرانی و خارجی صدق می‌کند. تفاوتی ندارد که مالک پراید یا خودرو وارداتی هستید، در صورت دریافت نکردن برگه معاینه فنی، ملزم به پرداخت جریمه نداشتن معاینه فنی خواهید بود.

دریافت گواهی معاینه فنی؛ الزامی برای خودروهایی با بیش از ۴ سال عمر

معاینه فنی خودرو دوگانه سوز؛ یکی از ملزومات برای ماشین‌هایی با فشار سوختگیری بالا

فشار سوختگیری در خودروهای دوگانه سوز بالا است؛ بنابراین این امر باعث ایجاد الزام برای دریافت گواهی معاینه فنی می‌شود. وجود نقص فنی در خودروهای دوگانه‌سوز باعث به خطر افتادن جان سرنشینان خودرو نیز خواهد شد. اطلاعات گاز خودروهای دوگانه‌سوز کارخانه‌ای با مراجعه به مراکز معاینه فنی، وارد سیستم شده و اجازه دریافت معاینه فنی خودرو صادر می‌شود. برای معاینه فنی و صدور گواهی، بازرسی چشمی نیز از ماشین انجام خواهد شد. در این بازرسی، رگولاتور، مخزن، پرکن و شیر مخزن گاز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اطلاعات فنی مربوط به ماشین دوگانه‌سوز در سیستم «سیمفا» ثبت می‌شود. به‌طورکلی این سیستم برای انجام امور مربوط به دریافت معاینه فنی، اعتراض به جریمه نداشتن معاینه فنی و اطلاع از شرایط بخشودگی جریمه معاینه فنی نیز استفاده می‌شود.

فشار سوختگیری بالا؛ یکی از دلایل الزام معاینه فنی خودرو دوگانه‌سوز

معاینه فنی خودروهای بالای ۲۰ سال؛ سن فرسودگی ماشین‌ها چقدر است؟

سن فرسودگی برای ماشین‌های سواری، ۱۵ سال است. ماشین‌هایی با بیش از ۱۵ سال سن باید در هر سال، دو بار معاینه فنی انجام دهند. در ادامه این بخش، جدول کاملی از انواع وسایل نقلیه آورده‌ایم تا سن فرسودگی هر نوع ماشین به‌همراه تعداد دفعات لازم برای مراجعه به معاینه فنی در سال مشخص شود.

 

نوع ماشین سن فرسودگی تعداد دفعات لازم برای مراجعه به معاینه فنی در سال
سواری کار بنزینی ۸ ۴
دوگانه‌سوز ۱۰ ۳
پایه گازسوز و برقی ۱۴ ۳
وانت پایه گازسوز و بنزینی ۱۴ ۳
وانت دوگانه سوز و دیزلی ۱۳ ۳
اتوبوس درون شهری دیزلی ۱۰ ۴
اتوبوس درون شهری گازسوز و برقی ۲۰ ۳

درصورتی‌که هر یک از خودروهای نام برده شده در موعد مقرر برای تمدید معاینه فنی اقدام نکنند، مشمول پرداخت جریمه خواهند شد.

گذر از سن فرسودگی خودرو؛ هزینه‌های بالایی را به مالک تحمیل می‌کند

با عبور از سن فرسودگی، هزینه‌های جانبی ماشین افزایش خواهد یافت. سرویس سالیانه خودرو، هزینه‌های مربوط به دریافت معاینه فنی و تعویض قطعه‌های فرسوده باعث تحمیل هزینه‌های سنگین برای مالک خودرو فرسوده خواهند شد. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از شرایط ویژه فروش رنو، خودروهای چینی و ماشین‌های تولید ایران برای تعویض خودرو فرسوده خود استفاده کنید.

۱۵ سال؛ سن فرسودگی خودروهای سواری

جریمه دیرکرد معاینه فنی 1402 چقدر است؟

جریمه دیرکرد معاینه فنی به ازای هر روز 52 هزار و 500 تومان است؛یعنی جریمه نداشتن آن فقط در 20 روز تردد، یک میلیون و 50 هزار تومان خواهد شد. در این صورت خودرو پس از چند روز توقیف می‌شود و برای خروج آن از پارکینگ باید مبالغ بسیار بیشتری پرداخت کنید. باتوجه‌به سن خودرو در بازه‌های زمانی مختلف برای دریافت گواهی معاینه فنی اقدام کنید.

اگر مالک خودرویی با عمر بیش از سن فرسودگی هستید، هزینه‌های جانبی برای سرویس کردن ماشین و دریافت گواهی معاینه فنی در بازه‌های زمانی کوتاه، باعث تحمیل هزینه‌های هنگفتی خواهد شد. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم از شرایط ویژه فروش نیسان اقساطی در سایت سپند خودرو مطلع شوید. این نوع خدمات باعث می‌شود تا برای خرید خودرویی جدید، نیاز به سرمایه هنگفت نداشته باشید.

دریافت معاینه فنی؛ یکی از الزامات همه انواع خودروها

دریافت معاینه فنی عادی برای همه خودروهایی با عمر بیش از ۴ سال الزامی است. نداشتن معاینه فنی باعث جریمه شدن خودرو خواهد شد؛ در صورت تکرار جریمه شدن خودرو بدون گواهی معاینه فنی، ماشین توقیف می‌شود. در این مقاله به بررسی زمان انقضای گواهی معاینه فنی پرداختیم تا بدانید معاینه فنی خودرو چند ساله است. این مدت‌زمان اعتبار معاینه فنی برای انواع خودروها کمی متفاوت است که در این مقاله به شرح آن پرداختیم.

درصورتی‌که مالک خودرویی با سن بیش از ۱۵ سال هستید، ماشینی با گذر از سن فرسودگی دارید، دراینصورت دریافت معاینه فنی باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت انجام شود تا مشمول جریمه نشوید. اگر سوالی درمورد معاینه فنی عادی خودرو دارید، در قسمت کامنت‌ها از تیم سپند خودرو بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم.