مقایسه شاهین با سورن پلاس

در این مطلب میخواهیم از لحاظ فنی و امکانات مقایسه خودروی شاهین با خودروی سورن پلاس را انجام دهید .

مقایسه شاهین با سورن پلاس

 

مقایسه فنی شاهین با سورن پلاس

 

شاهین دارای موتور m15 توربو با حجم 1500 سی سی بوده که قادر به تولید 113 اسب بخار میباشد . سورن پلاس دارای موتور ef7 بوده که این موتور دارای حجم 1700 سی سی و 16 سوپاپ بوده که میتواند 113 اسب بخار تولید کند .

موتور سورن پلاس به دلیل 16 سوپاپ بودن و تنفس طبیعی دارای استهلاک و صدای کمتر میباشد. به صورت کلی با توجه به مشکل کیفیت بنزین موتور های دارای توربو نسبتا حساس تر بوده و نیاز به اکتان بیشتری دارند. یعنی یا شما باید به بنزین سوپر دسترسی داشته یا از اکتان استفاده نمایید.

شاهین 4 چرخ دیسکی بوده و متاسفانه سورن پلاس از سیستم کاسه ای در چرخ های عقب خود استفاده مینماید. این موضوع باعث افت کیفیت ترمز سورن شده و طبیعتا کیفیت 4 چرخ دیسک بالاتر میباشد.

سیستم تعلیق هر دو خودرو یکسان بوده و تعلیق جلوی آن ها مک فرسون و عقب فنر پیچشی است .

مقایسه فنی شاهین با سورن پلاس

 

در حال حاضر به صورت قطعی نمیتوان برای موتور شاهین به لحاظ استهلاک نظر داد. این موضوع در سال های آینده قابل بررسی میباشد. به صورت کلی موتور m15 در خودرو هایی مثل تیبا و کوییک و … بوده که تا کنون جز موتور های کم استهلاک میباشد.

 

مقایسه ظاهری

 

سورن پلاس در نمای جلو و عقب نسبت به سمند معمولی دارای برتری در زیبایی بوده ولی متاسفانه این موضوع در قسمت درب های خودرو صدق نمیکند.به صورتی که در نگاه از بغل مثل سمند معمولی بوده و بسیار ساده میباشد .

شاهین دارای طراحی به روز و جدید بوده و در این قسمت به صورت نظرسنجی عامیانه دارای برتری نسبت به سورن پلاس میباشد . هر دو خودرو تا کنون دارای رینگ آلمینیومی به صورت فابریک میباشند .

در کل ظاهر هر دو خودرو مورد قبول بوده و انتخاب در این قسمت تنها به سلیقه شما وابسته میباشد.

مقایسه ظاهری شاهین با سورن پلاس

 

مقایسه امکانات شاهین با سورن پلاس

 

در این قسمت برتری 100 درصد با شاهین میباشد و سورن پلاس دارای امکانات بسیار معمولی بوده میباشد. به صورت کلی سایپا در این قسمت بسیار عالی عمل کرده و این خودرو دارای آپشن های مکفی در سطح خودرو های میباشد . در اقدامی مثبت از این گروه خودرو سازی اقدام به استفاده از چرم فابریک برای صندلی ها شده که این موضوع تا کنون در خودرو های ایرانی وجود نداشته است.

همچنین استفاده از سانروف و کیلس صورت گرفته واقعا کمبود آن ها در خودرو های ایرانی وجود داشته است .

لیست امکانات شاهین به شرح ذیل است :

سانروف

کیلس

صندلی های چرمی

سنسور فشار باد تایر

سیستم راهنمای تعویض دنده

 

در این پست مواردی که واقعا آپشن میباشند نام برده شده است و مواردی مثل اینه برقی و … که جز موارد ضرروری خودرو ها در سال 1401 میباشد ، دیگر امکانات نمیباشند و از ضرورت ها میباشند .

مقایسه ایمنی شاهین با سورن پلاس

شاهین دارای اتاق و شاسی محکمی و جدید تری نسبت به سورن پلاس بوده و در این قسمت برتری با شاهین میباشد .

گفته میشود که شاهین موفق به کسب ستاره ایمنی از موسسات اروپایی شده است .

شاهین دارای 4 چرخ دیسک بوده که این موضوع باعث افزایش کیفیت ترمز ها میشود .

 

جمع بندی

 

اگر شما از خودرو های روتین خسته شده اید میتوانید اقدام به خرید شاهین نمایید. در شاهین با داشبورد و اتاق جدید روبرو هستید که دارای امکانات نسبتا به روز میباشد .

سورن پلاس دارای موتور مورد اطمینان تری در بین مردم بوده ولی همانطور که گفته شد، نمیتوان موتور شاهین را قضاوت کرد و میبایست این خودرو در سال های 1403 مورد بررسی استهلاک قرار گیرد .

به لحاظ امکانات و ایمنی شاهین دارای برتری 100 درصد نسبت به سورن پلاس میباشد .