اگر قصد خرید یا فروش خودرو را دارید، برای اولین بار است که این کار را انجام می دهید یکی از دغدغه های تان نحوه انتقال مالکیت و هزینه آن است. انتقال مالکیت خودرو در حال حاضر یکی از معامله های رایج است که روزانه به تعداد بیشماری بین افراد انجام می شود. .

اما برای اینکه کارهای ثبت سند و انتقال مالکیت خودرو به بهترین نحو و سریع ترین زمان انجام بگیرد بهتر است  از جزییات آن آگاه شوید، تا در حین کار دچار وقفه یا سردرگمی نشوید و بعد ها مشکلی در باب مالکیت خودرو برای شما پیش نیاید.

بر اساس قوانین کشور، اشخاصی که پس از فروش خودرو ، می خواهند پلاک را نیز با خریدار تعویض کنند، باید مراحلی که در زیر بیان می کنیم را انجام دهند.

به طور کلی انتقال مالکیت خودرو در سه مرحله زیر  انجام می گیرد، هر مرحله را با جزییات برای شما شرح می دهیم.

انتقال مالکیت خودرو

تنظیم قرار داد:

در فاصله زمانی توافق برای انتقال خودرو تا زمان ثبت سند، خریدار و فروشنده باید برای ثبت مشخصات خودرو و مراحل اداری ثبت نهایی ،میان خود یک قولنامه با امضای هر دو طرف معامله بنویسند در قولنامه باید مواردی چون رنگ،مدل، نوع سوخت، شماره پلاک، مدل و تیپ خودرو قید، تعهدات میان طرفین معامله ، مبلغ معامله و نحوه پرداخت ان، زمان تحویل خودرو و … قید شود.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو

مرحله بعدی باید به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید.

تعویض پلاک خودرو

در این مرحله طرفین معامله باید در دست داشتن قولنامه و سایر مدارک به دفتر تعویض پلاک خودرو رفته و با سپری کردن مراحل زیر این مرحله را به پایان برسانند.  در صورتی که هر یک از طرفین معامله قادر به حضور در محل نباشد باید وکالت نامه رسمی به شخص طرف معامله بدهد.

اخذ رسیدی ورودی پارکینگ مرکز تعویض پلاک

اخذ نوبت و گرفتن شماره باجه خدمات دولت الکترونیک و ارایه مدارک مورد نیاز به کارشناس حقوقی

دریافت فرم باز بینی خودرو

تایید اصالت خودرو

دریافت گواهی خلافی خودرو

پرداخت هزینه تعویض پلاک

مراجعه به بخش مربوطه برای تایید انتقال مالکیت خودرو ،

مراجعه به محل تعویض پلاک

در نهایت نصب پلاک جدید خودرو و دریافت برگ سبز خودرو است.

 

مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند

پس از تعویض پلاک نوبت به مرحله سوم می رسد ، این اواخر این مرحله حواشی زیادی داشته است،از دید نیرو انتظامی برگ سبز خودرو و تایید پلاک خودرو برای انتقال مالکیت خودرو کفایت می کند ، اما دفتر اسناد رسمی این قانون را قبول ندارد. با این حال با توجه به قوانین جدید برگ سبز خودرو کفایت می کند و انجام این مرحله اختیاری است.

 

همچنین لازم به ذکر است برای خرید اقساطی پژو پارس TU5 و خرید اقساطی دیگنیتی به سایت سپندخودرو مراجعه فرمایید.

 

تنظیم سند

هزینه‌ مالکیت خودرو بر عهده کیست؟ 

با تایید برگ سبز خودرو بسیاری از افراد در دفترخانه ها برای انتقال سند حاضر نمیرسوند، یا این حال اگر طرف معامله شما مایل به ثبتی مردم سند خودرو است حتما این پرسش پیش می آید که چه کسی باید هزینه آن را پرداخت کند، سازمان ثبت در واقع دو هزینه جداگانه که شامل  هزینه حق‌‌الثبت و مالیات نقل و انتقال و هزینه حق‌‌التحریر را معین می کند.

هزینه اولی به حساب دولت واریز میشود و هزینه دومی یعنی حق ابثبت مربوط به دفتر ثبت اسناد رسمی است. البته این مبلغ بر اساس مدل و نوع خودرو متفاوت است. بنا بر عرف. ایج هزینه حق الثبت را فروشنده باید پرداخت کند و هزینه حق التحریریه را به طور مساوی فروشنده و خریدار پرداخت می کنند.

انتقال مالکیت خودرو

در پایان

ترجیحا خودرویی که در دفتر ثبت اسناد ثبت شده است را خریداری کنید ، اگر خودرو چندین بار بدون ثبت معامله شده باشد زمان ثبت نهایی نیاز به حضور تمام مالکین پیشین است. با اینکه امروزه برگ سبز خودرو برای معامله کفایت می کند اما عاقلانه است که خودرویی که در دفتر سند رسمی ثبت شده است را خریداری کنید. اگر فروشنده هستید پول را طبق توافق بین خود و خریدار،از خریدار بخواهید  مبلغ مورد نظر را  به صورت نقد یا اقساطی در حساب شما واریز کند. برای اطمینان بیشتر می توانید چک نیز از خریدار درایفت کنید. اما نحوه پرداخت پول مانند مبلغ چک ،میزان اقساط و … باید در معامله حتما قید شود. اگر خریدار هستید هر بار از فروشنده بابت مبلغ پرداخت شده رسید بگیرید. هر دو طرف معامله پیش از امضای قولنامه تمام بند های ان را با دقت مطالعه کنند.