اگر به اوایل سال های 2000 تا اواخر 2010 برگردیم، خرید یک ماشین چینی مثل بازی کردن رولت روسی بود، شما نمی‌دانستید ماشینی که خریده‌اید خوب است یا بد، بیشتر هم به این دلیل که اغلب این برندها بسیار نوپا بودند یعنی هنوز در بازار اثبات نشده بودند و محصولاتشان به‌ هرحال از نظر مکانیکی در دنیای واقعی ثابت نشده و تست نشده بود.

این مسئله اما مربوط به گذشته بود و حالا تعداد زیادی از خودروها با استاندارد بالاتری تولید می‌شوند و خیلی از آن‌ها آن‌قدر قابل‌اعتماد و باکیفیت هستند که می‌توان مسافت‌های طولانی را با آن‌ها رانندگی کرد، بدون این‌که کیفیتشان را از دست بدهند و در عین‌ حال قطعاتشان نیز به‌ راحتی قابل تهیه از نمایندگی‌های مجاز فروش است. پس سوال این است آیا با همه این حرف‌ها خودروهای چینی ارزش سرمایه‌گذاری و اعتماد برای رانندگی‌های طولانی مدت را دارند؟ چند دلیل برایتان ارائه می‌دهیم که بگوییم چرا وضعیت این خودروها الان با گذشته متفاوت است.

لجستیک

اصلی‌ترین شکایت برندهای جوان در گذشته، نبود قطعاتشان در بازار بود. در گذشته تدارکات این برندها به ‌اندازه‌ی الان بزرگ نبود. خطوط حمل ‌و نقل تامین هنوز در حال ساخت بود و خیلی از خدماتی که امروزه از آن‌ها بهره‌مند می‌شویم در آن زمان وجود نداشتند. در طول سال‌ها توسعه‌های زیادی انجام ‌شده و اکنون به لطف خطوط حمل ‌و نقل هوایی یا زمینی، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که قطعات موردنیازتان طی یک هفته یا 7 روز به دستتان برسد. برند جیلی می‌گوید که زمان تحویل بیشتر قطعاتش حدود 7 روز است و از سوی دیگر سایر برندهایی که خودروهایشان را از چین میگیرند، مثل شرکت ولکس واگن فیلیپین با مدل‌های سانتانا، لاویدا و لاماندو، قطعاتشان به‌ خوبی در بازار موجود است؛ آن‌ هم به لطف انبارهایی که مؤسسه آیالا به ‌همین‌ منظور نگه می‌دارد.

در گذشته مجبور بودید ماه‌ها منتظر بمانید و باز هم همه‌ چیز مثل تاس انداختن، تصادفی بود. امروزه اما حتی فروشگاه‌های آنلاینی مثل شاپی و لازادا در جهان وجود دارند که می‌توانند تمامی قطعات مورد نیازتان را برایتان بسته بندی کرده و بسته را درست درب منزلتان تحویل دهند. به‌ عبارت‌ دیگر شاید تحویل قطعات ماشین کمی بیشتر طول بکشد اما به ‌هرحال برخی برندها بسیار مجهز و باهوش هستند و تأسیسات و ارتباطات تدارکاتی گسترده‌ای دارند تا تضمین کنند قطعات یدکی ماشین شما به‌ موقع در نمایندگی‌های فروش وجود داشته باشد. به عنوان مثال مدیران خودرو در ایران در این زمینه جز فعال ترین هاست.

نمایندگان فروش

یکی از نقاط ضعف بیشتر برندهای چینی که در گذشته وارد بازار شدند، به شبکه نمایندگان فروش و سرمایه لازم برای ایجاد شبکه‌ نمایندگان فروش و مراکز خدمات‌دهی برمی‌گشت که مشتریان در صورت نیاز بتوانند به آنها مراجعه کنند. شما به کارکنان و یک انبار پر از قطعات یدکی نیاز دارید تا تجارت خود را سرپا نگه دارید. همچنین باید مطمئن شوید که افراد شایسته‌ای به نمایندگی از شما به مشتریان خدمات می‌دهند یا خودروهایشان را تعمیر می‌کنند و بر این مسئله نظارت دارند. مدیریت یک نمایندگی فروش جنبه‌های متعددی را دربرمی‌گیرد و داشتن نمایندگی فروش خوب بسیار حائز اهمیت است.

