ایران خودرو یکی از شناخته شده ترین شرکت خودروسازی کشور بوده و در بین محصولات خود، دنا را به عنوان لوکس ترین خودروی ملی به بازار معرفی کرده است. خودروی دنا در مدل های مختلف دنای معمولی و دنا پلاس تولید می شودو باید دنا پلاس را به عنوان نمونه فیس لیفت شده دنای معمولی معرفی کنیم. در ادامه با بررسی مدل های مختلف دنا با ما همراه باشید.

 

بررسی طراحی بدنه و نمای بیرونی دنا و دناپلاس

دنا یکی از خودروهای خاص ملی بوده و در طراحی و ساخت آن از هیچ کمک خارجی استفاده نشده است. دنا در دو مدل دنا معمولی و دنا پلاس در بازارهای داخلی وجود دارد و گاها باعث سردرگمی خریداران می شود.

اگر در مقابل هر دو مدل خودروی دنا را در کنار یکدیگر قرار دهید، در ظاهر به ندرت می توانید متوجه تفاوت آنها شوید. تفاوت ظاهری دنا و دنا پلاس به ندرت قابل دیدار است و تنها تفاوت های موجود، مربوط به چراغ‌ ها و انحنای بدنه در زاویه بغل و شیشه سرنشینان عقب است. اما با نگاه از بالا متوجه سانروف دنا پلاس می‌ شویم؛ چیزی که در سقف دنا معمولی وجود ندارد.

 

بررسی ویژگی های مختلف مدل های مختلف دنا

 

بررسی ویژگی های موتوری و فنی انواع دنا

در بحث موتوری دنا و دنا پلاس هیچ تفاوتی باهم ندارند و موتور نصب شده برروی هر دوی آنها همان موتور EF7 است. موتوری 115 اسب بخار که در دور آن در هر دقیقه 6000 دور در دقیقه است. موتور دنا و دنا پلاس 4 سیلندر 16 سوپاپ بوده و به لحاظ استاندارد آلایندگی نمره یورو 4 را به خود اختصاص داده اند.

این ویژگی ها مشابه با همان موتوری است که برروی آریزو 5؛ خودرو محبوب چینی از شرکت چری قرار دارد. در شتاب و مصرف سوخت هر دو نیز تفاوت چشم‌ گیری دیده نمی‌ شود. چنانچه هر دو در 13.5 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر می‌ رسند. دنا پلاس تنها دو دهم مصرف بنزین بیشتری دارد.

از تفاوت ها که بگذریم، شباهت موجود در این دو خودروی ملی فرمان های جمع شونده شان است. فرمان های این دو خودرو دارای قابلیت تنظیم فاصله فرمان و صندلی است که باعث می شود خودرو ارگونومی بهتری پیدا کند.

 

مقایسه دنا و دنا پلاس

 

طراحی داخلی و کابین انواع دنا

در بحث طراحی داخلی این دو خودروی ملی نیز به ندرت می توان تفاوت هایی کلی پیدا کرد و باز هم باید گفت اگر خیلی اطلاعاتی در مورد ماشین ها نداشته باشید و به قول گفتنی، ماشین باز نباشید؛ به سختی می توانید به تفاوت های دنا و دنا پلاس پی ببرید.

اتاق هر دو دنا از نظر تریم و تنظیم صندلی تفاوت چندانی با هم ندارند. در هر دو خودرو تنها می‌ توان صندلی جلو را به صورت برقی تنظیم کرد. همچنین از صندلی عقب هر دو می‌ توان به صندوق دسترسی داشت. یکی از ویژگی‌ های دنا پلاس سیستم قطع خودکار بنزین است. این سیستم هنگام تصادف فعال می‌ شود و از بروز آتش‌سوزی جلوگیری می‌ کند.

 

طراحی داخلی و کابین انواع دنا

 

بررسی امکانات رفاهی دنا و دنا پلاس

اگر به بررسی تجهیزات دنا و دنا پلاس بپردازید، متوجه خواهید شد که در بحث ویژگی های امنیتی خودرو تفاوت هایی وجود دارد. دنا پلاس برخلاف دنا معمولی که فقط دو کیسه هوا دارد، از چهار کیسه هوا برخوردار شده تا ایمنی سرنشینان خودرو به خوبی و البته بیشتر فراهم شود.

از نظر چراغ و نوردهی دنا پلاس، نور بیشتری به سرنشینان و همچنین راننده می‌ دهد. دنا پلاس برخلاف دنا معمولی یک چراغ هم در فضای پایین دارد. همچنین چراغ روز چیزی است که فقط دنا پلاس از آن برخوردار شده. علاوه بر آن طراحی جدید چراغ‌ های عقب نمای زیباتری به دنا پلاس داده است.

دنا ELX خود دارای دو نوع مختلف هم هست، دو نسخه توربو و معمولی. در حقیقت دنا پلاس توربو همان دنا پلاس است که ویژگی توربوسارژ نیز برروی آن قرار داده شده. دنا توربو که آخرین مدل دنا وارد شده به بازار است قدرت بیشتر و سرعت بالا تری دارد. در حقیقت سه ثانیه زودتر به سرعت 100 کیلومتر می‌ رسد. همچنین با تکیه بر این پیشرانه 150 اسب بخار قدرت و 215 نیوتن متر گشتاور در دور موتور 2200 دور در دقیقه تولید می‌ کند.