سانگ یانگ تورس (Torres) ، جدیدترین محصول شرکت سانگ یانگ محسوب میشود. این محصول سال پیش برای عرضه در بازار کره معرفی شد و در حال حاضر با شرکت نورا موتور به بازار ایران وارد شده است.

خودروی کره ای تورس

کراس اوور تورس با سایر محصولات این شرکت سانگ یانگ تفاوت اساسی دارد. البته KG Mobility نام جدید سانگ یانگ پس از خریداری شدن توسط گروه KG و حل مشکلات مالی آن است.

این خودرو با خطوطی اتوکشیده و شارپ، به نحوی طراحی شده است که از دیگر خودروها به صورت قابل توجهی متفاوت باشد. در ادامه، محصول جدید شرکت سانگ یانگ، که نورا موتور به بازار ایران عرضه کرده است، را مورد بررسی قرار میدهیم.

طراحی ظاهری تورس

اگرچه طراحی ظاهری تورس به نظر خشن و مدرن می‌رسد، اما نمی‌توان از شباهت آن با محصولاتی مانند رنج روور و جیپ چشم پوشی کرد. به عنوان مثال، طراحی چراغ‌ها و جلوپنجره در تورس شباهت زیادی به محصولات جیپ دارد. از طرف دیگر فرم چراغ‌های عقب و ستون C، تداعی کننده طراحی رنج روور و لندروور دیفندر است.

چراغ‌های تمام ال‌ای دی خطی با خطوط عمودی در جلوپنجره تورس قابل توجه است. همچنین طراحی ورودی‌های هوا و پایین جلوپنجره با رنگ مشکی انجام شده‌ است.

شاسی بلند جذاب تورس کره ای

برجستگی روی گلگیرها در تورس باعث ایجاد بدنه‌ای عضلانی در این خودرو شده است. همچنین قرارگیری خطوط طراحی شکسته در کنار هم به گونه ای انجام شده تا ظاهری خشن و قدرتمند برای این شاسی بلند ایجاد شود.

در نمای عقب تورس سانگ یانگ، برجستگی جالبی روی درِ صندوق به چشم میخورد که تداعی کننده محل قرارگیری لاستیک زاپاس در خودروهای شاسی بلند آفرودی است.

در قسمت پایین سپر جلو و پشتی، صفحه نقره‌ای رنگی به چشم می‌خورد.

به طور کلی، طراحی سانگ یانگ تورس جذاب و قدرتمند است، اما نمی‌توان از شباهت‌های آن با محصولات جهانی مانند رنج روور و جیپ چشم پوشید. از نظر اندازه، تورس ما بین دو خودروی کوراندو و رکستون قرار می‌گیرد.

طراحی کابین

طراحی داخلی سانگ یانگ تورس نیز از قابلیت ها و جذابیت های خاصی برخوردار است. پس از نشستن در صندلی راننده، شاهد قرار گرفتن در یک فضای مدرن و پیشرفته هستیم. طراحی صفحه فرمان نیز بسیار جالب است و به گونه ای است که ما را به یاد قرار گرفتن در فضای بازی های کنسولی می اندازد. جلوآمپر خودروی تورس،  مجهز به یک صفحه نمایش دیجیتالی برای کنترل و مدیریت انواع مختلف اطلاعات خودرو است. در قسمت میانی داشبورد نیز یک صفحه نمایش لمسی برای سیستم اطلاعات سرگرمی و رسانه ای قرار دارد.

همچنین در پایین داشبورد نیز یک پنل لمسی دیگر برای تنظیمات مربوط به سیستم تهویه قرار گرفته است. همچنین، فرمان این خودرو از دو طرف کات خورده و با وجود داشتن ابعاد نسبتا بزرگ، به شکلی خوش دست طراحی شده است.

سانگ یانگ تورس در بازار ایران

در کل، داخلی سانگ یانگ تورس با طراحی پیشرفته و جذابیت های خاص خود، نشان می دهد که سازندگان این خودرو در نظر داشته اند تا یک فضای رانندگی مناسب و خوشایند را به کاربران خود ارائه دهند.

همه ویژگی‌هایی که در مورد سانگ یانگ تورس ذکر شد، این امکان را فراهم می‌کند تا یک کابین مدرن و کاربردی را در این خودرو داشته باشیم. از صفحه نمایش‌های لمسی تا دکمه‌های کنترل تهویه و فضای بزرگ داخلی، تمام ویژگی‌ها در کنار هم به کاربران این خودرو امکاناتی مدرن و جذاب را ارائه می‌دهند.

به نظر می رسد که سبک طراحی کابین در سانگ یانگ تورس در برخی جنبه ها شبیه به طراحی کابین در محصولات جدید جگوار لندرور است.

تریم داخلی نسخه های وارداتی سانگ یانگ تورس با تم رنگی زیبا و دلنشین طراحی شده است.

بسته به تریم انتخابی، سانگ یانگ تورس در بازار جهانی امکاناتی نظیر شش اسپیکر، سردکن صندلی های جلو، نورپردازی داخلی، چهار ورودی USB، ترمز پارک برقی، هفت کیسه هوا و یکسری از آپشن های ایمنی دیگر را دارد.

مشخصات فنی

نسخه وارداتی و مورد تست تورس مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو T-GDI  است که قبلا در خودروهایی مانند کوراندو و تیوولی مشاهده شده است.

درست است. پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو T-GDI سانگ یانگ تورس دارای توان تولیدی با نهایت قدرت ۱۶۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۸۰ نیوتن متر است و انتقال قدرت به چهار چرخ از طریق جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک انجام میشود.

دو مدعی خودروی تورس

بهمن خودرو اعلام کرده است که تورس را به عنوان یکی از خودروهای جدید وارداتی خود به بازار ایران اضافه کرده است. این در حالی است که ورود نمونه های اولیه این خودرو به بازار ایران توسط نورا موتور انجام شده است.

رقابت در بازار خودروی کشور همیشه سخت و رو به رشد بوده است و امیدواریم که این رقابت‌ها به نفع صنعت خودروسازی و مصرف‌کنندگان باشد و تولیدات با کیفیت و متنوعی در این حوزه به بازار عرضه شوند.

نام جدید سانگ یانگ چیست؟

بله، صحیح است. در سال ۲۰۲۰، گروه KG به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در کره جنوبی، بخش بیشتری از اموال سانگ یانگ را خریداری کرد و شرکت را به نام KG Mobility تغییر داد. این خرید با هدف نجات شرکت سانگ یانگ از وضعیت مالی نامطلوب انجام شد.