به‌ جای مؤسسه‌های حقوقی کوتاه‌مدت، هم‌ اکنون شرکت‌های بلندمدت سکان این برندهای چینی را به دست گرفته‌اند که کاملاً با نیروی انسانی، املاک و تجربه در این صنعت مجهز هستند. اگر به چند تا از برندهای مشهورتر این کشور مثل جیلی، MG و چری نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که همه آن‌ها از سوی مؤسسه‌های بسیار بزرگ و معروفی در این صنعت حمایت می‌شوند. شرکت والد جیلی بیشتر به دلیل شراکتش با میتسوبیشی فوسو معروف است، هر چند که حامی مالی برند جیلی شرکت Sojitz G Auto Philippines است. در ابتدا شبکه نمایندگان فروش جیلی چندان گسترده نبود و از همان اول فقط یک نمایندگی فروش در شمال EDSA برایشان کار می‌کرد. الان اما وضعیت متفاوت است و جیلی چند نمایندگی فروش دیگر به‌ ویژه در مناطق ایالتی دنیا تأسیس کرده ‌است.

MG از سوی مؤسسه Covenant Car Company تولید شده ‌است که برند آمریکایی شورولت متعلق به آن‌ها است. برای مدتی خودروهای شِوی و MG هر دو در یک جا سرویس‌دهی می‌شدند، سپس نمایندگان فروش MG در سراسر دنیا شعبه زدند؛ به ‌ویژه برای خدمات کامل خودروهای MG با رویه جلویی و طراحی داخلی. گسترش سریع خودروی MG در فیلیپین با حمایت شبکه نمایندگان مجاز امکان پذیر شد. درست به همین شکل، برندهایی مثل چری و ماکسوس که نمایندگان فروششان را با برندهای دیگر ترکیب کردند تا فضای مشترکی برای سرویس‌دهی به خودروها داشته باشند نیز با استقبال خوبی روبرو شدند. برای مثال نمایندگان فروش خودروی ماکسوس با خودروی کیا یا ولکس واگن و حتی موتورسیکلت‌های KTM مشترک هستند. درعین‌حال گروه چری اتو متعلق به شرکت گروه خودروسازی یونایتد آسیا (United Asia Automotive Group) خودروهای فوتون و چری را تولید می‌کنند. این شرکت در حال حاضر به لطف موفقیت برند فوتون شبکه بسیار بزرگی از نمایندگان فروش را دارد و خودروی چری نیز با پیوستن به این دو برند در نمایندگی‌های مشترک از این شبکه بزرگ بهره می‌برد. همچنین سپند خودرو در این زمینه به فروش اقساطی محصولات چری مشغول است.

