دنا محصول شرکت ایران خودرو می باشد و استارت کار خودرا از سال 88 به عنوان سومین محصول از این شرکت زد. در طراحی دنا تلاش بر این بوده که با استفاده از زبان جدید، جذابیت و پیشرفتی به نسبت تولیدات قبلی در آن اتفاق بیفتد. در این مقاله یکی از جدیدترین خودروهای ایرانی به نام دنا ELX را مورد بررسی قرار می دهیم. این خودرو از این لحاظ که شباهت های فراوانی با سمند دارد نسل جدیدی از سمند به حساب می آید. اما از لحاظ قیمتی تفاوت بسیاری بین این دو خودرو وجود دارد. به همین علت هم چنان سمند هم عرضه خود به بازار را ادامه می دهد تا اگر کسی توان مالی خرید دنا را ندارد بتواند سمند را خریداری کند. طی بررسی های انجام شده و اخبار رسیده در مورد تولید دنای ارتقاء یافته که دنا ELX نام دارد پیش بینی می شود این خودرو در بهمن ماه توسط سپند خودرو عرضه شود.

خودرو دنا ELX نسبت به نسخه قبلی تغییرات خارجی و ظاهری خیلی کمی در محدوده فیس لیفت داشته است، احتمال می رود جلوپنجره این خودرو از میتسوبیشی EVO تاثیر گرفته و هم چنین شکل خشنی در آن ایجاد شده باشد. در طراحی داخلی چراغ های نمای جلو تغییراتی ایجاد شده است. در نمای جانبی در خط های روی بدنه قسمتی که در مدل اولیه با سمند تشابه بسیار زیادی داشت تغییر عمده ای پیدا کرده است. در نمای عقب تغییر زیادی صورت نگرفته اما اگر چرخ عقب را اصلاح کنند بسیار تغییر خوبی خواهد بود. به این دلیل که در زمان ترمز گیری در ترافیک شدت نور تابیده شده عقب رانندگان پشت سر را آزار می دهد.

مشخصه های فنی و تجهیزات دنا ELX

موتور به کار رفته در این خودرو که  EF7نام دارد 1.7 لیتری می باشد. این موتور مجهز به توربورشارژ شده است که در ابتدا برای سمند یورن توربو به کار گرفته شده بود. دنا ELX در هر دو نسخه توربو و غیر توربو تولید می شود. توان تولید شده موتور دنا توربو حدودا 147 اسب بخار در دور 5500 ارزیابی شده و گشتاور 215 نیوتن متری را تولید می کند. اما لازم است تا مدل توربوی دنا ELX مورد آزمایشاتی از طرف کاربران قرار گیرد تا خود را ثابت کند. حتی این امکان وجود دارد که این خودرو با گیربکس اتوماتیک عرضه شود. براساس اطلاعاتی که بر روی کاغذ از دنا ELX به ما داده می شود پیش بینی می شود این خودرو بتواند با رقبای چینی خود به رقابت بپردازد. اما نکته قابل توجه این است که باید در عمل هم ثابت شود که می تواند موفق عمل کند.

امکانات و تجهیزات این خودرو شامل: لاستیک های 15 اینچی با سایز 195، سانروف و تغییر بسیار کم در قسمت مالتی مدیا می شود. در حال حاضر فعلا قیمت این خودرو مشخص نشده اما فروش اقساطی ایران خودرو با شرایط ویژه در بهمن ماه این خودرو را به عرضه می رساند. تغییرات ایجا شده از لحاظ ظاهری در این خودرو بزرگتر شدن رینگ و تایر، فرمانی از جنس چرم با دوخت قرمز بر روی آن، فرمان چرم با دوخت قرمز، رینگ آلومینیومی با طرح جدید، زیر پایی جنس موکت با قرار گرفتن آرم توربو و نوار قرمز رنگ آن، هم چنین در طرح سر دسته دنده تغییراتی ایجاد شده و موتور توربوشارژ روی آن نصب است.در نسخه سورن توربو که توسط ایران خودرو عرضه شد از نظر خریداران رضایت کافی دیده نشد به همین دلیل امید می رود که اصلاحات لازم در دنا پلاس توربو انجام شده باشد تا این خودرو رضایت کافی را در مشتریان و خریداران ایجاد کند. ما نیز در سپند خودرو در تلاشیم تا به محض رونمایی و عرضه ی این محصول توسط کمپانی ایران خودرو شرایط فروش اقساطی دنا ELX توربو را فراهم کنیم تا امکان خرید ساده تر این محصول برای تمامی هموطنان عزیزمان در سرتاسر ایران فراهم شود.