رنو ساندرو خودرویی است که با بهره مند بودن از ظاهری به روزتر توانست از همان روزهای اولیه طرافداران خوبی برای خود دست و پا کرده و فروش خوبی را تجربه نماید اما در این میان شرکت ایران خودرو نیز اقدام به عرضه ی خودرویی نیمه کراس اوور و نیمه هاچ بک کرد. این خودرو نمونه مونتاژاز یک خودروی چینی به نام اچ سی کراس است که محصول شرکت چینی دانگ فنگ می باشد. این دو خودرو همواره رقیب یکدیگر بوده اند و هرکدام دارای مزیت های مخصوص به خودشان می باشند، در این مقاله به بررسی جنبه های مختلف این دو خودرو  می پردازیم.

مقایسه طراحی دو خودرو با یکدیگر
در نگاه اولیه متوجه می شویم که ساندرو تا حدودی مرتفع تر از اچ سی کراس است و از نمای جانبی دارای ظاهری تخم مرغی می باشد. طراحی رنو ساندرو دارای سادگی و فارغ از زرق و برق های اضافی است. در نمای جلوی خودرو چراغ ها با سایز بزرگ به چشم می خورند و جلو پنجره مانند تندر 90 نکته جذاب و خاصی ندارد، توری بزرگ میان آن نقش تامین هوای مورد نیاز رادیاتور را دارد و در نمای جانبی گلگیرهای پف کرده بارزترین بخش طراحی خودرو به حساب می آید. نمای عقبی دقیقا جایی است که بیشترین شباهت را به تندر 90 دارد، طراحی چراغ های عقب چندان رضایت بخش نبوده است اما طرح کلی سپرهماهنگی مناسبی با دیگر بخش های خودرو دارد. ساندرو با داشتن برف پاک کن های بزرگ دارای دید عقب خوبی است و در شرایط آب و هوایی برفی و نامناسب نیز راننده را راضی نگه می دارد. نکته قابل توجه دیگر در مورد این خودرو کیفیت متفاوت رنگ ها می باشد، دراین محصول کیفیت رنگ های روشن به نسبت بهتر از رنگ های تیره است.

طراحی اچ سی کراس کاملا در نقطه مقابل ساندرو قرار دارد و طراح توانسته نکات و جزییات بیشتری را در مقایسه با ساندرو ارائه دهد. همین موضوع باعث شد تا طی چند ماه فروش اقساطی اچ سی کراس آمار بالاتری را تجربه نماید. اچ سی کراس درنمای جلو، چیدمان داخلی و طراحی چراغ ها، به خودروهای روز بیشتر شباهت دارد و دو نوار کرومی موجود در جلو پنجره به دلیل جذب مخاطب، مکان بسیار مناسبی برای قرار دادن لوگو بوده که از دید طراح پوشیده باقی نمانده است. نوار نقره ای رنگ زیر سپر اچ سی کراس نیز نمای روبرو را اسپرت تر کرده است، اما در مورد نمای جانبی شاهد اوج بی سلیقگی چینی ها هستیم. خودرو حالت کشیده و نا موزونی دارد و در این میان زه سیاه رنگ بزرگ نصب شده برروی گلگیر بسیار جلب توجه می کند. ابعاد این زه به هیچ وجه مناسب خودرویی با این سایز نیست و در کنار این نقص، سایز کوچک رینگ ها نیز به این عیب دامن زده است. در نمای عقب اچ سی کراس خیلی زیبا نیست اما حداقل از ساندرو بهتر عمل کرده است و تنها نکته ای که اگر رعایت می شد نمای زیباتری به وجود می آمد قرار گرفتن آرم خودرو در قابی مشکی است که تاکیدی بی مورد می باشد.

برتر بودن قوای فنی اچ سی کراس

رنو ساندرو در بخش فنی شباهت زیادی به تندر ۹۰ اتوماتیک دارد و از همان موتورو گیربکس بهره مند است. موتور این خودرو از سری K4M رنو دارای 1.6 لیتر حجم با 4 سیلندر می باشد. موتور ساندرو قادر است 140 نیوتون متر گشتاور ومعادل 105 اسب بخار قدرت تولید کند، این موتور در میان موتورهای فرانسوی به خاطر دوام بالایش شهرت دارد و قطعات یدکی آن خوشبختانه به راحتی پیدا می شود. در مورد اچ سی کراس ایران خودرو طبق سنت خود از همان پیشرانه ی آشنای TU5 متعلق به پژو 206 تیپ 5 استفاده کرده است و این پیشرانه با 16 سوپاپ دارای گشتاور 142 نیوتن متر و 105 اسب بخار قدرت می باشد. گیربکس خودرو چهار سرعته و ساخت کمپانی به نام ایسین ژاپن می باشد. موتور اچ سی کراس از نظر قدرت و گشتاور بهتر از تندر 90 است و با توجه به گستردگی محصولات ایران خودرو نیز نباید نگرانی خاصی از نظر تامین قطعات آن داشته باشید. ایران خودروهمواره در تلاش است تا ویژگی های برتر اچ سی کراس نسبت به رقبای خود را بارزتر جلوه دهد تا افراد بیشتری از شرایط فروش اقساطی ایران خودرو برای تهیه این محصول استفاده نمایند. از طرفی ساندرو نیزبر نقاط قوت فنی و طراحی خود تمرکز کرده است و به نوبه خود جایگاه خوبی را در بازار پر رقابت ایران به دست آورده است.