ECU مشابه با مغز انسان در خودروی شماست که تمام فعالیت های خودرو را کنترل و هماهنگ می کند. کامپیوتری که امروز در تمام خودروهای جدید وجود دارد و نقش مهمی در تضمین حرکت و سلامت خودروی شما دارد. در سپندخودرو با بررسی اینکه ECU یا کامپیوتر خودرو چیست؟ همراه ما باشید.

ECU چیست؟

در گذشته تمام قطعات خودروها مکانیکی بودند و خبری از پردازنده ها در سیستم خودروها نبود. به همین دلیل شاهد مشکلات بسیاری به خصوص در هماهنگی قطعات و کارکرد صحیح خودرو بودیم.

ECU یا کامپیوتر خودرو چیست؟

اما با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی به استفاده از پردازنده در خودروها پرداخته شد تا هماهنگی بیشتری در بین قطعات مختلف و کارکرد خودرو فراهم شود. ای سی یو در حقیقت کامپیوتر خودروی شماست که نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارد. هرچند استفاده از ریز پردازنده ها در خودرو باعت پیچیدگی های بسیاری شد و افراد کمتری قادر به تعمیر چنین خودروهای بودند، اما عملکرد و کارایی خودرو ها به طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفت.

همانند دیگر تکنولوژی های ساخت شده به دست بشر، ECU ها نیز در نسخه های ابتدایی تا نسخه های امروزی دارای تفاوت های بسیاری هستند. برای مثال ECU نصب شده برروی دنا پلاس ایران خودرو در مقایسه با نمونه نصب شده برروی پراید دارای تفاوت های بسیاری است.

نقش ECU در خودرو، قدرتمندترین پردازنده خودروی شما

تا پیش از استفاده از ریز پردازنده و رایانه در خودروها تمام فرایند های مربوط به زمانبندی تزریق سوخت، تنظیم آلایندگی و کارکرد موتور تمام با استفاده از قطعات مکانیکی صورت می گرفت. اما به مرور با ظهور قوانین جدید در آلایندگی و مصرف سوخت نیاز به روش های دقیق تری برای انجام این فرایند احساس می شد.

ECU ها از اولین روزهای تولید خودروهای انژکتوری در طراحی خودروها مورد استفاده قرار گرفتند. همچنین با استفاده از سنسورهایی که در بخش های مختلف خودرو وجود دارد گزارش کاملی از عملکرد خودرو با استفاده از رایانه خودرو به دست می آید.

عملکرد ecu خودرو چگونه است؟

در صورتی که کامپیوتر خودرو به هر دلیل دچار آسیب شده و یا از کار بیفتد خودرو نیز با احتمال زیادی از کار افتاده و قابل حرکت نیست. این مورد به خصوص در خودروهای پیشرفته تری مانند تویوتا CHR 2018 به خوبی مشهود است.

عملکرد ECU در خودرو چگونه است؟

عملکرد ECU در خودرو مشابه با کاری است که در رایانه های معمولی انجام می شود. در هر ثانیه میلیون محاسبه و پردازشن انجام شده و تصمیم گیری های لازم برای عملکرد بهینه خودرو صورت می گیرد.

عملکرد هایی مانند بهترین زمان برای جرقه زدن شمع ها، مقدار زمان باز بودن انژکتور و تنظیم آلایندگی هوا از جمله فعالیت هایی است که به عهده کامپیوتر خودروست. به عنوان مثال ای سی یو در خودروهای مدرن می‌ تواند پردازنده‌ 40 مگاهرتزی 32 بیتی داشته باشد؛ شاید این مشخصات در برابر پردازنده‌ های پی‌ سی، قابل توجه نباشد اما پردازنده‌ ECU خودرو کد بسیاری کارآمدتری از PC ها اجرا می‌ کند.

اجزای مختلف کامپیوتر خودرو

کامپیوتر خودرو دارای چه قسمت هایی است؟

ECU همانند دیگر بردهای کامپیوتری از بخش های مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قطعات مبدل های آنالوگ به دیجیتال است. قطعاتی که خروجی برخی سنسورهای خودرو مانند سنسور اکسیژن را بررسی کرده و به کد های دیجیتال تبدیل می کند.

داده های ورودی از سنسور اکسیژن ولتاژ هایی بین صفر تا 1.1 وات است و به کمک پردازنده دیجیتال تبدیل به عددی 10 بیتی می شوند. یکی دیگر از بخش های مهم در کامپیوتر خودرو بخش H level در ECU است.

H level در خودروهای پیشرفته عملکردی مشابه با رله در خودرو دارد. در خودروهای سوپر اسپرت این کامپیوتر خودروست که تصمیم گیری های لازم برای جرقه زنی شمع، باز و بسته شدن انژکتور و کارکرد فن خودرو را انجام می دهد.

ECU یا کامپیوتر خودرو

برای مثال معمولا خروجی کنترل فن خودرو 12 ولت و 0.5 آمپر است و توسط رله خودرو تنظیم می شود. با استفاده از خروجی دیجیتال اما نیروی کمتری ارسال می شود و ترانزیستور خروجی دیجیتال با تقویت سیگنال نیروی بیشتری به رله و در نهایت فن خودرو می فرستد و تمام این مراحل با دقت بسیار بالاتری انجام می شوند. از دیگر بخش های ای سی یو می توانیم به بخش های زیر اشاره کنیم:

  • مبدل های دیجیتال به آنالوگ
  • کاندیشنر سیگنال
  • تراشه های ارتباطی
  • سنسور اکسیژن
  • سنسور فشار داخل مانیفولد یا MAP
  • پردازنده TPS یا موقعیت دریچه گاز
  • سنسور دمای آب و هوا
  • سنسور ضربه و دور موتور

با استفاده از این سنسورها اطلاعاتی جمع آوری و پردازش می شود که شرایط کنونی خودرو مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از این اطلاعات بخش های مختلف خودرو کنترل می شود.

زمانی که اگر برای بررسی خودرویی مانند پژو 206 تیپ 2 به تعمیرگاه مراجعه کنید، به احتمال زیاد در اولین قدم تعمیرکار از شما می خواهد خودرو را در دیاگ مورد بررسی قرار دهد تا عیب یابی به درستی انجام شود.

مهمترین وظایف ECU

مهمترین وظایف ECU در خودرو چیست؟

مهمترین وظایف کامپیوتر خودرو شامل اموری همچون کارکرد کلی موتور، نمایش اطلاعات عملکرد موتور، مقدار سوخت مصرفی، میزان باد لاستیک، نمایش باز و بسته بودن درب ها، نمایش هشدارهای مربوطه، تنظیم مصرف سوخت، تنظیم درجه پاشش سوخت در انژکتور خودرو، تنظیم میزان آلایندگی، شناسایی وضعیت های بحرانی خودرو و محاسبه کارکرد خودرو با استفاده از داده های خروجی است.

ECU در خودرو تمام اطلاعات موجود در بخش های مختلف خودرو را بررسی کرده، ثبت و نگهداری می کند و به طور همزمان وظیفه کنترلی خود را انجام می دهد. البته در بین وظایف عنوان شده مهمترین آنها تنظیم پاشش سوخت است که اگر خللی در آن وارد شود عملیات احتراق خودرو به خوبی انجام نشده و موتور به درستی کار نمی کند.