تسمه تایم یکی از قطعات بسیار مهم در خودرو است که خرابی یا پارگی آن، آسیب بسیاری به ماشین وارد خواهد کرد. زمان تعویض تسمه تایم یکی از موارد حیاتی است که باید به‌منظور نگهداری از خودرو به آن آگاه باشید. تسمه تایم نقش کلیدی در عملکرد موتور دارد و به همین دلیل، زمان تعویض آن براساس عوامل مختلف متغیر خواهند بود. همچنین عمر تسمه تایم ماشین‌های مختلف باتوجه‌به سیستم آ‌ن‌ها باهم متفاوت است. در این مقاله، به تحلیل عوامل موثر بر زمان تعویض تسمه تایم خواهیم پرداخت و توصیه‌هایی در رابطه با این قطعه مهم خودرو به رانندگان ارائه می‌دهیم.

زمان تعویض تسمه تایم؛ متغیر براساس کارکرد و جنس آن

زمان تعویض تسمه تایم بستگی به عملکرد، کارکرد خودرو و عوامل دیگری دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • مسافت طی شده: مسافتی که خودرو طی کرده است نیز تاثیرگذار بوده و تسمه تایم ممکن است براساس مسافت طی شده نیاز به تعویض داشته باشد.
  • شرایط رانندگی: شرایط رانندگی مثل دمای محیط، میزان گرد و غبار و شرایط جاده نیز بر عمر تسمه تایم تاثیر می‌گذارد.
  • نشانه‌های آسیب: علائم آسیب و فرسایش تسمه تایم نیز نقش مهمی در تعیین زمان تعویض دارند.
  • مدل خودرو: هر مدل خودرو ممکن است زمان متفاوتی برای تعویض تسمه تایم داشته باشد. تولید کنندگان خودروها معمولاً در دفترچه راهنمای خودرو توصیه‌های خاصی برای زمان تعویض تسمه تایم ارائه می‌دهند.

به‌طورکلی، بسیاری از تولید کنندگان خودرو توصیه می‌کنند که تسمه تایم را در بازه‌های مشخصی معمولاً هر ۶۰ هزار کیلومتر یا هر ۵ سال تعویض کنید. هنگامی‌که ماشین صفر را به صورت نقدی یا اقساط می‌خرید تعمیرگاه‌های مجاز تولیدکنندگان یا واردکنندگان خودرو در سرویس‌های دوره‌ای سلامت همه قطعات ماشین را بررسی می‌کنند.

در صورت مشاهده خرابی بخشی در خودرو، برخی از قطعات تحت عنوان گارانتی را به‌صورت رایگان تعویض یا تعمیر می‌کنند. برای مثال با خرید هایما اقساطی یا نقدی و همچنین سایر ماشین‌های ایرانی و خارجی برای مدتی می‌توانید از شرایط گارانتی آن‌ها استفاده کنید.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم؛ باتوجه‌به طول عمر تسمه تایم، هر ۶۰ هزار کیلومتر یا ۵ سال

نشانه‌های تعویض تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم از جنس پلاستیک مقاوم و مستحکم است. این تسمه ممکن است به‌دلیل اتمام طول عمر یا عوامل دیگر آسیب ببیند. تسمه تایم وظیفه هماهنگی حرکت سوپاپ‌ها و کرنک شفت را برعهده دارد. از آنجایی که تسمه تایم یکی از قطعات مهم در سیستم موتور خودرو است، بررسی عملکرد صحیح آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با خرید ماشین صفر مانند جک اقساطی یا نقدی و سایر خودروهای وارداتی و داخلی با هر بار مراجعه به تعمیرگاه‌های مجاز برای سرویس دوره‌ای، کارکرد صحیح همه قطعات از جمله تسمه تایم بررسی می‌شوند. در ادامه، به مهم‌ترین نشانه‌های تعویض تسمه تایم می‌پردازیم.

۱. صداهای عجیب از ناحیه موتور موتور خودرو؛ یکی از نشانه‌های تعویض تسمه تایم

یکی از نشانه‌های شایع تعویض تسمه تایم، صداهای غیرعادی از ناحیه موتور خودرو است. اگر حین رانندگی صداهای زنگ زدن، تیک‌تیک، برخورد یا سایش از ناحیه موتور شنیدید، ممکن است مشکل در تسمه تایم باشد. این صداها به‌دلیل عملکرد نادرست یا کمبود روغن در بخش تسمه تایم ایجاد می‌شوند.

اگر چنین صداهایی را شنیدید، بهتر است به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کنید تا مشکل را تشخیص و تعمیرات لازم را انجام دهد. همچنین اگر ماشین قسطی ایران خودرو یا نقد و اقساط سایر برندهای ایرانی را خریده‌اید، با شنیدن این صداها به تعمیرگاه‌های مجاز آن‌ها برای بررسی مشکل مراجعه کنید.

