این روزها آمریکایی بیشتر از همیشه مدل‌های سدان خود را با کراس اورها و شاسی بلند ها عوض می‌کنند. علت چیست؟ فضای سرنشین و بار بیشتر، سیستم دو دیفرانسیل که پایداری بهتری در جاده‌های خیس و برفی دارند و ارتفاع سواری بیشتر که می‌تواند پشت فرمان دید بهتری را در اختیار آن‌ها قرار بدهد.

در حالی که کراس اورها و شاسی بلندهای امروزی همگی مدل‌های کامپکت و ساب کامپکت هستند، مصرف سوخت آن‌ها نیز بسیار کم شده و همین جذابیت‌های آن‌ها برای خریداران را به میزان زیادی افزایش داده است. ولی با این حال، در قیاس با سدان ها و هاچ بک‌ها هنوز هم مصرف سوخت این مدل خودروها بیشتر است. علت آن این است که طراحی بدنه آن‌ها به اندازه سدان های کوچک آیرودینامیک نیست، وزن بیشتری دارند و همین مصرف سوختشان را بالاتر می‌برد.

با توجه به افزایش نسبی قیمت بنزینی در آمریکا به نسبت سال پیش، خریداران طبقه متوسط بیشتر از همیشه به شاسی بلندهای کم مصرف اقبال نشان می‌دهند. به منظور کمک به این افراد برای یافتن مدل‌های شاسی بلند کم مصرف، در این مطلب می‌خواهیم 10 مدل کراس اور و شاسی بلند کم مصرف سال 2018 را به شما معرفی کنیم.

10 – تویوتا C-HR

تویوتا C-HR

مصرف سوخت ترکیبی: 8.1 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

به عنوان یکی از جدیدترین مدل‌های سگمنت کراس اور شاسی بلند، تویوتا C-HR ظاهری اسپرت دارد، ولی با این حال مصرف سوخت میانگین موتور 2 لیتری 144 اسب بخاری 4 سیلندر آن در کنار گیربکس اتومات CVT بسیار خوب است. برخلاف بسیاری از مدل‌های دیگر بازار این خودرو دو دیفرانسیل نبوده و فقط در مدل دیفرانسیل جلو در بازار حضور دارد. هزینه بنزینی سالانه این خودرو به صورت میانگین 1500 دلار می‌باشد.

9 – سوبارو کراس ترک

سوبارو کراس ترک

مصرف سوخت ترکیبی: 8.1 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

سوبارو کراس ترک که برای مدل سال 2018 به روز شده، در مدل استاندارد خود که دو دیفرانسیل نیز هست مصرف سوخت خوبی دارد. این خودرو قدرت مورد نیازش را از یک موتور 4 سیلندر خطی 2 لیتری متصل به یک گیربکس CVT اتومات تأمین می‌کند. مدل جدید این خودرو هندلینگ بهتر، تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی بیشتر و یک حالت رانندگی X-Mode دارد که با فعال کردن آن توانایی آفرود خودرو را می‌توانید افزایش بدهید. با گیربکس اتومات، میانگین هزینه سوخت سالانه این خودرو حدوداً 1500 دلار خواهد بود.

8 – بیوک انکور

بیوک انکور

مصرف سوخت ترکیبی: 7.8 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

بیوک انکور به عنوان پرزرق و برق‌ترین شاسی بلند ساب کامپکت غیرآلمانی بازار آمریکا، به لطف سیستم عایق کاری خوب بدنه یکی از بی سروصداترین کابین‌ها را در سگمنت خود دارد. موتور 1.4 لیتری توربو 4 سیلندر آن در کنار گیربکس شش دنده اتومات شتاب گیری خوبی برای خودرو به ارمغان آورده است. مصرف سوخت ترکیبی آن به ازای هر صد کیلومتر رانندگی معادل 7.8 لیتر می‌باشد. هزینه سوخت یک ساله میانگین آن 1450 دلار ذکر شده است.

7 – هیوندای کونا

شاسی بلند هیوندای کونا

مصرف سوخت ترکیبی: 7.8 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

هیوندای کونا یک کراس اور ساب کامپکت است که خریداران جوان را هدف قرار داده و طراحی ظاهری فوق العاده اسپرت و به روزی دارد. مصرف سوخت موتور 1.6 لیتری 175 اسب بخاری توربو 4 سیلندر آن در کنار گیربکس اتومات هفت دنده بسیار خوب بوده و سالانه 1450 دلار باید هزینه بنزین با این خودرو پرداخت کنید. در مدل دو دیفرانسیل مصرف سوخت ترکیبی این خودرو حدوداً 8.5 لیتر ذکر شده است. مصرف سوخت این خودرو با موتور استاندارد 2 لیتری 147 اسب بخاری و گیربکس شش دنده اتومات نیز در حالت ترکیبی 7.8 لیتر می‌باشد.

6 – هوندا CR-V

هوندا CR-V

مصرف سوخت ترکیبی: 7.8 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

مدل کامپکت هوندا CR-V با موتور 1.5 لیتری توربو 4 سیلندر و گیربکس اتومات CVT مصرف سوخت تقریباً مشابهی با برادر خود HR-V دارد. در مدل مجهز به موتور 2.4 لیتری 4 سیلندر تنفس طبیعی مصرف سوخت ترکیبی آن برابر با 8.1 لیتر می‌باشد. در مدل مجهز به سیستم دو دیفرانسیل، مصرف سوخت خودروی اندکی بیشتر است. در مدل پایه این خودرو بسیاری از سیستم‌های ایمنی و کمک رانندگی به صورت استاندارد ارائه شده‌اند. هزینه سوخت سالیانه این خودرو با موتور 1.5 لیتری توربو 1450 دلار و با موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی 1550 دلار ذکر شده است.

5 – هوندا HR-V

هوندا HR-V

مصرف سوخت ترکیبی: 7.5 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

کراس اور ساب کامپکت هوندا HR-V مبتنی بر هاچ بک هوندا فیت ساخته شده، ولی ارتفاع سواری بیشتری در کنار کابینی جادارتر و فضای باری بیشتر دارد. این خودرو قدرت مورد نیازش را از یک موتور 1.8 لیتری 4 سیلندر با 141 اسب بخار قدرت تأمین کرده و به یک گیربکس دستی شش سرعته در مدل پایه یا اتومات CVT مجهز است. از مهم‌ترین قابلیت‌ها و امکانات آن می‌توانیم به صندلی جادویی ردیف دوم که برای افزایش فضا به شیوه‌های مختلف می‌توان آن را تا کرد اشاره کنیم. هزینه سالیانه سوخت آن حدوداً 1400 دلار تخمین زده می‌شود.

4 – مزدا CX-3

مزدا CX-3

مصرف سوخت ترکیبی: 7.5 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

مزدا CX-3 زیبا و جذاب کابین خیلی جاداری ندارد، ولی اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به فضای سرنشین و بار خیلی زیادی نیاز ندارید، این خودرو می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. موتور 2 لیتری 4 سیلندر آن 146 اسب بخار داشته و به یک گیربکس شش دنده اتومات مجهز شده است. در مدل دو دیفرانسیل مصرف سوخت خودرو کمی افزایش می‌یابد. سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا EPA می‌گوید CX-3 سالانه 1400 دلار به صورت میانگین هزینه بنزین دارد.

3 – جی‌ام‌سی Terrain

جی‌ام‌سی Terrain

مصرف سوخت ترکیبی: 7.3 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

مانند برادر دوقلوی خود شورولت اکوناکس، شاسی بلند جی‌ام‌سی Terrain با پیشرانه 1.6 لیتری توربودیزل 4 سیلندر و گیربکس شش دنده اتومات خود مصرف سوخت بسیار خوبی دارد. مصرف سوخت آن با موتور استاندارد 1.5 لیتری 170 اسب بخاری برابر با 8.4 لیتر بوده و موتور شش سیلندر خورجینی 2 لیتری 252 اسب بخاری‌اش 9.8 لیتر به صورت میانگین بنزین مصرف می‌کند. در مدل‌های دو دیفرانسیل انتظار افزایش مصرف سوخت در مقایسه با اعداد ذکر شده را داشته باشید. در مدل دیزلی هزینه سالانه مصرف سوخت برابر با 1550 دلار خواهد بود.

2 – شورولت اکوناکس

شورولت اکوناکس

مصرف سوخت ترکیبی: 7.3 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

شورولت اکوناکس که برای مدل سال 2018 به روز شد در مدل مجهز به موتور 1.6 لیتری توربو دیزل 4 سیلندر خود مصرف سوخت بسیار خوبی دارد. البته به مانند جی‌ام‌سی ترین دو موتور دیگر 1.5 لیتری 170 اسب بخاری و 2 لیتری 252 اسب بخاری مصرف بیشتری در مقایسه با این پیشرانه دیزلی دارند. در مدل‌های دو دیفرانسیل مصرف سوخت بالاتر می‌رود. میانگین هزینه یک ساله سوخت آن در مدل توربودیزل یا 1.5 لیتری توربو 4 سیلندر بنزینی در مدل‌های دیفرانسیل جلو 1550 دلار بوده و در مدل 2 لیتری 252 اسب بخاری این عدد مساوی 2100 دلار می‌باشد.

1 – نیسان کیکس

نیسان کیکس

مصرف سوخت ترکیبی: 7.1 لیتر به ازای هر صد کیلومتر

مدل اسپرت و فوق العاده جذاب نیسان کیکس به نوعی جای جوک را در خانواده مدل‌های 2018 نیسان گرفته و یک شاسی بلند شهری ساب کامپکت دیگر این کمپانی محسوب می‌شود. موتور 1.6 لیتری 125 اسب بخاری 4 سیلندر آن در جاده شاید قوی‌ترین و سریع‌ترین نباشد، ولی با کمک گیربکس CVT اتومات نیسان، مصرف سوخت فوق العاده ای در اختیار شما قرار خواهد داد. نیسان کیکس همچنین یکی از ارزان‌ترین شاسی بلندهایی است که به صورت استاندارد به سیستم ترمز اضطراری خودکار مجهز شده است.

هرچند، برخلاف دیگر مدل‌ها در این سگمنت، نیسان کیکس فقط در مدل دیفرانسیل جلو موجود بوده و خبری از سیستم دو دیفرانسیل برای آن نیست. هزینه میانگین سالانه سوخت آن 1350 دلار ذکر شده است.

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ اگر به دنبال خرید شاسی بلندهای کم مصرف هیوندای هستید، در وب سایت سپند خودرو هم اکنون فروش اقساطی هیوندای برقرار است.