کارمانیا شاسی بلندی است که به عنوان یک خودروی لوکس چینی به ایران معرفی شد. پس از ورود این خودرو به بازار صحبت های بسیاری در مورد کیفیت ساخت آن به میان آمد و بسیاری از افراد معتقد بودند که کیفیت ساخت این خودرو با دیگر خودروهای چینی متفاوت است. با وجود جو مثبتی که در دور و اطراف این خودرو و معرفی آن وجود داشت فروش اقساطی بی وای دی اس 6 با استقبال زیادی روبرو نشد و شاید دلیل آن را بتوان عدم آشنایی مردم با این خودروی تازه وارد دانست. در صورتی که بی وای دی در ایران همچنان ناشناخته است اما از لحاظ جایگاه خودروسازی در چین رتبه ای تک رقمی دارد و جزو خودروهای لوکس و محبوب دسته بندی می شود. جالب اینجاست که پای بی وای دی به کشورهای اروپایی نیز باز شده است و شهردار تورین ایتالیا به تازگی از ناوگان اتوبوس های تمام برقی خود رونمایی کرده است. روند رو به رشد و گسترش فروش بی وای دی نشان می دهد که این خودرو هدف های بزرگی در حد بازارهای جهانی دارد و قصد دارد تا نام خود را به مردم سرار دنیا بشناساند. در ادامه بیشتر به بررسی این خودرو میپردازیم.

تجهیزات و امکانات بی وای دی S6

یکی از امکاناتی که باعث شده تا بی وای دی برای خانواده ها خودرویی محبوب باشد مجهز بودن این خودرو به صندلی های ایزو فیکس می باشد. ایزو فیکس به معنی وجود 5 نقطه اتصال در صندلی است که باعث می شود کودکان در بی وای دی از ایمنی بیشتری برخوردار باشند و در صورت بروز تصادف از آسیب های جدی و خطر جانی به دور باشند. این اتصالات برای اولین بار توسط کمپانی آلمانی فولکس واگن و شرکت صندلی سازی بریتاکس (Britax) طراحی شد و پس از آن در تمام خودروهای مدرن و جدید به کار گرفته شد. اتصالات ایزو فیکس در کشورهای گوناگون با نام های متفاوت دیگری نیز شناخته می شوند اما از لحاظ عملکرد فرقی با یکدیگر ندارند و تنها نامگذاری متفاوتی دارند. بی وای دی دارای امکانات دیگری نیز هست که در ادامه لیست شده اند .

 • بسته شدن شیشه ها همزمان با قفل نمودن درب ها
 • حالت اقتصادی مصرف سوخت در رانندگی
 • سیستم تهویه مطبوع با دو کانال مجزا
 • صندلی برقی برای راننده با قابلیت تنظیم 8 حالته
 • آینه ها ی جانبی تا شونده و برقی
 • درب برقی باک
 • آینه دید عقب با امکان کاهش اتوماتیک تابش نور همراه با قطب نمای الکترونیکی
 • ورود بدون کلید
 • سانروف دو حالته
 • سیستم کروز کنترل
 • سیستم یخ زدا برای شیشه ی عقب

بی وای دی همچنین به سیستم های هشدار دهنده ی مختلفی نیز مجهز است که از جمله ی آنها می توان به سیستم هشدار دهنده ی فعال بودن ترمز دستی، نبستن کمربند ایمنی و باز بودن درب ها اشاره کرد. این خودروی لوکس چینی در مورد چراغ ها نیز وضعیت مناسبی دارد و دارای چراغ های اتوماتیک، چراغ های مخصوص نور روز و چراغ های خوشامدگویی بر روی آینه های جانبی می باشد.

نقاط قوت بی وای دی اس 6
بی وای دی در قسمت قوای فنی عملکرد خارق العاده ای ندارد اما ضعیف هم نیست. پیشرانه ی این خودرو به راحتی قادر است تا کابین را جا به جا نماید و با ایجاد چرخش در چرخ ها سرعت خوبی را برای این خودرو رقم بزند. شاید بهترین قسمتی که در این خودرو وجود دارد گیربکس بی وای دی است که با عملکرد بسیار دقیق فاصله ی تعویض دنده ها را به حد زیادی کاهش داده است تا راننده از سواری نرم و هماهنگ در داخل بی وای دی لذت ببرد. گیربکس بی وای دی 6 سرعته 2 کلاچه تیپ ترونیک می باشد و با عملکرد بسیار خوبش توانسته کمک بسیاری به پیشرانه ی خودرو نماید. در این گیربکس بر خلاف نمونه های دیگری که در خودروهای چینی استفاده می شود خنگی و گیجی دیده نمی شود و دنده ها طبق پیشرفت دور موتور با سرعت خوبی تعویض می شوند. به طور خلاصه باید گفت سطح هماهنگی گیربکس و پیشرانه ی خودرو به اندازه ای زیاد است که شما به چینی بودن این خودرو شک خواهید کرد.

بی وای دی اس 6 تمام مشخصات یک خودروی خانوادگی خوب کمتر از 100 میلیون را دارد و شما با خرید این خودرو می توانید خودرویی مانند نسل های پیش لکسوس را در اختیار داشته باشید. اگر چه در قسمت هایی از این خودرو هم چنان طراحی و عملکرد کارشناسان قدیمی است اما کیفیت آن در میان خودروهای چینی موجود در کشور بهترین می باشد.