موتور EFP

موتور EFP

 

ایران خودرو به صورت رسمی از پیشرانه خود با نام موتور EFP رونمایی کرد. این خودروساز 108 میلیارد تومان برای توسعه این پیشرانه هزینه کرده است. قرار است این پیشرانه در ابتدا بر روی دنا پلاس توربو و سپس بر روی تارا و ری عرضه شود.

پیشرانه جدید EFP (EF پلاس) قرار است که ابتدا روی دنا پلاس توربوشارژ نصب شود. که در سال آینده تولید می شود. 35 درصد محصولات ایران خودرو از این پیشرانه استفاده خواهند کرد.

 

تولید موتور EFP

پیشرانه EF پلاس هیچ قطعه مشترکی با پیشرانه EF7 و TC7 ندارد. در سال جاری 24 درصد محصولات گروه صنعتی ایران خودرو به پیشرانه خانواده XU اختصاص داشته است. حدود 25 درصد آن ها به پیشرانه EF7 در دو مدل طبیعی و توربوشارژ مختص بوده است. همچنین 51 درصد محصولات سواری به پیشرانه TU اعم از TU3 و TU5Pمجهز هستند.

توان این موتور به صورت شگفت انگیزی افزایش پیدا کرده و گشتاور آن نیز 25 نیوتن متر بیشتر شده است. پیشرانه EF پلاس توربوشارژ در حال حاضر نه تنها قدرتمندترین پیشرانه تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو، بلکه قدرتمندترین پیشرانه تولیدی در داخل کشور است.

موتور EFP تا پایان سال با دنا پلاس جدید وارد بازار می شود. در اوایل سال 1402 این پیشرانه روی تارا نیز نصب خواهد شد. سپس ایران خودرو پیشرانه EF+ توربو را روی کراس اوور ری را در شهریور ماه هم نصب می کند.

 

تولید موتور EFP

تولید موتور EFP

 

مشخصات فنی موتور EFP

خانواده موتور های EFP به صورت پایه گازسوز و در دو نسخه طبیعی و توربوشارژر عرضه می‌شود. نسخه تنفس طبیعی پایه گازسوز پیشرانه جدید ایران خودرو در حالت بنزین سوز توان تولید 110 اسب بخار و در حالیت گازسوز توان تولید 99 اسب بخار قدرت را دارد. گشتاور تولیدی در زمان استفاده از بنزین 153 نیوتن متر و در حالت گاز سوز 136 نیوتن متر اعلام شده است. پیشرانه EFP با طبیعی با مصرف رسمی 7,1 لیتر سوخت در حالت بنزینی و 5 گاز گاز در هر 100 کیلومتر از استاندارد آلایندگی یورو 5 بر خوردار است.

نسخه توربو موتور EFP با حجم 1,7 لیتر در حالت بنرین سوز توان تولید حدود 160 الی 170 اسب بخار و ماشین گشتاور 240 نیوتن‌متر را دارد. نسخه گازسوز موتور EFP مجهز به توربوشارژ نیز توان تولید 152 اسب بخار قدرت و 240 نیوتن متر گشتاور را داراست که خروجی بسیار مناسبی برای یک پیشرانه گازسوز می شود. این پیشرانه به دلیل ارزان بودن به سیستم توربوشارژر از مصرف کمتری است. با مصرف 6،8 لیتری بن و 4، 9 گازی گاز در هر 100 کیلومتر از وضعیت خوبی برخودار است.

نسخه طبیعی پیشرانه جدید ایران خودرو قرار است بر روی محصولات جدید خانواده دنا و سورن پلاس نصب شود. نسخه توربوشارژ بر روی محصولات بالاتر مانند ری‌را، تارا و دنا پلاس جدید نصب شود. شما می توانید این محصوات را در طرح فروش اقساطی ایران خودرو از ما بخواهید.

 

دنا پلاس توربو با موتور EFP

دنا پلاس توربو با موتور EFP

 

از دیگر امکانات خودرو دنا پلاس توربو EFP جدید می‌توان به سنسور نور، سنسور باران، سنسور باد تایرها، دکمه‌های استارت‌آی و ورود بدون کلید اشاره کرد. در آینده قرار است که سیستم کنترل پایداری الکتریکی و سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی نیر اضافه شود. به امکانات ایمنی این خودرو اضافه می شود.