نام لندرور یکی از برندهای افسانه‌ای و نمادین صنعت خودرو محسوب می‌شود. به مدت 70 سال، این شرکت برخی از قوی‌ترین و بادوام‌ترین خودروهای دنیا را توانسته بسازد. البته که مدل‌های لندرور هم مشکلات خاص خود را داشته‌اند، ولی در کل، این شرکت جایگاه ویژه‌ای در قلب خیلی از ماشین بازها دارد.

به همین دلیل نگاهی به گذشته کرده و در این مطلب، قصد داریم شما را با برخی از مهم‌ترین مدل‌های تاریخ لندرور آشنا کنیم.

اگر می‌خواستیم واقعاً حق مطلب را ادا کنیم، این لیست باید شامل 30 مدل می‌شد، ولی به سختی موفق شدیم آن را به 12 مدل کاهش بدهیم. اگر احساس می‌کنید مدل دیگری بود که شایستگی حضور در این لیست را داشت، حتماً در بخش کامنت نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

لندرور دیفندر Works V8

لندرور دیفندر Works V8

به لطف رونمایی از نسخه‌های ویژه مختلف، دیفندر را نمی‌توان مدلی که برای همیشه مرده است به حساب آورد. سال پیش، لندرور تأیید کرد که قصد دارد 150 دستگاه از نسخه ویژه Works V8 را تولید کند. این خودرو با استفاده از موتور هشت سیلندر خورجینی 5 لیتری اف تایپ، 400 اسب بخار قدرت تولید می‌کند و در کنار ترمزهای قوی، سیستم تعلیق بهتر و کابینی لوکس، بدون شک یکی از بهترین نسخه‌های دیفندر است.

لندرور Series IIA Pink Panther SAS مدل 1968

لندرور Series IIA Pink Panther SAS مدل 1968

زمانی که نیروی ویژه SAS ارتش بریتانیا لندرورها را به عمان برد، تنها یک رنگ بدنه وجود داشت که آن‌ها می‌توانستند انتخاب کنند. صورتی! ظاهراً، این رنگ بدنه استتار خوبی در صحراهای خاورمیانه داشت، موضوعی که نهایتاً سبب ایجاد لقب پلنگ صورتی برای این خودرو گردید. ولی اگر احساس می‌کنید این لندرورهای صورتی بامزه بوده‌اند، سخت در اشتباهید. شرکت آن‌ها را به آپشن هایی مانند مسلسل، نارنجک دودزا و محلی برای استقرار اسلحه تک تیرانداز مجهز کرده بود.

لندرور 101 FC Judge Dredd

لندرور 101 FC Judge Dredd

خودروی 101 Forward Control شباهت زیادی به یک لندرور ندارد و بیشتر خودرویی ویژه بود که برای ارتش طراحی شده بود، ولی ظاهر نهایی آن سبب شد تا این خودرو حتی ظاهری شبیه به مدل‌های لامبورگینی هم نداشته باشد. در فیلم Judge Dredd سیلوستر استالونه، لندرور تنها خودروسازی است که پابرجا باقی مانده و تاکسی‌های زرد رنگ آینده نگرانه آن در همه جای شهر دیده می‌شوند. ولی زیر بدنه عجیب و غریب آن، این خودرو در واقع همان مدل 101 FC بود.

لندرور Cuthbertson Series II Tracked

لندرور Cuthbertson Series II Tracked

ترکیب یک لندرور و یک تانک را یک لحظه تصور کنید. تنها چیزی که می‌توانیم فکر کنیم این است که جیمز کوتبرستون، زمانی که Cuthbertson Series II Tracked را طراحی می‌کرد چنین ترکیبی را در نظر داشته است. این خودرو به جای چرخ‌های معمولی، به دو جفت چرخ زنجیری مجهز شده بود و ارتش از آن برای رانندگی در مکان‌هایی که تانک‌های سنگین امکان رانندگی نداشتند استفاده کرد. فقط 20 دستگاه از این خودرو ساخته شد و حداکثر سرعتش زیر 35 کیلومتر بر ساعت بود.

لندرور دیفندر 110 Tomb Raider

لندرور دیفندر 110 Tomb Raider

تقریباً همه می دانیم که یک لندرور می‌تواند خودرویی مناسب برای لارا کرفت باشد و همین گونه هم شد. لندرور وی یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مدل‌های تاریخ شرکت محسوب می‌شود. این خودرو که به مواردی مانند رول کیج اضافی، نردبان و چرخ یدک نصب شده روی کاپوت مجهز شده، بدون شک یک دیفندر فوق العاده است. این خودرو به قدری محبوب و معروف شد که در تیراژ بسیار محدود، شرکت آن را وارد خط تولید کرد. متاسفانه این مدل همه آپشن های لندرور لارا کرفت را نداشت.