کیفیت بالا

سطح کیفیت در خودروهای چینی امروزه بسیار بالا و برابر با برندهای ژاپنی، آمریکایی و حتی اروپایی دنیا است. تولیدکنندگان چینی آن‌قدر به بلوغ رسیده‌اند که حتی برخی برندهای بزرگ متوجه کیفیت و مهارت خودروهای چینی شده‌اند، آن‌قدر زیاد که برای تولید محصولات خودشان یا حداقل برخی از قطعات اصلیشان به این خودروسازی‌های چینی تکیه کرده‌اند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان چینی مثل جیلی در حقیقت یک برند اروپایی را در دست دارند که ملزمشان می‌کند خودروهایی با استاندارد بالا تولید کنند. با سرمایه‌گذاری در طراحی‌های کیفی برای بسترهای خودروها و تناسب و پرداخت ماشین‌ها، برند جیلی توانسته سرمایه‌گذاری‌اش را در بخش مقرون‌به‌صرفه‌تر بازار به ثمر برساند. حتی خودروی چری هم از حدود 10 سال پیش توانست مطرح شود. صف‌های طویل خودروهای تیگو که امروزه در جاده‌ها مشاهده می‌شوند حاکی از عملکرد بسیار متفاوت آنها نسبت ‌به گذشته است. طراحی داخلی خودروهای چینی کاملاً بی‌نقص است و حتی شاسی اتومبیل نسبت‌ به قبل تغییر زیادی داشته ‌است. دراین‌میان مدل‌های MG، ولکس واگن و برخی از مدل‌های کیا با همان استانداردهای تعیین ‌شده از سوی برندهای اروپایی از کارخانه خارج می‌شوند. ما دقیقاً نمی‌دانیم که این برندها چه حرفی برای گفتن دارند اما اگر دست روی یکی از این محصولات بگذارید، به احتمال زیاد از پس استانداردهای موردنظر شما برمی‌آیند. اگر قصد خرید قسطی خودروهای جیلی رو دارید با ما تماس بگیرید.

خدمات پس ‌از فروش

این که کاری کنید یک نفر خودروی شما را خریداری کند یک سوی قضیه است، اما مسئله دیگر این است که تجربه مالکیت آن‌ها را تا حد ممکن ساده و لذت بخش کنید. خدمات‌دهی بخش مهمی از تجربه‌ی مالکیت یک خودرو است و متأسفانه اولین سیستم‌های خدمات پس ‌از فروش به ‌اندازه‌ی امروز خوب نبودند. درحال‌حاضر نمایندگان فروش زیادی وجود دارند که کاملاً از ویژگی‌های محصولی که می‌فروشند آگاه هستند. افراد باتجربه‌ای مدیریت این خدمات و حفاظت از این برندهای جدید را برعهده دارند که باعث می‌شوند مشتریان اطمینان بیشتری به این برندها داشته باشند.

این فقط خدمات‌دهی نیست که باعث می‌شود افراد تجربه خوب یا بدی از یک برند داشته باشند، بلکه همچنین ضمانت‌ها وگارانتی‌هایی که همراه خودرو ارائه می‌شوند نیز مهم هستند. حداقل روی کاغذ، یکی از بهترین گارانتی ها در ایران در واقع متعلق به خودروی چری است که یک برنامه سرویس‌دهی 3 ‌ساله، گارانتی کلی خودرو 5 ‌ساله و گارانتی موتور 10 ساله دارد. رقابت با همچین گارانتی تقریباً غیرممکن است. برندهای دیگری هم مثل جیلی این گارانتی 5 ‌ساله را در خدماتشان دارند اما همراه کردن این گارانتی با گارانتی که فراتر از ضمانت عادی برای موتور است، تقریباً ادعایی شجاعانه است. گروه خودروسازی چری واقعاً می‌خواهد که مشتریانش به برند چری اعتماد کنند و به ‌همین دلیل با ارائه این گارانتی می‌خواهد کیفیت محصول خود را تضمین کند. تا وقتی‌ که یک شرکت به تعهداتش عمل کند، وجود گارانتی بلندمدت صرفاً تجربه‌ی این معامله را شیرین‌تر می‌کند.

به ‌این ‌ترتیب آیا خودروهای چینی ارزش خرید دارند؟

خب بستگی به این دارد که شما برای چه چیزی ارزش قائل باشید. اگر شما فرد حسابگری هستید و درعین‌حال می‌خواهید هر قران پولتان را به ‌خوبی خرج کنید پس شاید بهتر باشد که گزینه‌هایتان را به خودروهای چینی سال 2021 گسترش دهید. خود ما هم از میزان پیشرفت این خودروهای جدید شوکه شده‌ایم، مخصوصاً در زمینه خدمات پس ‌از فروش، سرویس‌دهی و قیمت‌گذاری.

