برگ سبز اتومبیل با سند ماشین تفاوت دارد. این سند هویتی بعد از تعویض پلاک خودرو توسط اداره پلیس راهنمایی و رانندگی صادر می‌شود. در واقع با داشتن سند برگ سبز خودرو امکان مالکیت پلاک وجود دارد. این سند حاوی اطلاعات ظاهری ماشین برای شناسایی اتومبیل و اطلاعات هویتی مالک وسیله نقلیه است. درصورتی‌که برگ سبز ماشین را بعد از تعویض پلاک دریافت نکرده باشید، مشمول پرداخت جریمه خواهید بود. در این مقاله به بررسی کامل برگ سبز وسیله نقلیه می‌پردازیم. برای آشنایی کامل با همه نکات مربوط به برگ سبز ماشین‌ها، مطالعه این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

برگ سبز خودرو؛ سندی برای مالکیت پلاک ماشین

برگ سبز اتومبیل بعد از تعویض پلاک توسط پلیس راهنمایی و رانندگی برای ماشین صادر می‌شود. این سند نشان‌دهنده اصالت خودرو و هویت مالک ماشین به شمار می‌رود. البته دفترخوان‌ها برگ سبز را به‌عنوان سند ماشین قبول ندارند و بر این باور هستند که برگ سبز فقط نشان‌دهنده مالک پلاک خودرو است؛ برای مشخص شدن هویت مالک خودرو باید سند خودرو دریافت کرد.

مراحل دریافت سند خودرو به نام مالک جدید با مراحل دریافت برگ سبز ماشین کمی متفاوت است.  بااین‌حال روش‌های پیگیری سند خودرو و برگ سبز اتومبیل تقریبا یکسان هستند که در ادامه به‌طورکامل توضیح خواهیم داد.

برگ سبز خودرو؛ سندی صادر شده بعد از تعویض پلاک

قانون جدید برگ سبز خودرو؛ مصوبه ۱۴۰۲ چه می‌گوید؟

بر اساس قانون جدید انتقال سند خودرو در سال ۱۴۰۲، شما می‌توانید با وارد کردن نقل‌و‌انتقالات در برگ سبز ماشین، این برگه به عنوان سند رسمی مالکیت شناخته می‌شود. در واقع با تنظیم برگ سبز توسط مراجع مورد‌تایید و تعیین‌شده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، مالکیت خودرو را انتقال خواهید داد. در اینصورت خرید و فروش ماشین با برگ سبز و بدون سند رسمی ماشین، امکان‌پذیر خواهد بود.

برگ سبز خودرو شامل چه اطلاعاتی است؟

برگ سبز خودرو اطلاعات کاملی از ماشین و مالک اتومبیل را شامل می‌شود. در قسمت بالایی برگ سبز خودرو، شماره سنا یا همان شماره مالکیت ماشین قرار دارد. برگ سبز اتومبیل مانند شناسنامه خودرو همه اطلاعات ظاهری ماشین را در برمی‌گیرد. در ادامه به معرفی لیست اطلاعات درج شده در برگ سبز اتومبیل می‌پردازیم.

 • نوع ماشین
 • رنگ
 • تیپ
 • ظرفیت
 • تعداد سیلندر
 • نوع سوخت
 • تعداد چرخ
 • تعداد محور
 • شماره شاسی
 • شماره موتور
 • شناسه ماشین

در برگ سبز ماشین، علاوه‌بر اطلاعات خودرو، اطلاعات شخصی مالک شامل نام و نام‌خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد، نام پدر و محل صدور نیز درج می‌شود. همراه برگ سبز، یک کارت هوشمند که اطلاعات سند روی آن ثبت شده نیز برای ماشین صادر و تحویل مالک می‌شود. این کارت همان کارت ماشین است که حکم کارت شناسایی ماشین را دارد. با استفاده از اطلاعات درج شده در برگ سبز مثل شناسه ماشین امکان پیگیری کارت ماشین از روش‌های اینترنتی و پیامکی وجود دارد.

مدت زمان صدور کارت خودرو بعد از تعویض پلاک چقدر است؟

بعد از معامله ماشین، نیروی انتظامی مدارک مربوط به تعویض پلاک را دریافت می‌کند. بعد از به پایان رسیدن مراحل تعویض پلاک، برگ سبز و کارت ماشین بعد از ۷ تا ۳۰ روز برای مالک خودرو ارسال می‌شوند. این دو سند ماشین از طریق پست برای مالک ارسال خواهند شد. درصورتی‌که ارسال برگ سبز و کارت ماشین با تاخیر همراه باشد، با یکی از روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، دریافت کارت سبز را پیگیری کنید.