رنج رور کانورتیبل Octopussy

رنج رور کانورتیبل Octopussy

سال‌ها قبل از این که لندرور مدل روباز اووک را طراحی و روانه بازار کند، جیمز باند صاحب یک رنج رور روباز شده بود. این خودرو که زیر کاپوت خودرو به یک موتور فوق العاده قدرتمند مجهز بود در سکانس آغازین فیلم Octopussy به سال 1983 و با بازی راجر مور معروف حضور داشت. بعد از این خودرو بود که خیلی‌ها سعی کردند سقف رنج رور خود را ببرند، ولی نهایتاً سال 2015 بود که لندرور از مدل روباز رنج رور اووک رونمایی کرد.

لندرور دیفندر SVX Spectre مدل 2014

لندرور دیفندر SVX Spectre مدل 2014

در فیلم‌های جیمز باند، استفاده از محصولات خاص تولید شده برای فیلم مانند ساعت‌های مچی امگا در فیلم کازینو رویال تا مدل‌های مختلف لندرور همواره وجود داشته است. مانند بسیاری از فیلم‌های قبلی، محصولات جگوار لندرور حضور پر رنگی در فیلم Spectre داشتند و در یکی از صحنه‌های معروف تعقیب و گریز فیلم، می‌توانیم چند دیفندر، یک رنج رور اسپرت اس وی آور و یک فروند هواپیمای BN2 Islander را ببینیم. فقط 10 دستگاه دیفندر برای این فیلم ساخته شده ولی همه آن‌ها از فیلم جان سالم به در نبردند!

رنج رور TACR2 شش چرخ

رنج رور TACR2 شش چرخ

از جمله وسایل نقلیه و خودروهای بسیار مهم در یک فرودگاه، در کنار خودروهایی که بارها را جابجا می‌کنند، خودروهای آتش نشانی هستند. از این روف زمانی که نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به دنبال یک خودروی آتش نشانی قوی بود، لندرور بهترین را برایشان طراحی کرد. محصول نهایی یک رنج رور شش چرخ با یک نردبان روی سقف و برخی چراغ‌های اضافی بود. برخی تعداد محدود از این خودرو هنوز هم در برخی فرودگاه‌های مدرن فعالیت می‌کنند.

رنج رور Trans Americas Expedition

رنج رور Trans Americas Expedition

در سال 1971، ماجراجوی بریتانایی معروف، سروان جان برشفورد اسنل سفری جذاب از آلاسکا به تیرا دل فوگو، در جنوبی‌ترین نقطه آمریکای جنوبی انجام داد. برای این کار، وی از دو رنج رور ویژه بازار سوئیس به منظور تکمیل سفر حدوداً 29 هزار کیلومتری خود استفاده کرد. هر دو خودرو همچنان زنده هستند و خود وی نیز، اکنون 82 اله است.

لندرور دیسکاوری Camel Trophy 91

لندرور دیسکاوری Camel Trophy 91

مسابقه Camel Trophy که بین سال‌های 1980 تا 2000 برگزار می‌شد، یک مسابقه آفرود بود که بیشتر به دلیل حضور لندرورهای به رنگ خاکی‌اش معروف است. در نخستین دوره تمامی خودروها جیپ بودند، ولی بعد از آن فقط لندرورها در این مسابقه شرکت می‌کردند. بعد از مسابقه معمولاً لندرور با اعمال تغییراتی روی خودروها آن‌ها را می فروخت، ولی بعضی از آن‌ها هنوز زنده بوده و توسط مالکان خود به روزهای اوجشان بازسازی شده‌اند.

لندرور دیسکاوری G4 Challenge مدل 2003

لندرور دیسکاوری G4 Challenge مدل 2003

جانشین معنوی Camel Trophy مسابقه G4 Challenge بود که در آن لندرورها باز هم با یکدیگر، البته این بار با رنگ بدنه‌ای نارنجی مسابقه می‌دادند. این مسابقه فقط دو باره طی سال‌های 2003 و 2006 برگزار شد و مسابقه سال 2009 به علت بحران اقتصادی لغو گشت. تعداد 297 دستگاه از این خودروها هنوز در دستان مالکان خصوصی خود زنده بوده و حتی یک باشگاه مالکان این خودرو نیز اکنون در بریتانیا وجود دارد.

لندرور دیفندر 90 Heritage Edition 2016

لندرور دیفندر 90 Heritage Edition 2016

زمانی که لندرور اعلام کرد مدل دیفندر آخرین روزهای عمرش را سپری می‌کند، یک نسخه ویژه از آن روانه بازار شد. در واقع سه نسخه ویژه ساخته شدند، ولی مدل Heritage Edition از همه بهتر بود. این خودرو که در طراحی‌اش از مدل اورجینال سری 1 الهام گرفته شده، رنگ بدنه سبز نعنایی و یک نشان کوچک HUE 166 نیز روی خود داشت.

آیا به برند لندرور و دنیای آفرود علاقه دارید؟ آیا می دانید با شرکت در طرح فروش اقساطی تویوتا در وب سایت سپند خودرو می توانید یکی از مدل های آفرود این شرکت ژاپنی را خریداری کنید؟