در این مطلب به مقایسه دنا با سمند سورن می پردازیم. دو خودروی ایرانی که توسط کارخانه خودرو سازی ایران خودرو تولید می شوند و با در نظر گرفتن تمام موارد می توانیم آن ها را به دو برادر تشبیه کنیم. دو برادری که پلتفرم یکسان و پیشرانه ی یکسانی بهره می برند. از نظر برچسب قیمتی این دو خودرو در یک محدوده قیمتی قرار دارند و تفاوت چندانی با هم ندارند، بنابراین می توانیم با خیالی راحت تر به مقایسه این دو خودروی ایرانی بپردازیم. این دو خودرو با بهره گیری از مشخصات فنی نسبتاً خوب تاکنون فروش خوبی را تجربه کرده اند و توانسته اند توجه بسیاری از خریداران را نیز به خود جلب کنند. در ادامه به بررسی دو خودرو و مقایسه آن ها با یکدیگر می پردازیم و مزایا و معایب هر کدام را نسبت یکدیگر بیان می کنیم.

 

معرفی کلی دنا و سمند سورن

از نظر زمان تولید این دو خودرو می توانیم بگوییم که سمند سورن خودرویی قدیمی تر است. این خودرو در سال 1387 به بازار عرضه شد. از طرفی دنا در سال 1393 وارد بازار خودرو شد.

 

مقایسه دنا با سمند سورن از نظر مشخصات فنی

 

سمند سورن به عنوان مدل فیس لیفت و ارتقاء یافته سمند به بازار عرضه شد، اما دنا را می توانیم به عنوان سومین خودروی ملی در نظر بگیریم. البته بسیاری معتقدند که دنا نیز مدلی فیس لیفت شده برای سمند است، اما شرکت ایران خودرو مصرانه بر این موضوع تأکید دارد که دنا مانند اسم آن از سمند مجزاست. شاید علت اصلی برای تشبیه این خودرو به عنوان فیس لیفت سمند به دلیل شباهت های غیر قابل انکار ظاهری و فنی این دو خودرو باشد. به هر حال چیزی که مشخص است این است که ما نیز باید سمند و دنا را دو مدل جداگانه در نظر بگیریم.

 

مقایسه دنا با سمند سورن در مشخصات ظاهری

البته واضح است که سمند سورن با توجه به این که یک مدل فیس لیفت از سمند است، طراحی خوب و قابل قبولی دارد، اما در مجموع این طراحی شاید نتواند در برابر طراحی مدرن تر دنا مقاومت کند. همیشه گفتیم که طراحی و مشخصات ظاهری یک امر سلیقه ای است نمی توان نظر قطعی در مورد آن داد. ما در اینجا تنها نظر عامه مردم و نظر کارشناسان را ذکر می کنیم. البته با توجه به اینکه طراحی سمند سال ها دچار تغییرات مختلف شده می توانیم سورن را یک مدل از آب در آمده از سمند در نظر بگیریم.

 

مقایسه دنا با سمند سورن از نظر مشخصات ظاهری

طراحی داخلی دنا و سمند سورن

در بخش طراحی داخلی نیز به همین شکل است. با توجه به اینکه طرح دنا طرح جدید تری نسبت به سورن است، در طراحی داخل این خودرو از المان های مدرن تری استفاده شده است، اما این موضوع چیزی از کیفیت برابر مواد استفاده شده در کابین سورن کم نمی کند. وجود امکاناتی نظیر نمایشگر و طراحی صفحه کیلومتر بر زیبایی دنا افزوده و آن را به خودرویی جوان پسند تر تبدیل کرده است.

اما نکته مهم در مقایسه طراحی داخلی این دو خودرو در مورد فضای داخلی است. در این موضوع برتری با سورن است. سمند سورن در پلتفرم با دنا یکسان است، اما فضای داخلی که این خودرو ارائه می دهد از دنا بیشتر است.

مقایسه مشخصات فنی دنا با سمند سورن

گویا در مشخصات فنی این دو خودرو شباهت عجیبی یافت می شود و ایران خودرو هیچ خلاقیتی ایجاد نکرده است. شاید بهتر بود برای تولید خودرویی با سال ها اختلاف زمانی بهبودی انجام می شد. سورن از یک پیشرانه 4 سیلندر و 16 سوپاپ با حجم 1700 سی سی بهره می برد. این پیشرانه با نام اختصاصی EF7 توان تولید قدرت 113 اسب بخار و حداکثر گشتاور 155 نیوتن متر را دارد. در این خودرو از یک جعبه دنده 5 سرعته دستی استفاده شده است و نیرو را به سمت چرخ های جلو منتقل می کند. شتاب صفر تا صد سورن 12.4 ثانیه حداکثر سرعت آن 200 کیلومتر ثبت شده است. این خودرو مجهز به استاندارد یورو 4 نیز هست.

اما از آن جایی که دقیقاً از همان مشخصات فنی سمند سورن در دنا بهره برده شده است، نتایج این مشخصات با دنا برابر است و تفاوتی در زمینه مشخصات فنی این دو خودرو مشاهده نمی شود.

 

مقایسه امکانات دنا با سمند سورن

مقایسه امکانات دنا با سمند سورن

در زمینه امکانات رفاهی دنا یک سر و گردن بالاتر از سمند سورن دیده می شود. امکاناتی که در دنا بهره برده شده است و در سمند سورن یافت نمی شود شامل موارد زیر است:

  • کروز کنترل
  • نمایشگر
  • رهیاب ماهواره ای
  • صندلی های برقی راننده و سرنشین جلو

البته با توجه به دلیل برتری اندک دنا در بحث قیمت، برتری این خودرو در بحث امکانات تعجب بر انگیز نیست و با توجه به علاقه کاربران ایرانی به خودروهای با امکانات بیشتر فروش بیشتر این خودرو دور از ذهن نیست.

 

جمع بندی

در مجموع این دو خودرو تفاوت های بسیار اندکی دارند. تفاوت مشخصات فنی سمند سورن با دنا در حد صفر است و تفاوت های این دو خودرو به بحث طراحی و امکانات محدود می باشد. مبحث طراحی وابسته به سلیقه است، اما دنا را می توان دارای طرحی پخته تر دانست، اما ممکن است عده ای به علت بدنه قدرتمند تر سمند سورن این خودرو را انتخاب کنند. اما از نظر امکانات پیروزی بی قید و شرط با دناست.