سپس می‌رسیم به ماشین‌هایی مثل جیلی که با وجود گارانتی 5 ساله دارند، کیفیت و عملکرد مدل‌های آن‌ها هم نسبت ‌به قیمتشان تقریباً خیره‌کننده است. خودروهایی مثل جیلی اوکاوانگو را می‌توانستند بیشتر هم قیمت‌گذاری کنند اما چنین کاری نکرده‌اند و این باعث شده این ماشین 7 سرنشین ارزش استثنایی پیدا کند. کلکسیون ویژگی‌های فراوان همراه کیفیت بالا همه و همه در یک پکیج رضایت‌بخش و زیبا. دیگر فکر نکنم نیازی باشد بگوییم که شما دارید ماشینی می‌خرید که با استانداردهای ولوو و کیفیت و طراحی مطابق با آن تولید شده ‌است. حتی مقرون‌به‌صرفه ترین گزینه یعنی کولری هم با برخی از برندهای اروپایی رقابت می‌کند.

چری برندی است که قصد دارد گام بزرگ‌تری بردارد و با پرچمی جدید، گذشته‌ی خود را پشت سر بگذارد. تیگو 8 ارزش فوق‌العاده‌ای دارد، زیرا شما یک خودرو با سایز متوسط دریافت می‌کنید که ‌اندازه‌اش برابر یک مزدا CX9 است که قیمتی تقریباً دو برابر تیگو دارد. مطمئنا در مزدا با ویژگی‌های بهتر و موتور متمرکزتری خواهید شد اما به‌ هر حال شما دارید برای ماشینی مشابه آن قیمت کمتری می‌پردازید؛ تیگو 8 نرخ قیمت‌گذاری بسیار مناسبی دارد که کاملاً وسوسه کننده است.

علاوه‌براین، برندهای دیگری مثل ماکسوس، MG و ولکس واگن زیر پرچم شرکت SAIC، با مدل‌های منحصربه‌فردی که کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند، مثل MG ZS مطرح می‌شوند که در سال 2019 با استقبال فراوانی روبرو شد. MG به لطف این‌که به‌ خاطر پکیج خوبی که ارائه‌ داد توانست فروش درخشانی داشته و به ‌خوبی در بازار ظاهر شود. این یک خودروی مقرون‌به‌صرفه دیگر زیر یک میلیون با فروش خوب و سایر ویژگی‌های استاندارد از برندی است که سبک منحصربه‌فرد خودش را دارد؛ حتی اگر از چند برند دیگر الهام‌گرفته باشد.

و سخن آخر اینکه این خودروها ارزش پولی که برایشان می‌پردازید را دارند؛ اگرچه نمی‌توان این مسئله را به همه تعمیم داد اما از طرفی هم نمی‌توان انکار کرد که کشور چین در صنعت خودروسازی کشورهایی مانند ایران و فیلیپین غوغایی به پا کرده ‌است و باعث شده سایر برندها استراتژی‌هایشان را بازبینی کنند؛ مثل برند فورد که اخیرا خودروی فورد تریتوری خود را معرفی کرده ‌است.

هرچند که چون این غول‌های صنعت خودروسازی قبلاً جای پایشان را محکم کرده‌اند، اکنون این تولیدکنندگان چینی هستند که باید بتوانند در زمان مناسب، کارت‌های درستی بازی کنند. با توجه به آنچه گفتیم و با وجود شبکه گسترده‌ای از نمایندگان مجاز، افراد متعهد و خدمات پس ‌از فروش عالی برای محصولاتی با کیفیت، سخت است بگوییم که خودروهای چینی ارزش خریدن ندارند، مخصوصاً وقتی ‌که برچسب قیمت آن‌ها این‌قدر کم باشد. اگر قصد خرید خودروی چینی گرفتید، سپند خودرو شرایط خوبی را برای فروش اقساطی خودروهای چینی در نظر گرفته است. خرید قسطی خودرو در این شرکت با شرایط منعطف فراهم شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.