صداهای غیرعادی از ناحیه موتور خودرو؛ یکی از علائم مهم برای تعویض تسمه تایم

۲. ایجاد اختلال در استارت ماشین؛ از نشانه‌های خرابی تسمه تایم

اختلال در استارت ماشین یکی دیگر از نشانه‌های خرابی تسمه تایم محسوب می‌شود. کارکرد صحیح این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است و به گونه ای تنظیم شده که کارکرد منظمی داشته باشد. تسمه تایم با هربار چرخش بادامک، میل لنگ دو بار می‌چرخد و دریچه‌های ورودی و خروجی گاز متناسب با حرکت پیستون‌ها باز و بسته خواهند شد.

اگر به هر دلیلی اختلالی در زمانبندی و نظم عملکرد بادامک، میل لنگ، پیستون‌ها ایجاد شود، بر سایر قسمت‌های موتور نیز اثر منفی می‌گذارد؛ در نتیجه ماشین استارت نمی‌خورد یا استارت زدن خودرو به‌سختی انجام خواهد شد.

همچنین اگر موتور خودرو به‌طور ناگهانی از کار بیفتد، ممکن است به‌علت مشکل در تسمه تایم باشد. در این حالت، نیاز به بررسی و تعمیر تسمه تایم دارید. همچنین، در صورت ادامه این مشکل، آسیب جدی به قطعات دیگر موتور وارد خواهد شد. فرقی ندارد که خودرو اقساطی یا نقدی خریده‌اید، هنگام مواجهه با این مشکل هرچه سریع‌تر باید به نمایندگی‌های مجاز خودرو خود مراجعه کنید.

۳.  ایجاد ترک و پارگی روی تسمه تایم؛ از مهم‌ترین علائم خرابی تسمه تایم

یکی از مهم‌ترین علائم خراب شدن تسمه تایم، تغییر ظاهر آن خواهد بود. یعنی اگر در زمان بررسی تسمه تایم متوجه ترک‌ها و خوردگی‌ها شدید، زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است. به‌طور‌کلی تسمه تایم نباید فرسوده یا ترک خورده باشد. در صورت فرسودگی تسمه تایم ممکن است در هرزمانی این قطعه پاره شود. پارگی تسمه تایم حین رانندگی در ماشین چینی، ایرانی و هر خودرو دیگری مشکلات بزرگ‌تری را در ماشین ایجاد می‌کند.

پارگی یا وجود خوردگی روی تسمه تایم؛ از نشانه‌های مهم برای تعویض تسمه تایم

در صورت پاره شدن تسمه تایم چه آسیبی به ماشین وارد می‌شود؟

با پاره شدن تسمه تایم، زمان‌بندی چرخه عملکرد پیستون و سوپاپ به‌هم می‌ریزد. هنگامی‌ که اختلالی در هماهنگی پیستون و سوپاپ ایجاد شود، احتمال برخورد آن‌ها در حرکت رفت و برگشتی افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که سرعت حرکت این قطعات بالا است، شدت برخورد آن‌های نیز بسیار خواهد بود. در صورت برخورد پیستون و سوپاپ، سر و صدا بسیار بلندی در موتور ایجاد می‌شود.

پارگی تسمه تایم علاوه‌بر برخورد پیستون و سوپاپ، باعث ایجاد مشکل در میل لنگ و سیلندر موتور خواهد شد. ازاین‌رو، بررسی دوره‌ای و توجه به عمر تسمه تایم در جلوگیری از بسیاری آسیب‌های خودرو اهمیت بسیار بالایی دارد. حتما تسمه تایم ماشین را حتی اگر از نظر شما تسمه تایم کاملا سالم به‌نظر می‌رسید، در زمان اعلام‌شده از طرف سازنده خودرو تعویض کنید.

عوارض پارگی تسمه تایم؛ ایجاد مشکل در میل لنگ و سیلندر موتور

مراجعه به‌موقع به تعمیرگاه برای تعویض تسمه تایم و جلوگیری از آسیب‌های جدی‌تر

مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده بهترین زمان تعویض تسمه تایم شامل مسافت طی شده، شرایط رانندگی، نشانه‌های آسیب و مدل خودرو می‌شوند. تولیدکنندگان خودروها زمانی را برای تعویض تسمه تایم هر خودرو ارائه می‌دهند؛ اما با مراجعه به تعمیرگاه برای تعویض این قطعه، ابتدا سلامت آن به‌طور‌کامل بررسی می‌شود و سپس درصورت نیاز آن را تعویض می‌کنند.

ازآنجایی‌که تسمه تایم یکی از قطعات حیاتی موتور خودرو است، توصیه می‌شود در زمان تعیین شده حتما خودرو را به تعمیرگاه ببرید. تعویض تسمه تایم نه تنها به افزایش عمر موتور کمک می‌کند بلکه از خسارات جدی‌تر خودرو جلوگیری خواهد کرد. به عبارت دیگر، تعویض تسمه تایم به معنی حفظ سلامت موتور و عملکرد بهینه خودرو است. درصورتی‌که سوالی در مورد تسمه تایم دارید، در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.