ونلند فوتون G7

ونلند فوتون G7

هفته گذشته بود که ایران خودرو دیزل اعلام کرد فروش تونلند فوتون G7 را از شنبه 10 بهمن ماه آغاز می کند. اما اکثر مشتریان موفق به خرید این خودرو نشدند.
با معرفی تونلند فوتون G7 سطح جدیدی از کیفیت و مشخصات فنی برای کلاس پیکاپ تعریف شد. این پیکاپ علاوه بر داشتن گیربکس اتوماتیک، از امکانات بسیار خوبی نیز برخوردار است. که بسیاری از علاقه مندان کلاس خودرو و پیکاپ را به خرید این خودرو واداشت.

هفته گذشته ایران خودرو دیزل شرایط فروش این خودرو را اعلام کرد. قرار بود متقاضیان ساعت 10 صبح امروز این خودرو را از سایت این شرکت خریداری کنند. اما همانطور که انتظار می رفت اکثر متقاضیان نتوانستند از سایت این شرکت خرید خود را انجام دهند. خیلی زود ظرفیت فروش تمام شد. در ادامه به شرایط عجیب ثبت نام و مشکلات خرید تونلند فوتون G7 می پردازیم.

شرایط عجیب خرید تونلند فوتون G7

زمانی که ایرانخودرو دیزل شرایط فروش این پیکاپ اتوماتیک را منتشر کرد، نکته عجیبی در این شرایط فروش مشاهده شد. اگرچه در عنوان این شرایط فروش، طرح فروش نقدی را دیدیم، اما متقاضی باید بیش از نیمی از مبلغ را به صورت چک یک ماهه پرداخت کند. مشخص نیست دلیل این نوع از فروش چه بوده است. اما شگفتی های ایرانخودرو دیزل به همین جا ختم نمی شود.

این شرکت پس از انتشار شرایط فروش توضیحات دیگری به آن اضافه کرد. در بند پنجم این توضیح آمده بود که چک پرداخت دوم باید از حساب شخصی باشد که خودرو را ثبت نام کرده است. در غیر این صورت ثبت نام باطل است و مبلغ آن مسترد می شود. این بدان معناست که هرکسی که می خواست تونلند فوتون G7 بخرد تنها در صورتی می توانست این پیکاپ را بخرد که دسته چک داشته باشد.

این در حالی است که بسیاری از خریداران این خودرو دسته چک نداشتند. مشخص نیست چرا ایرانخودرو دیزل این شرط را برای فروش اضافه کرده بود. البته مسئولان این شرکت می گویند که این بند برای جلوگیری از فروش حواله و دلالان مطرح شده است. اما گویا این دوستان اصلاً از عدم امکان حواله این خودرو اطلاعی نداشته اند.

مشخص نیست چرا ایران خودرو دیزل کل مبلغ را به یکباره دریافت نکرده است. این شرایط را برای فروش تونلند فوتون G7 در نظر گرفته است. اما حتی اگر این نوع فروش را منطقی و صحیح بدانیم، سایت ایرانخودرو دیزل قابلیت تشخیص مشتریان را دارد. با دسته بندی چک از متقاضیان بدون دسته چک نمی آید و در واقع بسیاری از خریدارانی که امروز ثبت نام می کنند ممکن است دسته چک نداشته باشند.

 

خرید تونلند فوتون G7

خرید تونلند فوتون G7

 

مشکل سایت ایران خودرو دیزل

با وجود این شرایط عجیب، بسیاری از متقاضیان همچنان خود را برای خرید تونلند جی 7 آماده کردند. و در زمان مقرر با مشکل وب سایت مواجه شدند. در همین راستا بسیاری از خریداران می گویند که سایت این شرکت از ساعت 10 تا تکمیل ظرفیت باز نمی شود. عملا امکان ثبت نام وجود نداشت.

برخی از متقاضیانی که به مراحل پایانی ثبت نام رسیده بودند همچنان در پرداخت مشکل داشتند. نتوانستند پیکاپ را خریداری کنند. به نظر می رسد بهتر بود محصولی پرتقاضا مانند تونلند فوتون G7 در سایت ایران خودرو که بستر مناسب تری داشت. همچنین پاسخگوی تعداد زیادی از کاربران بود. اگر این فروش در سایت ایرانخودرو (به دلیل مکانیزم قرعه کشی) انجام می شد، این سایت قابلیت تفکیک اطلاعات مالی و دسته چک را داشت و این مشکل حل می شد.

بورس کالا راه بهتری نبود؟

در هر صورت فروش تونلند فوتون G7 امروز انجام شد. پس از حدود نیم ساعت پیام تکمیل ظرفیت برای مشتریان ارسال شد. ایرانخودرو دیزل قیمت بسیار خوبی را برای این پیکاپ تعیین کرده بود که باعث شد متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری روی این خودرو بیایند. حال با شرایط فعلی قطعا اختلاف قیمت بالایی برای جی ۷ در بازار آزاد خواهیم داشت.

با توجه به اینکه این روزها برخی خودرو های کار و تجاری در بورس کالا به فروش می رسد، به نظر می رسد بهتر بود ایرانخودرو دیزل G7 را به این شکل می فروخت تا ابهامات طرح فروش فعلی برطرف شود. و همچنین خرید این خودرو برای کاربر نهایی آسانتر است.

به هر حال این فروش گذشت و بسیاری از متقاضیان همچنان ناراضی بودند. حالا باید منتظر ماند و دید که قیمت پیکاپ اتوماتیک ایران خودرو دیزل در بازار آزاد چقدر خواهد بود و تحویل های بعدی چگونه انجام می شود.

 

همچنین بخوانید: