هایما S7 خودروی شاسی بلندی است که محصول کمپانی چینی هایما می باشد. این خودرو از طرف ایران خودرو برای مونتاژ شدن و توزیع در ایران انتخاب شد تا در بازار ی که محبوبیت شاسی ها روز به روز بیشتر می شد نمونه ای از محصولات مونتاژ شده ی ایرانی نیز حضور داشته باشد. در زمانی که فروش اقساطی ایران خودرو برای هایما S7 فعال شد این خودرو در میان جمعی از محصولات کراس اوور و شاسی بلند وارداتی قرار داشت، محصولاتی که هم از نظر طراحی هم قوای فنی حرف بیشتری برای گفتن داشتند.

دلایل ورود هایما S7 توربو به بازار

بازخورد ورود هایما S7 به بازار خودروهای ایرانی این دید را به خودروسازان داد که صرف شاسی بلند بودن خودرو نمی تواند محبوبیت لازم را برای آن ایجاد کند. بیشتر افراد به خودروهای شاسی بلند به خاطر دید بهتر در هنگام رانندگی علاقه مندند اما در کنار این اعتماد به نفس ناشی از ارتفاع بیشتر خودرو، قوای فنی مناسبی نیز لازم است تا رضایت راننده جلب شود و خودرو کاربری راحتی داشته باشد. با وجود سیستم فنی ضعیف هایما S7 در زیر کاپوت و نارضایتی های ناشی از آن، ایران خودرو نمونه ی توربو هایما را وارد کرد. فروش اقساطی هایما S7 توربو بر زیر ذره بین قرار دارد تا میزان موفقیت این موتور توربو سنجیده شود.
با فروش نمونه های مجهز به توربوشارژر و حق انتخاب میان دو محصول از یک کمپانی، این سوال به میان آمد که واقعا کدام مدل از این خودرو ارزش خرید بیشتری دارد؟

پیشرانه اول که در نمونه تنفس طبیعی استفاده شده است با کد HM484Q-A عرضه شده، این موتور با حجم 1995 سی سی می تواند حداکثر 148 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و 180 نیوتن متر گشتاور در 4500 دور در دقیقه را تولید نماید. موتور نامبرده استاندارد یورو 4 را کسب کرده و در ضمن گیربکس نصب شده بر روی آن 5 سرعته و خودکار است. این سیستم فنی مصرف سوخت 8.8 لیتری در هر صد کیلومتر را برای هایمای تنفس طبیعی رقم زده است.
به پیشرانه دوم میرسیم که کد آن HM484Q-T می باشد. حجم این پیشرانه 1795 سی سی است و می تواند 170 اسب بخار و 230 نیوتن متر گشتاور را در اختیار خودرو بگذارد. با این اعداد و ارقام می توان متوجه شد توربوی بکار رفته بر روی این خودرو آن قدر ها هم که باید به قدرت این خودرو اضافه نکرده است و نباید از این نمونه ی جدید انتظار معجزه داشته باشیم، همچنین ضمن اینکه گیربکس نصب شده روی مدل توربو، 6 سرعته خودکار است مصرف سوخت بیشتر شده است؛ یعنی حجم پیشرانه کمتر شده است و گیربکسی با ضرایب بالاتر در اختیار موتور است اما مصرف سوخت بیشتر شده است که این موضوع خود جای تعجب دارد!
در صورتی که از هایما می خواهید به عنوان یک خودروی شهری استفاده نمایید و میزان شتاب آن بریتان اهمیتی ندارد نمونه تنفس طبیعی انتخاب بهتری برای شما خواهد بود اما اگر به دنبال شتاب و قدرت بیشتر(کمی) هستید نمونه ی توربو هایما را انتخاب کنید، با این حال باید بدانید که این نمونه از مصرف سوخت بیشتری برخوردار است.