محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا

محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا

 

بورس کالای ایران از اردیبهشت ماه سال جاری امکان خرید خودرو را فراهم کرده است. شرکت های خودرو سازی جدیدترین محصولات خود را برای فروش در این بازار به خریداران عرضه می کنند. با فراهم شدن این بستر و با توجه به اختلاف قیمت بازار و بورس، بسیاری از مردم به خرید از بورس کالا تمایل پیدا کردند. پیش بینی می شود از سال آینده عرضه خودرو به شدت افزایش یابد. وزارت صنعت، معدن، تجارت و همچنین سازمان بورس قوانینی را برای خریداران خودرو در بورس وضع کرده اند. در این مطلب به محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا پرداخته ایم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

محدودیت خرید خودرو از بورس کالا

از اردیبهشت 1401 تا به امروز حدود 141 مدل خودرو و نزدیک به 34 هزار دستگاه خودرو در بازار کالا عرضه شده است. اما آیا همه می توانند از بورس خودرو بخرند؟ خیر وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان بورس و اوراق بهادار شرایط و محدودیت هایی را برای خریداران خودرو از بورس در نظر گرفته اند. محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا عبارتند از:

 • اولین شرط خرید خودرو در بورس کالا، دریافت کد بورس کالا و افتتاح حساب بورسی است. در گام اول مردم باید کد بورس کالا را دریافت کنند.
 • بر اساس اعلام بورس کالای ایران، هر شخص حقیقی تنها مجاز به ثبت سفارش و خرید یک دستگاه خودرو در تاریخ اعلام شده با ارائه کد ملی است. با تصویب این شرط، خودرو های عرضه شده به دست خریداران واقعی می رسد.
 • افرادی که از سال ۱۳۹۷ موفق به خرید خودرو از خودروسازان شده اند، مجاز به ثبت سفارش خودرو در بورس کالا نیستند.
 • یکی دیگر از محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا محدودیت سنی است. بر اساس این شرط تنها افراد بالای 18 سال مجاز به خرید و ثبت سفارش خودرو در بورس کالا هستند.
 • اشخاص حقوقی مجاز به خرید خودرو در بورس ایران نیستند.

 

قابل ذکر است که محدودیت های ذکر شده شامل برخی از وسایل نقلیه مانند کامیون و کامیونت نمی شود.

 

 

شرایط خرید خودرو از بورس کالا

پس از دریافت کد بورس کالا و مطالعه محدودیت های موجود، در صورت عدم وجود محدودیت برای خرید خودرو، افراد شرایط عمومی خرید خودرو در بورس کالا را مطالعه کنند تا در صورت وجود، مراحل بعدی را طی کنند. واجد شرایط این شرایط به شرح زیر است:

 • خریداران باید مبلغ پایه خودروی مورد نظر و همچنین درصد قیمت پایه اعلام شده را به حساب نیابتی در بورس واریز کنند. قابل ذکر است این مبلغ از زمان ثبت سفارش و ارسال تا زمان اعلام نتایج در حساب مذکور مسدود خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که ثبت سفارش خودرو در بورس کالا، ثبت نام نهایی نیست. خریداران باید تا زمان اعلام نتایج نهایی منتظر بمانند.
 • افرادی که قصد خرید خودرو از بورس کالا را دارند. به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی توجه کنند. هزینه های اضافی هر خودرو اعم از هزینه خدمات حمل و نقل پستی، شماره گذاری، تولید پلاک و بیمه افراد را در نظر بگیرند. مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قیمت نهایی فروش، هزینه هوشمند سازی کارت خودرو، مالیات شماره گذاری و … قیمت مورد نظر خود را اعلام کنند.
 • به افرادی که در روز اعلام نتایج نهایی جزو افراد منتخب هستند 3 روز کاری مهلت داده می شود. تا باقی مانده تراکنش را به حساب نیابتی خود واریز کنند. در غیر این صورت، در صورت عدم واریز مبلغ مذکور پس از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر، ملزم به پرداخت 0.25 درصد از ارزش کل معامله به عنوان جریمه دیرکرد هستند
 • در صورتی که خریداران 6 روز برای واریز مبلغ باقی مانده تاخیر داشته باشند، معامله باطل می شود. و باید 5.5 درصد از ارزش کل معامله را به عنوان کارمزد فسخ قرارداد و دو کارمزد معامله پرداخت کنند.

 

 

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

خرید خودرو از بورس مزایای زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

 

 • خرید خودرو بدون شرکت در قرعه کشی
 • حذف دلال ها و واسطه ها و در نتیجه خودرو مستقیما به دست خریداران واقعی می رسد
 • وجود نظارت بیشتر بر قیمت ها

 

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

 

سخن نهایی

در مطلب فوق به محدودیت های خرید خودرو از بورس کالا اشاره شد. پس از استقبال گسترده خریداران برای خرید خودرو در بازار بورس کالای ایران، بسیاری از خودرو سازان اقدام به عرضه خودرو های تولیدی خود در بورس کالا کردند. دلایل استقبال مردم از خرید خودرو در بورس کالا دسترسی آسان، تفاوت قیمت خودرو در بورس کالا و بازار، احتمال برنده شدن بیشتر و … است.

اما همه افراد نمی توانند از بورس کالا خودرو بخرند. پس از عرضه اولیه برخی خودرو ها، با تصمیم وزارت صمت و سازمان بورس، محدودیت ها و شرایطی برای فیلتر خریداران اعمال شد.

 

همچنین  بخوانید:

جزئیات فروش خودرو های وارداتی از طریق بورس