۳۰ روز؛ حداکثر زمان صدور و ارسال برگ سبز ماشین

ارسال پیامک؛ یکی از روش‌های استعلام کارت سبز بدون اتصال اینترنتی

اولین راهکار ساده، ارزان و بدون نیاز به اتصال اینترنتی برای پیگیری برگ سبز خودرو، ارسال پیامک است. برای استفاده از این روش فقط کافی است کد رهگیری مرسوله پستی را به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال کنید. بعد از چند لحظه انتظار، وضعیت مرسوله پستی برای شما پیامک خواهد شد. این کد رهگیری در هنگام درخواست برگ سبز برای مالک خودرو ارسال می‌شود. برای فروش خودرو با برگ سبز حتما پیگیری‌های لازم برای دریافت هرچه سریع‌تر این مدرک هویتی را انجام دهید.

وضعیت ارسال برگ سبز خودرو را از شرکت ملی پست استعلام بگیرید

مطمئن‌ترین روش استعلام برگ سبز، پیگیری این سند مهم از شرکت ملی پست است. برای این کار باید وارد سامانه رهگیری مرسولات سازمانی شوید و در بخش «انتخاب نوع سند»، گزینه «شناسنامه خودرو» را انتخاب کنید. با در اختیار داشتن شماره پلاک ماشین، مراحل صدور و ارسال برگ سبز اتومبیلتان را پیگیری می‌کنید.

شماره‌گیری کد دستوری؛ یکی از روش‌های سریع استعلام برگ سبز خودرو

استفاده از کد دستوری یکی از روش‌های سریع و آسان برای استعلام برگ سبز ماشین به شمار می‌رود. برای استفاده از این روش فقط کافی است شماره #۱۰۰* را در صفحه کلید خود وارد کنید. بعد از شماره‌گیری دو گزینه خدمات قابل ارائه و خدمات در دست اقدام به شما نمایش داده خواهد شد. گزینه خدمات قابل ارائه را انتخاب کنید تا امکان پیگیری کارت سبز ماشین فراهم شود. البته امکان استفاده از این روش در ماه‌های اخیر وجود نداشته است.

هزینه صدور برگ سبز خودرو چقدر است؟

بیشتر هزینه‌های انتقال خودرو و صدور برگ سبز، همان هزینه‌های مربوط به تعویض پلاک است. در سال ۱۴۰۲، خریدار باید هزینه تعویض پلاک خودرو را بپردازد. این مبلغ برای همه خودروها، ۳۷۳ هزار تومان است؛ سایر هزینه‌های مربوط به نقل‌و‌انتقال خودرو، به عهده فروشنده خواهد بود. توجه کنید که برای تعویض پلاک، لازم است حدود یک درصد از ارزش خودرو برای ماشین‌های داخلی و ۲ درصد ارزش ماشین‌های وارداتی، مالیات پرداخت شود.

ضرورت داشتن برگ سبز؛ فروش خودرو بدون برگ سبز امکان‌پذیر نیست

برگ سبز در اصل همان سند مالکیت خودرو است؛ خرید و فروش خودرو بدون برگ سبز امکان‌پذیر نیست. در برگ سبز نوع معامله ماشین نیز درج می‌شود. درصورتی‌که ماشین را به صورت قسطی خریده باشید، روی این سند یادداشت می‌شود که ماشین در رهن شرکت خودرویی است. با این وجود قبل از تسویه کامل ماشین، امکان فروش خودرو وجود ندارد.

فروش ماشین با برگ سبز؛ کم‌دردسرترین راه معامله خودرو

فروش خودرو بدون برگ سبز را نمی‌توان سند زد

فروش خودرو صفر بدون برگ سبز امکان‌پذیر است؛ بااین‌حال امکان سند زدن وجود ندارد. البته فروش ماشین بدون برگ سبز نیز شرایطی مثل تنظیم وکالت‌نامه برای معامله ماشین نیاز دارد. در واقع شما به خریدار ماشین وکالت کاری می‌دهید تا خودش کارهای آگهی کردن مفقودی برگ سبز خودرو را انجام دهد.

دریافت برگ سبز خودرو؛ مهم‌ترین اقدام بعد از معامله ماشین

برگ سبز خودرو سندی است که بعد از تعویض پلاک ماشین توسط پلیس راهنمایی و رانندگی برای اتومبیل صادر می‌شود. در این مقاله به همه آنچه که باید از برگ سبز ماشین بدانید، مثل روش‌های استعلام این سند مهم، پرداختیم. خرید و فروش خودرو با برگ سبز در راحت‌ترین شکل ممکن انجام خواهد شد. فروش ماشین بدون برگ سبز نیاز به تمهیدات خاصی مثل تنظیم وکالت کاری خواهد داشت. درصورتی‌که سوالی در مورد برگ سبز خودرو و فروش ماشین با این سند دارید، از تیم سپند خودرو در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگویتان باشیم.