آشنایی با صنعت خودرو‌سازی

شاید عبارتی به نام صنعت خودرو شنیده باشید اما با معنی و مفهوم دقیق آن آشنا نباشید. صنعت خودروسازی ایران از تعداد بسیار زیادی شرکت، کمپانی و سازمان تشکیل شده است که با وجود این موارد در کنار یکدیگر صنعت خودرو را تشکیل می دهند. این کمپانی و سازمان ها در حوزه طراحی، توسعه، تولید، عرضه و فروش وسایل نقلیه موتوری در حال فعالیت هستند.

هم چنین شرکت هایی که در زمینه ساخت، بازاریابی و فروش وسایل نقلیه موتوری به مصرف کنندگان نقش دارند قسمتی از این صنعت خودرو هستند. از سال های اخیر تا به امروز کمپانی و شرکت های نوپایی با ورود به این صنعت پرطرفدار و محبوب، باعث توسعه و گسترش آن در سراسر جهان هستی شده‌اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید صنعت خودروسازی های زیادی در جهان به نام های صنعت خودروسازی ترکیه، صنعت خودروسازی چین، صنعت خودروسازی آلمان و… وجود دارند. به عبارت دیگر تعداد قابل توجهی از کشورها به این صنعت محبوب و پرطرفدار پیوسته اند اما تعداد نسبتا کمی از این کمپانی ها توانسته اند در پیشرفت صنعت خودروسازی جهان موثر باشند.

صنعت خودرو به مصرف کنندگان اجازه داده است که در مسافت‌های طولانی برای خرید، سرگرمی و کار در رفت و آمد باشند و همین امر به تنهایی باعث شده که توسعه سیستم جاده‌ای گسترده را پیشرفته تر کرده و زمینه رشد مراکز خرید و حومه ها در اطراف شهرهای بزرگ را فراهم ساخته است.

هم چنین این صنعت در رشد و پیشرفت صنایع جانبی همچون گردشگری و تجارت نفت نقش کلیدی و اساسی دارد و تبدیل به یکی از بزرگ ترین خریداران بسیاری از محصولات صنعتی مانند فولاد، مس و غیره شده است. اشتغال زایی باعث شده است که صنعت خودروسازی ایران به یکی از عوامل اصلی در رشد اقتصادی کشور تبدیل شود.

تاثیرات صنعت خودرو در کشور

تاثیر صنعت خودرو در رشد اقتصادی کشور

این صنعت بیش از 40 سال در ایران قدمت دارد و تا به امروز شاهد پستی و بلندی بسیار زیادی در کشور بوده است. صنعت خودرو از اهمیت نسبتا زیادی برخوردار است. از دلایل اهمیت صنعت خودرو می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

  • ارتباط گسترده با زنجیره پایین دستی و بالادستی خود
  • صنعت خودروسازی در شبکه تولید صنعتی و خدمات پس از فروش جایگاه ویژه ای دارد.

صنعت خودرو سازی ایران سهم 3.5 درصدی در تولید ناخالص داخلی و سهم 18 درصدی از ارزش افزوده کل صنعت دارد که باعث شده است تاثیر بسیار زیادی را در اقتصاد ملی داشته باشد.

در واقع صنعت خودروسازی به قطعه سازی، خودروسازی، مجموعه سازی، خدمات پس از فروش، صنایع جانبی خودرو و خدمات مالی/مهندسی اشاره می کند. این زمینه کلیه بخش‌های مربوط به زنجیره ارزش و انواع فعالیت های صنعتی را در هر دو بخش خودروسازی و قطعه سازی را در بر می گیرد.

پیشرفت صنعت خودرو‌سازی جهان در حوزه های مختلف

همانطور که گفته شد صنعت خودرو به یکی از صنعت های جهانی تبدیل شده است که بسیاری از کشورها به این صنعت ملحق شده اند و توانسته اند تاثیرات مثبتی بر آن داشته باشند. بنابراین بسیاری از کشورها در این حوزه پیشرفت کردند و همچنین شاهد ایجاد شرکت های خودروسازی متعددی در سراسر جهان هستیم. شرکت های سازنده خودرو برای پیشرفت و توسعه فعالیت هایشان، کارخانه خود را در کشورهایی همچون آذربایجان، اتیوپی و مناطق دور افتاده ایجاد کرده اند. به همین خاطر شرکت های خودروسازی در کشورهای زیادی وجود دارد. اما بهتر است بدانید که این نوع شرکت‌ها بومی نبوده و تحت کنترل شرکت های بزرگی در حال تلاش و فعالیت هستند. اما با این حال صنعت خودروسازی پیوستگی و ارتباط مستقیمی با هویت و غرور ملی دارد که تحت هیچ شرایطی نمی توان از آن غافل شد. از این رو کشورهای فعال در این حوزه سعی دارند که تمامی محصولات خود را به صورت بومی و بدون مداخله دیگر کشورها طراحی و تولید کنند.

صنعت خودرو - صنعت خودروسازی جهان

عوامل موثر در پیشرفت صنعت خودروی کشور

  • اشتغال
  • طراحی و تولید
  • تکنولوژی و فناوری
  • سخت کوشی و رقابت

یکی از ابتدایی‌ترین عواملی که بر روی صنعت خودرو ایران موثر است، اشتغال می باشد. در واقع همانطور که از نام این صنعت مشخص است می توان گفت که یک صنعت اشتغال زا در جهان است و در هر کشوری به خصوص در ایران از این دید بسیار حمایت می شود.

فناوری طراحی و تولید خودرو در سال های گذشته برای ساختن موتورهای پاکیزه‌تر و پخش شدن کم‌تر گازهای آلاینده بوده است. تمامی شرکت‌های خودروساز امیدوار هستند که از تکنولوژی و فن آوری باتری های سلولی حتی الامکان برای بیش تر محصولات خود استفاده کنند.

جمع بندی

خودروسازی یکی از مهم‌‎‌ترین صنایع در بسیاری از کشورهاست که از طرف دولت آن کشورها مورد حمایت می‌باشد. به عنوان مثال دو شرکت خودروساز سایپا و ایران خودرو همیشه مورد حمایت دولت قرار دارند و به دلیل آن که خصوصی هستند، دولت از آن ها به روش های مختلفی حمایت می کند.