با توجه به مالیات های سنگین خودروهای وارداتی خودروهای چینی از ارزش خرید بالایی برخوردارند و کمپانی های چینی با علم به این مسئله هر روز خود را به سلیقه مخاطبان نزدیک تر می کنند. شرکت چری که با نام MVM در ایران معروف شد در حال حاضر باسابقه ترین برند چینی در بازار ایران است و بعد از فروش موفق مدل ‌ X33، چند کراس‌اور دیگر شامل تیگو 5 و X22 را در سال اخیر وارد کشور کرده است. در این مقاله محصول جدید این کمپانی را مورد بررسی قرار می دهیم. این خودرو در تصاویری که از آن منتشر شد ظاهرا از تیگو5 کوچک تر بود اما در واقعیت چنین نیست. تیگو7 پرچم دار برند چری و کراس اوورهای این شرکت است. با توجه به آمار فروش اقساطی مدیران خودرو در ایران این بار نیز چینی ها با سرمایه گذاری سنگینی که بر روی طراحی و تولید این خودرو داشتند تلاش می کنند تا جایگاه خود را در بازار حفظ کرده و ارتقا بخشند.

در مورد طراحی تیگو7 بیشتر بدانیم.

در نمای روبروی این خودرو حالت اسپرت و جوان پسند تیگو 7 توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. حس آیرودینامیک بودن با چراغ های مثلثی به مخاطب القا می شود و در عین حال دارای حالت تهاجمی و مدرن می باشند.لوگوی چری درست در جایی نصب شده که بیشترین توجه را معطوف به خود کند، ضمن اینکه استفاده از نوار کروم یکنواختی رخ خودرو را تا حد زیادی تغییر داده است. سپر جلوی تیگو7 دارای قسمت های زیادی است که همین موضوع باعث شلوغ شدن آن شده است، جایگاه لوزی شکل مه شکن ها، دو مجرای عبور هوا در وسط و در قسمت پایین نیز ادوات فلزی نقره‌ای رنگ وجود دارند. در نمای جانبی این خودرو تا حدی غافلگیر خواهید شد و خطوط حجم دهنده ی این قسمت هماهنگی خوبی با دیگر قسمت های این خودرو دارند.
برخلاف نمای جانبی و روبرو اما در نمای عقب شاهد کیفیت بالایی در طراحی نیستیم این تفاوت تا حدی چشمگیر است که گمان می رود طراح قسمت جلو و پشت خودرو یک نفر نباشد. شیشه عقب نسبتا کوچک است و دید مناسبی را در اختیار راننده نخواهد گذاشت، از طرفی فضای خالی آزاردهنده ای روی کاپوت عقب دیده می شود و جنس سپرها پلاستیکی است. شاید بتوان گفت تنها نکته مثبت در خصوص طراحی عقب این خودرو وجود بالچه در انتهای سقف و بالای شیشه‌ می باشد. به طور کلی در تمام قسمت های طراحی این خودرو به وضوح می توان پیشرفت ام وی ام را مشاهده کرد. سبک مدرن در طراحی، گزینه ای است که تیگو7 برای جذابیت بیشترانتخاب کرده است.

آپشن‌ها و امکانات رفاهی
برگ برنده بیشتر خودروهای چینی در ایران آپشن های آنها در کنار طراحی جدیدشان است. تیگو7 نیز هرچند از نظر قدرت پیشرانه جایگاه بالایی ندارد اما آپشن‌های نسبتا کاملی دارد. از امکانات استاندارد تیگو7 می‌توانیم به چراغ‌های اصلی اشاره کنیم که ترکیبی از نوار LED و زنون برای داشتن روشنایی بیشترهستند، بنابراین هم در نمای جلویی و هم در قسمت پشت خودرو جلوه بهتری از تیگو7 در شب شاهد هستیم.
از نظر فنی شاسی و فنربندی اسپرت از نوع مولتی لینک در قسمت عقب وجود دارد و این مزیت محدود به یک مدل نیست. از طرف دیگر جعبه‌دنده‌ی دستی ساخت کمپانی ایسین ژاپن یا نوع دوکلاچه‌ی خشک در نسخه‌ی اتوماتیک آن، از دیگر مزایای تیگو7 می باشند.

در مورد آپشن های رفاهی می‌توانیم به فناوری دید پرنده یا دوربین ۳۶۰ درجه اشاره کنیم که به هنگام حرکت یا پارک خودرو در مسیرهای سخت به کار می آید همچنین چری ادعا کرده است که با استفاده از ۸ سنسور مختلف نصب شده در پیرامون تیگو7، فاصله‌ی مجاز خودرو با اجسام اندازه‌گیری می‌شود و با اعلام هشدار به راننده از حوادث جلوگیری می شود.

سیستم استارت بدون کلید، سقف پانورامیک، گرم‌کن و جمع‌کننده‌ی الکتریکی آینه بغل، تقریبا درهمه‌ی نسخه‌های تیگو 7 موجود خواهند بود. موارد دیگری نیز مانند سنسور باران، بالابر الکتریکی در صندوق عقب، بازتاب لوگوی تیگو روی سطح زمین به هنگام ورود و خروج سرنشینان (Door Welcome Lights)، صندلی‌های تمام چرم با نواردوزی چرم روی داشبورد و سیستم استارت بدون کلید در نسخه‌های فول‌آپشن قابل سفارش می باشند.
تیگو7 تمام سعی خود را برای به دست آورن سهم بزرگی از بازار کراس اوورها کرده است و با طراحی جذاب و آپشن های متنوع مخاطب هدف خود را جوانان قرار داده است اما باید دید این تمهیدات تا چه حد می توانند راهگشا باشند و محبوبیت این خودرو تا چه حدی افزایش می یابد، با گذشت زمان و بررسی میزان فروش اقساطی چری تیگو7 در مقایسه با رقبایش می توان در این مورد نظر دقیق تری ارائه داد.