تیبا دومین خودروی ملی ایران است. از زمانی که این خودرو وارد بازار ایران شده تا به حال طرفداران زیادی را به سمت خود کشانیده و بالطبع رقبای زیادی نیز دارد. در تولید این خودرو سعی بر آن بوده تا هزینه های ناشی از ساخت پایین بیاید و قیمت نهایی مناسب کسانی باشد که بودجه ی بالایی برای خودرو ندارند. کسانی که از چهره ی یکنواخت پراید خسته شده اند و از طرفی بودجه ی خیلی بالایی ندارند به سمت سایپا تیبا روی می آورند.

بعد از ارائه این خودرو نسخه ی هاچ بک آن نیز تولید شد که دچار تغییرات زیادی نشده است و تنها فرم عقب خودرو صندوقدار نیست؛ در سایپا تیبا 2 حتی فرم شیشه های جانبی عقب نیز مانند تیبا می باشد و به طور کلی این خودرو تغییرات زیادی نسبت به نمونه ی پیشین خود ندارد.

 

نگاهی دقیق تر به تیبا 2، بررسی مزایا و معایب تیبا 2

تیبا 2 بعد از پراید عنوان محبوب ترین خودروی ایرانی را از آن خود کرده است اما نباید به اشتباه تصور کنیم که این محبوبیت به دلیل کیفیت خیلی بالای تیبا می باشد بلکه شرایط بازار خودرو و درآمد مردم به صورتی است که تیبا گزینه ی معقولی برای خرید به نظر می رسد، به همین دلیل فروش اقساطی تیبا 2 بسیار پر استقبال بود و پیش بینی می شود با توجه به تداوم شرایط فعلی، آمار فروش اقساطی تیبا 2 سال 97 نیز به همین میزان بالا باشد.

تیبا 2 کیفیت رنگ پایینی دارد و با توجه به قیمتی که دارد انتظار می رفت کیفیت مونتاژ بالاتری را شاهد باشیم. در طراحی این خودرو قسمت هایی را مشاهده خواهید کرد که به پژو 206 بی شباهت نیست؛ مه شکن وسط سپر عقب، چراغ سوم ترمز بالای شیشه عقب و نوع طراحی این شیشه از جمله این موارد می باشند.

نکته ی دیگری که در نگاه اول از زیبایی این خودرو می کاهد سایز کوچک لاستیک ها است که علاوه بر تناسب نداشتن با بدنه ی خودرو باعث شده اند تا پایداری تیبا در پیچ ها کم شود و تعادل خوبی نداشته باشد. به تازگی سایپا تیبا 2 با رینگ های اسپرت و آلومینیومی به فروش می رسد تا از نظر ظاهری جذابیت بیشتری داشته باشد.

 

ویژگی های فنی تیبا 2، تیبا 2 اسپرت

پیشرانه ی این خودرو 4 سیلندر و 8 سوپاپ دارد، این موتور دقیقا همان نمونه ای است که در نسخه سدان تیبا از آن استفاده شده است پس طبیعی است که در این مدل با توجه به وزن کمتر خودرو شاهد شتاب بیشتری باشیم. این موتور با همکاری شرکت مگا موتور و شرکت FEV که وابسته به دانشگاه آخن می باشد بر اساس پیشرانه ی پراید ساخته شده است اما از آن قوی تر است و می تواند حدود 78 اسب بخار قدرت تولید نماید. این میزان از قدرت برای خودرویی مانند تیبا که کاربری شهری دارد کاملا مناسب است و با توجه به ابعاد و وزن خودرو عدد معقولی به نظر می آید.

شتاب و کشش اولیه سایپا تیبا 2 نسبت به پراید بهتر است و اگر بخواهیم موتور این خودرو را با پژو 206 تیپ 2 مقایسه کنیم تیبا 2 نسبت به این خودرو شتاب دلچسب تری دارد زیرا وزن آن کمتر از پژو 206 می باشد؛ عملکرد سیستم تعلیق و کمک فنرها در تیبا نسبت به پراید نرم تر است اما لرزش شروع حرکت خودرو اتفاق ناخوشایندی است که رانندگان را دلسرد می کند. در مورد فرمان نیز شرایط مشابه است شما فرمانی نرم را در اختیار دارید اما در سرعت های بالا فرمان کمی گیج می شود و این موضوع باعث شده تا تعویض لاین در سرعت بالا کار چندان عاقلانه ای نباشد.

گفته می شود صداهایی که از بیرون به داخل خودرو می آیند در نمونه سدان کمتر است و این موضوع در تیبا هاچ بک بیشتر به چشم می آید. در کنار تمامی این موارد به بزرگترین نقطه ضعف این خودرو نیز باید اشاره کنیم. ترمزها! ترمزهای سایپا تیبا از همان ابتدا عملکرد پایینی داشتند و لرزش فرمان در سرعت های بالا نتیجه ی این ضعف می باشد.

همان طور که گفتیم طراحی کابین تیبا هاچ بک با نمونه سدان این خودرو تفاوتی ندارد و حتی فضای صندلیهای عقب تغییر نکرده و تنها از حجم صندوق کم شده است. فروش اقساطی سایپا به لطف وجود تیبا همچنان بالاست اما حقیقت این است که تیبا خودرویی مرغوب نیست و نسبت به قیمتی که دارد کیفیت مناسبی را از خود ارائه نداده است.

بهتر بود در نمونه بدون صندوق، رنگ بندی تیبا هاچ بک تیره تر می شد تا محصولی جوان پسند تر ارائه شود اما تیبا هاچ بک با همان مشخصات فنی و همان ضعف های تیبای قبلی با فضای صندوق کمتر به بازار راه پیدا کرد و حتی از امکانات ابتدایی مانند تنظیم برقی آینه ها بی بهره است.